در گفت وگو با خود درمانی تشریح شد

مشكل بیمه ای و دارویی هموفیلی ها بعلاوه پاسخ وزارت بهداشت

مشكل بیمه ای و دارویی هموفیلی ها بعلاوه پاسخ وزارت بهداشت

خود درمانی: پرونده سازی های جدید بیمه ها برای بیماران هموفیلی، چالش جراحی های ارتوپدی و مشكل دارویی شان در دو استان مرزی دغدغه هایی است كه این روزها خاطر این بیماران را مكدر كرده است...احمد قویدل در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت دارویی بیماران هموفیلی، بااشاره به نقش تحریم ها و عدم تامین منابع، اظهار داشت: اینكه آمریكایی ها می گویند دارو تحریم نیست، یك جمله عوام فریبانه برای فریب افكار عمومی جهانی است. دسترسی به دارو تابع فرآیندهای پیچیده ای است. حتی اگر فرض نماییم كه راست می گویند و دارو تحریم نیست، باید پرسید با وجود تحریم ها چگونه این دارو را بخریم؟. با عنایت به محدودیت های مالی كه برایمان به وجود آورده اند، می توان نتیجه گرفت كه دارو هم تحریم است. معتقدم چوب فشار تحریم ها در حوزه درمان و داروها، جان بیماران را به خطر می اندازد.

پرونده سازی جدید بیمه ها برای هموفیلی ها

وی با اشاره به اینكه بزرگ ترین مشكلی كه هم اكنون بیماران هموفیلی با آن مواجهند در حوزه سازمان های بیمه گر است و از دو زاویه در این عرصه سبب ایجاد مشكل شده اند، اضافه كرد: اول اینكه سازمان های بیمه گر با این توجیه كه به دنبال حقیقت یابی از بیماران هستند تا مستندات كافی برای ابتلای همه بیماران به هموفیلی داشته باشند، باردیگر آزمایشات جدیدی از بیماران درخواست می كنند و به صورتی قصد دارند پرونده سازی جدیدی از بیماران انجام دهند. با عنایت به هزینه های سنگین داروهای بیماران هموفیلی، ما از هرگونه راستی آزمایی بیمه ها حمایت كرده و آنرا را منطقی می دانیم، اما اینكه در نوبت اول بازگشت بیماری كه نیاز به فاكتور دارد، برایش نقص آفرینی كند، كم لطفی است. به هر حال بیمه ها باید در نوبت ابتدایی داروی بیماران را تامین كرده و بعد برای نوبت های بعدی درخواست آزمایشات جدید كنند. بیشترین نابسامانی در این عرصه مربوط به بیمه سلامت است. خوشبختانه بیمه تامین اجتماعی از ابتدا هم كنترل های خوبی را در این عرصه داشته و تلاش نموده مستندات خوبی را در این عرصه جمع آوری كند.
مطالباتی كه سلامت هموفیلی ها را به خطر می اندازد
قویدل افزود: مشكل دوم این است به سبب عدم پرداخت مطالبات داروخانه ها و مراكز بیمارستانی از طرف بیمه ها، شركت های پخش از تحویل داروها به صورت كامل خودداری كرده و تلاش می كنند سهمیه مراكز درمانی را تقسیم كنند. این اقدام علاوه بر اینكه عملا به سلامتی بیماران لطمه می زند، منجر به مراجعات چندباره آنها برای دریافت دارو می شود. در حالی كه سفرهای بین شهری این بیماران علاوه بر اینكه سلامت شان را به خطر می اندازد، هزینه هایشان را هم بالا می برد.

وی درباره میزان مطالبات كانون هموفیلی ایران از سازمان های بیمه گر نیز اظهار داشت: هم اكنون از سازمان تامین اجتماعی بیشتر از شش میلیارد تومان طلب داریم و آنها مطالبات تا دی ماه سال 97 را پرداخته اند. از بیمه سلامت نیز چهار میلیارد و ۸۰۰ تومان مطالبه داریم.
مشكل دارویی بیماران هموفیلی در دو استان
مدیر عامل كانون هموفیلی ایران در ادامه صحبت هایش با اشاره به گزارش كمبود دارو در دو استان سیستان و بلوچستان و كردستان، اظهار داشت: وزارت بهداشت درباره استان كردستان اعلام نموده كه ما سهمیه بندی نكرده ایم بلكه كفی را برای بیماران تعیین و اعلام كردیم وقتی آنرا تمام كردید باردیگر به شما دارو می دهیم، اما برخی بیماران می گویند با كمبود مواجهیم. در استان سیستان و بلوچستان فكر می كنم كه علت كمبود دارو به قدرت خرید داروخانه ها بازمی گردد. باید پرسید شركت های پخش و داروخانه ها چقدر می توانند بدهی ها را تحمل كنند. به هر حال هر چه از مركز دورتر می شویم، عملا این مشكلات بیشتر می شود.
جراحی های ارتوپدی برای هموفیلی ها بلاعوض است؟
وی در ادامه صحبت هایش با اشاره به مشكل بیماران هموفیلی در دریافت خدمات بیمارستانی چون جراحی های ارتوپدی، اظهار نمود: مدت هاست كه جراحی های ارتوپدی بیماران هموفیلی به تعویق افتاده است. در حالی كه جراحی های ارتوپدی بیماران هموفیلی در بسته خدمات وزارت بهداشت قرار دارد و قبل از این هزینه هایش هم به صورت ۱۰۰ درصدی تامین می شد، اما هم اكنون برای تامین هزینه های آنها برای دانشگاه های علوم پزشكی محدودیت به وجود آمده است؛ بطوریكه گاهی از بیمار ۱۰ درصد هزینه های پروتز و... را طلب می كنند. در حالی كه این خدمات برای هموفیلی ها بلاعوض بوده است.
پاسخ وزارت بهداشت به مشكلات بیماران هموفیلی
در این زمینه دكتر راضیه حنطوش زاده- كارشناس مسئول بیماران هموفیلی وزارت بهداشت درباره پرونده سازی های جدید برای بیماران هموفیلی از طرف بیمه ها، اظهار داشت: طی جلساتی كه در این زمینه با كارشناسان بیمه ها داشتیم به آنها اعلام كردیم كه ما سامانه ای داریم كه اطلاعات بیماران مان را برمبنای آزمایشاتی كه گرفته ایم و مورد تایید اساتید در دانشگاه های ما بوده است، در این سامانه وارد كرده ایم. حال اگر با وجود وجود سامانه باز هم مشكلی وجود دارد، بیماران می توانند با ما مكاتبه كنند.

وی با اشاره به اینكه وزارت بهداشت موافق تایید ژنتیك و انجام آزمایشات از طرف بیمه ها نیست، اظهار داشت: اگر طبق قانون گایدلاین های درمانی باید از طرف وزارت بهداشت تدوین شوند و بیمه ها خدمت عرضه كنند، این اقدام بیمه ها به صورتی تغییر پروتكل است. یعنی ما همه اقدامات تشخیصی را انجام داده و بیمار تشخیص داده شده است، حال اگر به هر دلیلی مغایرتی وجود دارد، كارشناسان بیمه می توانند با ما مكاتبه كنند تا این موارد را رفع نماییم.
در هیچ استانی كمبود فاكتور نداریم
حنطوش زاده درباره مشكلات دارویی بیماران هموفیلی در دو استان سیستان و بلوچستان و كردستان، اظهار داشت: باید توجه كرد كه توزیع نرمالی در زمینه شاخصهای بیماران هموفیلی در كل كشور وجود دارد. در ناحیه سیستان و بلوچستان و كردستان هم وضعیت به همین صورت است. البته در این دو منطقه خصوصاً در سیستان و بلوچستان در یك بازه های كوتاه زمانی، به سبب بدهكاری دانشگاه ها به شركت های پخش، امكان دارد دارویی كه باید یكم ماه در داروخانه توزیع شود، پنجم ماه دریافت شود. وگرنه در سطح كشور بیماری نداریم كه به سبب خونریزی به بیمارستان مراجعه نموده باشد و فاكتور نداشته باشد.

وی با اشاره به وضعیت داروی هموفیلی ها در كردستان نیز اظهار داشت: دارو در این استان هم به كفایت وجود دارد. البته گاهی گزارشاتی تحت عنوان قاچاق معكوس این داروها مطرح می شود. بر همین مبنا اعلام نموده ایم كه بیماران هموفیلی كه حداقل سه بار در ماه گرفتار خونریزی می شوند، باید یك دفعه را در زمان خونریزی به پزشك شان بازگشت كنند و در این صورت ما فاكتور مورد نیاز را در اختیارشان قرار می دهیم. همین سوژه موجب نارضایتی هایی در میان هموفیلی های استان كردستان شده است، اما ما برای كنترل قاچاق معكوس این داروها كه بسیار گران قیمت هستند، اقداماتی را انجام می دهیم.
جراحی های ارتوپدی بیماران هموفیلی همچنان بلاعوض است اقدام برای توسعه مراكز ارتوپدی هموفیلی ها
وی درباره دریافت وجه از بیماران هموفیلی برای جراحی های ارتوپدی نیز اظهار داشت: مدت هاست كه بیماران هموفیلی تمام كشور برای تعویض مفصل به تهران و بیمارستان امام خمینی (ره) بازگشت می كنند. هم اكنون در حال اجرای برنامه ای هستیم تا برمبنای آن حداقل ۱۰ الی ۱۵ مركز دانشگاهی بعنوان قطب كلینیك مراقبت های مفصلی برای بیماران هموفیلی و تالاسمی معرفی شوند.

حنطوش زاده افزود: تمام دانشگاه هایی كه در مراكزشان فوق تخصص خون، متخصص ارتوپدی و تیم فیزیوتراپی را دارند، باید برای بیماران هموفیلی خدمات ارتوپدی را عرضه كنند تا بیمار مجبور نباشد از استان های دیگر به تهران بیاید و سرگردان شود. در عین حال باید توجه كرد كه برای تهیه پروتزهای مفصلی طبق دستورالعمل بیمه ها، سقف هم قائل نشده ایم. بر این اساس ارائه این خدمات برای تمام بیمه ها و تمامی مفاصل بیماران هموفیلی كاملا تحت پوشش قرار دارد. حال از آنجایی كه بار انجام جراحی های ارتوپدی عموما در بیمارستان امام خمینی متمركز شده، این مركز می گوید كه شركت پخش، پروتز را به صورت نقدی به من می دهد و بااینكه بیمه شش ماه دیگر پول من را می پردازد، اما امروز كه می خواهیم پروتز تهیه نماییم، باید پولش را نقدا بپردازیم و بنا بر این گرفتار مشكل شده ایم.

وی با اشاره به اینكه در این زمینه وزارت بهداشت در حال مذاكره با شركت پخش است، اظهار داشت: هر بیمار هموفیلی كه بابت پروتزش پول پرداخت كرده است، به ما اعلام نماید تا ما پیگیری نماییم. مگر اینكه به انتخاب خودش در بخش خصوصی عمل جراحی را انجام داده باشد. ما در بخش های دولتی از هیچ بیمار هموفیلی بابت جراحی های ارتوپدی پول دریافت نمی نماییم.

منبع:

1398/04/17
15:02:32
5.0 / 5
4407
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت