مدیركل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت:

از سلامت خود بعنوان یك ثروت مراقبت كنید

از سلامت خود بعنوان یك ثروت مراقبت كنید

به گزارش خود درمانی مدیركل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت اظهار داشت: كل جمعیت 80 میلیونی ایران، گروه هدف برنامه ملی خود مراقبتی هستند. سبك زندگی سالم، مدیریت ناخوشی های جزیی، مدیریت بیماری های مزمن و مدیریت اورژانس ها در این زمینه اهمیت دارد و همه افراد باید این قابلیت را داشته باشند تا از سلامت خود بعنوان یك ثروت مراقبت كنند.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، دكتر شهرام رفیعی فر درباره اهمیت آموزش خود مراقبتی جامعه اضافه كرد: وزارت بهداشت در زمینه خود مراقبتی در چهار محور آموزشی فعالیت می كند. یكی از این موارد، خود مراقبتی برای سبك زندگی سالم می باشد. یعنی در زمینه تغذیه سالم، تحرك فیزیكی، سلامت روان، حوادث، بهداشت فردی، پیش گیری از بلایا و لطمه ها، عدم مصرف دخانیات، قلیان، الكل و مواد مخدر و بهداشت حاملگی آموزش های پایه به افراد ارائه می شود.
وی بیان كرد: برخی افراد خود مراقبتی را از خود و خانواده و جامعه انجام می دهند و خود مراقبتی برخی هم بر عهده دیگران است. بطور مثال خودمراقبتی نوزاد یا افراد سالمند بر عهده خانواده آنهاست. با این وجود كل جمعیت كشور نیازمند توانمند شدن برای فرا گرفتن خود مراقبتی هستند.

بنابر اعلام وبدا، رفیعی فر افزود: بهترین سن و هزینه اثربخش ترین زمان برای ارائه آموزش های خود مراقبتی، از پیش دبستانی تا اختتام دبیرستان است كه شامل برنامه تدریجی، تكاملی و فزاینده و متناسب با رشد و تكامل دانش آموزان و گروه های سنی و جنسی می شود.

مدیركل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت اظهار داشت: از طرفی در نظام بهداشتی و درمانی كشور و به خصوص در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت، توسط تیم سلامت شامل پزشك خانواده، ماما، دندانپزشك و مراقبین سلامت، به یك خانم در هر خانواده كه معمولا زنان خانواده با ۸ كلاس سواد هستند، آموزش هایی ارائه شده و این فرد سفیر سلامت خانواده می شود و آموزش های خود مراقبتی را یاد می گیرد. از این افراد بعنوان سفیر سلامت خانواده دعوت و در سیستم ثبت می شود.
منبع:

1398/06/30
15:30:27
5.0 / 5
4402
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت