ماجرای قطع انگشت دست یك نوزاد در بیمارستان شهریار

ماجرای قطع انگشت دست یك نوزاد در بیمارستان شهریار

خود درمانی: معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی ایران ضمن تشریح ماجرای قطع انگشت كوچك دست نوزادی در یكی از بیمارستان های خصوصی شهریار، آنرا قصور پزشكی خواند و درباره روند رسیدگی به سوژه توضیح داد.


دكتر نادر توكلی در گفت و گو با ایسنا، درباب قصور صورت گرفته در بیماستان نور شهرستان شهریار كه از بیمارستان های تحت پوشش این دانشگاه است، اظهار داشت: از آنجایی كه دست نوزادان كوچك است، زمانی كه عمل رگ گیری برای نوزاد انجام می شود، آتل زیر دست نوزاد نصب می كنند و بعد از پیموده شدن پروسه خون گیری از نوزاد این آتل از دست او جدا می شود.
وی با اشاره به اینكه آتل مذكور با چسب به دست نوزاد وصل می شود، اظهار داشت: بعد از اتمام عمل رگ گیری این آتل توسط قیچی از دست نوزاد جدا می شود كه متاسفانه به سبب سهل انگاری پرستار بخش، به انتهای آخرین بند انگشت كوچك دست نوزاد لطمه وارد می شود. نوك انگشت فاصله چند میلی متری انتهای انگشت است كه فاقد استخوان بوده و دارای بافت نرم است و نمی توان آنرا به استخوان وصل كرد.
توكلی درباب انجام عمل ترمیمی برای انگشت دست نوزاد، اظهار داشت: مدتی پس از وقوع این اتفاق، بعد از كنترل خون ریزی، عمل ترمیمی بر روی دست نوزاد صورت گرفت. با عنایت به اینكه لطمه وارد شده به استخوان دست نبوده است، این نوزاد در بزرگسالی گرفتار مشكلات حركتی نخواهد شد، اما، امكان تفاوت انگشت كوچك از نظر ظاهری با سایر قسمت های دست وجود خواهد داشت.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی ایران ضمن تاكید بر اینكه حادثه قصور پزشكی بوده است، افزود: این دست تخلفات كه به صورت ناخواسته اتفاق می افتد باید به دانشگاه گزارش شود. اتفاقات این چنینی به دو صورت وقایع ناخواسته و تخلف یا قصور پزشكی رسیدگی می شود كه اگر موجب ایجاد عارضه شده باشد بعنوان قصور پزشكی شناخته می شود. روز گذشته علاوه بر قصور پرستار، در ارائه گزارش بموقع واقعه از طرف بیمارستان به ما نیز سهل انگاری صورت گرفته بود و بیمارستان مبادرت به ارائه گزارش به نظام پزشكی شهرستان شهریار كرده بود كه به این مساله نیز رسیدگی شد.
وی با اشاره به اینكه خطای صورت گرفته از طرف پرستار عمدی نبوده، اضافه كرد: این تخلفات به جز از منظر دانشگاه، از طرف نظام پزشكی و پزشكی قانونی قابل بررسی و رسیدگی است. همین طور قسمتی از رسیدگی به پرونده كار نیروی انتظامی است.
منبع:

1398/07/08
20:55:35
5.0 / 5
4454
تگهای خبر: بیمار , پزشك , دانشگاه , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت