در كارگاه آموزشی آنفلوانزا مطرح شد؛

آمار جهانی مرگ و میر آنفلوانزا

آمار جهانی مرگ و میر آنفلوانزا

به گزارش خود درمانی رئیس مركز مدیریت حوادث و فوریت های پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، اظهار داشت: سالانه در سراسر دنیا در همه گیری های آنفلوانزا حدود ۳ تا ۵ میلیون نفر مبتلا می شوند.


به گزارش خود درمانی به نقل از مهر، امیر هاشمی، در كارگاه آموزشی آنفلوانزا، اضافه كرد: میزان مرگ و میر سالانه ناشی از این بیماری در سراسر دنیا ۳۰۰ تا ۶۵۰ هزار نفر است و امسال هم با شیوع این بیماری در كشور، كارگاه ها و نشست ها به منظور هماهنگی در جلوگیری از شیوع آن لازم و ضروری می باشد. وی با اشاره به آخرین آمار استخراج شده از سامانه نظام مراقبت سندرمیك آنفلوانزا، اظهار داشت: در بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، از آغاز مهر ۹۸ تابحال تعداد ۱۶۳۵ با علایم شدید تنفسی رجوع داشته اند. از این تعداد، ۲۵۱ مورد بر مبنای جواب آزمایش مبتلا شدن قطعی به آنفلوانزا داشته اند كه اكثریت با تشخیص استراحت در منزل و درمان علامتی و آموزش علایم اخطار ترخیص شدند. هاشمی، زنان باردار، كودكان زیر ۵۹ ماه، سالمندان، افراد مبتلا به بیماری های مزمن، افراد مبتلا به نقص ایمنی و كاركنان بهداشت و درمان را از گروه هایی دانست كه بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به این بیماری هستند. وی با اشاره به علایم آنفلوانزا كه شامل تب، سرفه معمولا خشك، سردرد، درد مفاصل و عضلات، بی حالی شدید، گلودرد و آبریزش بینی است، اضافه كرد: حضور در مكان های شلوغ و تماس نزدیك با افراد مبتلا، دو عامل مهم در افزایش احتمال مبتلا شدن به این بیماری است. هاشمی با عنوان این مطلب كه زمان كمون بیماری حدود ۲ روز و تشخیص بیماری اغلب بالینی است، اظهار داشت: نمونه گیری از حلق، بینی، نازوفارنكس و ترشحات تراشه و ارسال آن به آزمایشگاه های مرجع جهت انجام PCR به تشخیص قطعی بیماری كمك می نماید. وی تصریح كرد: شروع درمان در موارد نیاز، طبق تجویز پزشك و بعد از معاینه و تشخیص بالینی قابل انجام و منوط به آماده بودن پاسخ آزمایش نیست.
هاشمی اضافه كرد: برای بیماران پرخطر باید علاوه بر درمان علامتی، درمان ضد ویروس شروع شود چون كه شروع درمان oseltamivir در ۴۸ ساعت پس از شروع علایم بیشترین تأثیر را دارد.
وی با تاكید بر اینكه دارو به مقدار كافی در اختیار مراكز درمانی قرار گرفته است، افزود: توجه به این نكته ضروریست كه مصرف غیر منطقی داروی آنتی ویرال علاوه بر بار مالی بر سیستم بهداشتی و درمان كشور، سبب ایجاد مقاومت دارویی می شود.
هاشمی، رعایت بهداشت دست به صورت مرتب، بهداشت مناسب تنفسی (پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه و عطسه، استفاده از دستمال و دفع صحیح دستمال كثیف) و عدم تماس نزدیك محافظت نشده با افراد مبتلا را از مهم ترین راه های احتیاط استاندارد در كاهش امكان مبتلا شدن به آنفلوانزا عنوان نمود.
وی در انتها درباره نوع برخورد كادر بهداشت و درمان در مراكز درمانی با بیماران مشكوك به آنفلوانزا، اظهار داشت: كاركنان بهداشتی و درمانی مراكز درمانی تابعه می بایستی بر تریاژ مناسب و جداسازی زود هنگام بیمار از سایر بیماران بر مبنای دستورالعمل نظام مراقبت سندرمیك، تهویه مناسب تریاژ، محل انتظار بیمار، بخش عفونی و اتاق بیماران، رعایت فاصله مناسب بین بیماران، در اختیار قرار دادن وسایل حفاظت فردی برای كاركنان و بیماران، آموزش نكات لازم به كاركنان، پزشكان، بیماران و همراهان و ثبت مشخصات بیمار در سامانه آنفلوانزا توجه ویژه داشته باشند.

1398/09/20
21:16:27
5.0 / 5
4390
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت