در گفت وگو با خود درمانی اعلام شد

صدور ۳۰ هزار امضای الكترونیك برای پزشكان

صدور ۳۰ هزار امضای الكترونیك برای پزشكان

به گزارش خود درمانی معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشكی ضمن تشریح آخرین اقدامات انجام شده برای نسخه نویسی الكترونیك، اظهار داشت: تكمیل نسخه نویسی الكترونیك زمان بر بوده و تكمیل آن نیازمند كاری حداقل پنج ساله است.دكتر محمد جهانگیری در گفت و گو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت اجرای نسخه نویسی الكترونیك و اقدامات سازمان نظام پزشكی دراین زمینه، اظهار داشت: در امتداد اجرای نسخه نویسی الكترونیك، سازمان نظام پزشكی با استانداردهای وزارت بهداشت، هم آوا شده و اقدامات خوبی را انجام دادیم؛ بطوریكه هم اكنون برای صدور امضای الكترونیكی به روز هستیم و تمام افرادی كه درخواست امضای الكترونیك داده اند، این نوع امضا برایشان صادر گردیده است كه یكی از فرآیندهای اصلی نسخه نویسی الكترونیك برای استنادپذیری اسناد است.

وی با اشاره به اینكه ایجاد امضای الكترونیك با مشاركت سازمان نظام پزشكی و وزارت بهداشت محقق شد، اضافه كرد: هم اكنون یكی از باكیفیت ترین امضاهای الكترونیكی كه در كشور كار می كند، این امضای الكترونیك است كه مورد استناد هم هست. هم اكنون این امضای الكترونیك در مراكز ملكی تامین اجتماعی و برخی مراكز دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

جهانگیری با اشاره به اینكه تابحال برای بیشتر از ۳۰ هزار نفر در سازمان نظام پزشكی امضای الكترونیكی صادر گردیده است، اظهار نمود: برای بقیه افراد هم برمبنای اولویت های تعیین شده این امضا صادر خواهد شد. برنامه ما این است كه تا آخر سال برای ۱۰۰ هزار نفر از اعضای فعال و اصلی سازمان نظام پزشكی، امضای الكترونیك صادر شود.

وی افزود: از طرفی دومین اقدام سازمان نظام پزشكی این بود كه استانداردهای نسخه نویسی الكترونیك را كه در كارگروه های مختلف در وزارت بهداشت تهیه شد، بعنوان مرجع قرار داد. بدین سان كه در بخش خصوصی فراخوانی دادیم و سه شركت خصوصی موفق به ستاندن استانداردهای لازم در حوزه نسخه نویسی الكترونیك شدند. پس از فراخوان مان ۱۸ شركت ثبت نام كردند كه سه شركت مجوزهای لازم را از وزارت بهداشت ستاندن كردند و توانستند پروتكل ها را پاس كنند. ما در بخش خصوصی تلاش می نماییم كه هم بتوانیم از ظرفیت های بخش خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات استفاده نمائیم و هم این نوع كسب وكارها را توسعه دهیم. بر این اساس بخش خصوصی را ترغیب كردیم تا آن هایی كه استانداردهای لازم را دارند، وارد این عرصه شوند. این شركت ها نرم افزارها را طراحی و تست كرده اند. آموزش هایی هم از طرف وزارت بهداشت و نظام پزشكی برایشان گذاشته شد و سه شركت توانستند استانداردهای نسخه نویسی الكترونیك را پاس كنند.

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشكی با اشاره به اینكه از طرفی ما در حوزه های مختلف در حال آماده كردن زیرساخت ها برای اجرای كامل نسخه نویسی الكترونیك هستیم، اظهار داشت: در سطوح مختلفی كه نسخه نویسی الكترونیك باید صورت گیرد، نیازمند یك هم آوایی در عرصه های مختلف برای پزشكان و بیماران هستیم؛ بطوریكه راه بیماران برای ارائه هویت و استحقاق سنجی شان مشخص شود و پزشكانی هم كه صلاحیت ارائه خدمت دارند، مشخص شوند. بر همین مبنا بیمه ها برای استحقاق سنجی بیماران سامانه های الكترونیك را آماده كرده اند و در اختیار گذاشتند و سازمان نظام پزشكی هم سامانه های مربوط به ارائه كنندگان خدمت را طراحی نموده و در اختیار گذاشته است و بدین سان حدودا زیرساخت ها آماده است و به تدریج پیش می رویم.

جهانگیری با اشاره به اینكه نسخه نویسی الكترونیك مستلزم داشتن دفترچه بیمه الكترونیك است، اظهار داشت: بر همین مبنا هم بیمه ها سامانه هایی مانند استحقاق سنجی الكترونیك و... را راه اندازی كرده اند. بطوریكه با ارائه كد ملی فرد، مشخص می شود كه فرد تحت پوشش كدام بیمه قرار دارد، بیمه اش چقدر اعتبار دارد و چه خدماتی را می تواند دریافت كند. شناسایی فرد هم بوسیله كارت ملی انجام می شود. این طرح در مراكز ملكی تامین اجتماعی و بخش هایی از بیمه سلامت در حال انجام می باشد. همین طور در بعضی بخش های ۱۵ استان كشور هم كار نسخه نویسی الكترونیك به صورت پایلوت شروع شده است.

وی اشاره كرد: امیدواریم تا آخر سال به جایگاه خوبی در این عرصه دست یابیم، اما باید توجه كرد كه تكمیل نسخه نویسی الكترونیك زمان بر است، شاید برخی فرآیندهای آن تا آخر سال جاری اجرا شود، اما تكمیل آن نیازمند كاری حداقل پنج ساله است كه امیدواریم بتوانیم این اقدام را انجام دهیم. الكترونیكی بودن نسخ، از تجویز و تحویل دارو را دربرمی گیرد كه همان نسخه نویسی و نسخه پیچی الكترونیك است.

منبع:

1398/09/11
22:33:59
5.0 / 5
4385
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت