ارتباط مصرف نوعی داروی HIV با میكروسفالی

ارتباط مصرف نوعی داروی HIV با میكروسفالی

به گزارش خود درمانی نتایج یك بررسی نشان داده است مصرف نوعی داروی اچ آی وی (HIV) در دوران حاملگی با كوچك بودن دور سر نوزاد مرتبط می باشد.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، در این بررسی آمده است كودكان متولد شده از مادرانی كه در دوران حاملگی از داروی افاویرنز مصرف كرده اند بیشتر احتمال دارد به عارضه میكروسفالی (دور سر كوچك) مبتلا شوند. همینطور این عارضه در نوزادانی كه مادرانشان در دوران حاملگی از دیگر داروهای اچ آی وی مصرف كرده اند كمتر دیده می شود.
همینطور قرار گرفتن جنین در معرض این دارو با تاخیر رشد در كودكان مرتبط می باشد. هرچند برخی كارشناسان آمریكایی تاكید نمودند كه یافته های جدید نباید مانع از مصرف دارو در زنان اچ آی وی مثبت شود.
محققان آمریكایی با اشاره به اینكه داروی افاویرنز به علت تأثیر در بروز نارسایی های مادرزادی در میمون های آزمایشگاهی كاربرد گسترده ای در این كشور ندارد، اظهار داشتند: مصرف داروهای آنتی رتروویرال در دوران حاملگی برای جنین بی خطر است و تنها داروی افاویرنز با عوارض جانبی همراه می باشد.
در این بررسی اطلاعات بیشتر از ۳۰۰۰ نوزاد متولد شده از مادران آمریكایی كه در دوران حاملگی از داروهای اچ آی وی مصرف كرده بودند مورد بررسی قرار گرفت. همینطور دور سر این كودكان از شش ماهگی تا سنین پنج تا هفت سالگی اندازه گیری شد.
به گزارش هلث دی نیوز، محققان با تاكید بر اینكه در این بررسی رابطه علت معلولی تایید نشده، اظهار داشتند: بر مبنای بررسی های بدست آمده كودكانی كه مادرانشان از داروی اچ آی وی افاویرنز مصرف كرده بودند دو برابر بیشتر در معرض مبتلا شدن به عارضه میكروسفالی بوده اند.1398/09/04
11:42:27
5.0 / 5
4916
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت