عفونت های ویروسی دوران كودكی عامل موثر در بیماری ام اس

عفونت های ویروسی دوران كودكی عامل موثر در بیماری ام اس

به گزارش خود درمانی متخصصان علوم پزشكی در یك مطالعه جدید بررسی كردند كه چگونه عفونت های ویروسیِ دوران كودكی، احتمال مبتلا شدن به بیماری ام اس را در بزرگسالی بالا می برد.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، این متخصصان می گویند: عفونت های دوران كودكی كه به مغز راه پیدا می كنند می توانند احتمال مبتلا شدن به بیماری های خودایمنی از قبیل ام اس در دوران بزرگسالی را بالا برند.
تحقیقات اخیر نشان داده است ام اس شایع ترین بیماری خودایمنی عصب شناختی در بین بزرگسالان در سراسر جهان است. این عارضه باعث بروز مشكلات بینایی، حركتی، حفظ تعادل، هماهنگی اعضای بدن، احساس خستگی و علایم دیگر می شود.
به رغم اینكه این بیماری می تواند توانایی فرد را تحت تاثیر قرار دهد و تعداد قابل توجهی از مردم در جهان گرفتار آن هستند، پزشكان همچنان از عوامل موثر در بروز آن آگاهی ندارند.
حالا گروهی از متخصصان علوم پزشكی در سوئیس با مطالعه روی موش های آزمایشگاهی نظریه جدیدی را مطرح نمودند در خصوص اینكه عفونت های ویروسی در دوران كودكی كه به مغز راه پیدا می كنند می توانند شرایط را برای مبتلا شدن به بیماری های خودایمنی در دوران بزرگسالی فراهم نمایند.
آنها اظهار داشتند: در این بررسی این پرسش عنوان شد كه آیا عفونت های مغزی ویروسی در دوره كودكی همچون عوامل موثر در بروز بیماری ام اس هستند و برپایه نتایج آزمایشات مشخص شد كه تحت شرایط خاص این عفونت ها علامت و نشانه ای از التهاب را در مغز به جا می گذارند كه می تواند فاكتوری موثر در بیماری ام اس باشد.
در این آزمایش ها محققان نوعی عفونت ویروسی را به دو گروه از موش ها- موش های بالغ و موش های بسیار جوان- منتقل كردند. در مدت یك هفته در هیچ یك از این دو گروه علامتی از بیماری و عفونت بعد از دریافت واكنش ایمنی ضدویروسی مشاهده نشد.
در گام دوم، سلول های خود واكنش گر به موش ها منتقل شد. این نوع از سلول ها بر ساختار مغز اثر گذاشته و به اعتقاد محققان به خطر مبتلا شدن به بیماری ام اس كمك می كنند. سول های خود واكنش گر در بدن وجود دارد اما لزوما منجر به بیماری نمی گردد چونكه توسط مكانیزم های مختلف كنترل شده و اغلب به مغز نمی رسند.
به گزارش مدیكال نیوز تودی، به قول محققان موش هایی كه در دوران اولیه زندگی گرفتار عفونت ویروسی بوده اند گرفتار ضایعات مغزی شده و در این موش ها سلول های خود واكنش گر به مغز نفوذ كرده و بر آن تاثیر می گذارند.
منبع:

1398/04/09
01:09:35
5.0 / 5
4344
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت