مدیركل دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت؛

خطاهای درمانی منجر به افزایش 15 درصدی هزینه ها می شود

خطاهای درمانی منجر به افزایش 15 درصدی هزینه ها می شود

به گزارش خود درمانی مدیركل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی معاونت درمان وزارت بهداشت، اظهار داشت: احتمال بروز خطاهای درمانی 10 درصد است كه 75 درصد آنها قابل پیشگیری است.


به گزارش خود درمانی به نقل از مهر، رضا گل پیرا، روز سه شنبه در مراسم بزرگداشت روز جهانی ایمنی بیمار در بیمارستان طالقانی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، گفت: طبق بررسی ها در دنیا ۱۰ تا ۱۱ درصد هنگام درمان های روزمره احتمال بروز خطای پزشكی وجود دارد كه ۷۵ درصد از این خطاها قابل پیشگیری است. وی با اشاره به اینكه این خطاها می تواند سبب افزایش ۱۵ درصدی هزینه ها برای بیماران شود، اضافه كرد: اصل اول در درمان ایمنی است. یعنی در حین انجام برنامه های درمانی كاری نكنیم كه بیمار اگر دردش قابل درمان نیست، درد دیگری به دردهایش اضافه شود. گل پیرا اشاره كرد: پزشكان یكی از پرمخاطره ترین و پرچالش ترین كارها، یعنی درمان را انجام می دهند. هر مداخله ای كه پزشك روی انسان انجام می دهد، مخاطرات خاص خودرا دارد كه باید با روش های سیستمی خطاها را كاهش داد. وی، آغاز برنامه ارتقای ایمنی بیمار در ایران را مربوط به سال ۸۶ دانست و اظهار داشت: در آن سال سازمان بهداشت جهانی طی یك بررسی، وضعیت ایمنی بیمارستان ها را مورد سنجش قرارداد و از سال ۸۹ با امضای تفاهمنامه بین معاونت درمان و این سازمان برنامه «ایمنی بیمار» شروع شد.

گل پیرا اضافه كرد: برای آغاز برنامه از آن سال، ده بیمارستان از سراسر كشور انتخاب شدند كه بیمارستان طالقانی تهران یكی از آنها بود. مدیر كل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی، گفت: الان تیم های مختلفی در سراسر كشور درباره ایمنی بیمار آموزش دیده و فعال شده اند و تقریباً بیمارستانی در كشور نیست كه با مفاهیم و دستورالعمل ها در این زمینه آشنا نباشد. وی بیان داشت: با كمك اداره كل نظارت و ارزیابی بیمارستانی هم اكنون تمام خطاها ثبت می شوند كه این امر به ما كمك می نماید كه فرهنگ ایمنی بیمار را اشاعه دهیم. گل پیرا درانتها اشاره كرد: دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی اعتقاد راسخ دارد كه بیمارستان ها باید با نگاه پیشگیرانه، روشهایی اتخاذ كنند كه بطور سیستمی تمامی عرصه های ایمنی بیمار رشد یابد و پیش گیری از هرگونه خطایی كه بیمار را به چالش می كشد در صدر كارها قرار گیرد.


منبع:

1398/06/27
22:22:39
5.0 / 5
4367
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت