اصلی ترین علت مبتلا شدن به سرطان دهان

اصلی ترین علت مبتلا شدن به سرطان دهان

به گزارش خود درمانی سیگار كشیدن عمده ترین علت سرطان دهان است. در كسانی كه سیگار می كشند به صورت میانگین نسبت به افرادی كه سیگار نمی كشند، چهار برابر احتمال مبتلا شدن به سرطان دهان افزایش می یابد و این درحالی است كه تنها نیمی از افرادی كه مبتلا به سرطان دهان می شوند، حدود پنج سال پس از تشخیص این بیماری زنده خواهند ماند.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، سیگار كشیدن، علت عمده بروز بیماری های لثه است و لثه و استخوان هایی كه از دندان حفاظت می كنند را تحت تأثیر قرار می دهد.
سیستم ایمنی بدن نقش مهمی در كاهش میكروب های مضری كه می توانند سبب بروز این بیماری ها شوند، دارد. همینطور سیگار كشیدن با تاثیری كه بر سیستم ایمنی بدن می گذارد، بدن را برای مقابله با میكروب ها كم توان كرده و لثه ها با احتمال بیشتری در معرض عفونت ها قرار می گیرند.
علاوه بر آن، میكروب ها می توانند با چسبیدن به مكانی كه لثه به دندان پیوسته شده است، سبب بروز مشكل شده و در آنجا به دلیل وجود یك فضای عمیق سبب تشكیل «پاكت پریدنتال» شوند. وجود این فضا به این معنا است كه محافظت كمتری برای نگه داشتن دندان ها در مكان خودشان وجود دارد و در نتیجه احتمال بیشتری برای لق شدن دندان ها وجود دارد. خونریزی لثه ها یك نشانه رایج برای این مساله است، با این وجود در افراد سیگاری، نیكوتین، جریان خون را در لثه ها می كاهد و این ذخیره خون ضعیف، علایم را محو می كند؛ علائمی كه در حالت عادی می تواند سرنخی برای تشخیص شروع این بیماری ها باشد.
بنابر اعلام بنیاد بیماری های خاص، با ترك سیگار طی ۳ تا ۵ سال احتمال مبتلا شدن به سرطان دهان به نصف كاهش یافته و با گذشت زمان و به مرور این احتمال كاهش خواهد یافت. با متوقف كردن مصرف سیگار، بدن افراد قادر خواهد بود كه با میكروب هایی كه منجر به بیماری های لثه می شوند روبرو شود و حركت جریان خون به سمت لثه ها افزایش خواهد یافت كه به سالم ماندن لثه ها كمك می نماید.1398/09/21
16:31:55
5.0 / 5
4770
تگهای خبر: بیمار , بیماری , سرطان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت