ابتكار مطرح كرد

نقش زنان در مدیریت سبك تغذیه خانواده، اجرای طرح گفت وگوی ملی خانواده

نقش زنان در مدیریت سبك تغذیه خانواده، اجرای طرح گفت وگوی ملی خانواده

خود درمانی: معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اظهار داشت: زنان در زمینه ارتقای سلامت فرزندان و همسرشان، نقش محوری دارند و این زنان هستند كه می توانند با مدیریت صحیح، سبك زندگی و فرهنگ سلامت را در خانواده ارتقا بخشند.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، دكتر معصومه ابتكار همزمان با اجرای بسیج ملی كنترل فشار خون در سراسر كشور، ضمن پیوستن به این پویش ملی، درمورد لزوم توجه به فشار خون بعنوان یك ریسك فاكتور بسیار مهم، اظهار نمود: جای خرسندی است كه توفیق مشاركت در این پویش ملی كه اقدامی پرارزش از جانب وزارت بهداشت به حساب می آید را دارم.

وی ادامه داد: در مقطعی از زمان، توجه به مقوله "درمان" بسیار مورد تاكید قرار گرفته بود، اما هم اكنون سوژه "پیشگیری" از اولویت های اصلی وزارت بهداشت به حساب می آید. پس جا دارد از دكتر نمكی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی كه نگاهی پیشگیرانه داشته و نسبت به مقوله "بهداشت"، جلوگیری از بیماری ها و سبك زندگی اهتمام ویژه دارند، تشكر كنم. با راه اندازی این كمپین، یك گام به سمت پیشگیری پیش رفته و از مشاركت های مردمی در این زمینه نیز بهره مند می شویم.

ابتكار با تاكید بر نقش موثر زنان در ارتقای سلامت خانواده، خاطرنشان كرد: زنان در زمینه ارتقای سلامت فرزندان و همسرشان، نقش محوری دارند و این زنان هستند كه می توانند با مدیریت صحیح، سبك زندگی و فرهنگ سلامت را در خانواده ارتقا بخشند.

وی ادامه داد: امروزه مصرف فست فودها، كنسروها و غذاهای آماده رواج زیادی پیدا كرده است، میزان نمك در این نوع غذاها بسیار بالا بوده و فرد را به سمت افزایش فشار خون سوق می دهد. بنابراین، زنان با نقش تاثیرگذاری كه دارند، می توانند سبك تغذیه خانواده را نیز مدیریت كنند.

وی اظهار داشت: بیشتر از ۵۰ درصد از افرادی كه به فشار خون مبتلا هستند، از این مشكل آگاهی ندارند. در این راستا، باز هم می توان به نقش موثر زنان اشاره كرد؛ چونكه زنان می توانند در افزایش این آگاهی و بالابردن سواد سلامت خانواده پیشگام باشند.

ابتكار با اشاره به اینكه حفظ نشاط، كاهش تنش و افزایش شادكامی در خانواده، با برقراری ارتباط موثر اعضای خانواده با یكدیگر میسر می شود، بیان كرد: هم اكنون، طرحی تحت عنوان "طرح گفت و گوی ملی خانواده" در حال اجرا می باشد كه به مهارت های ارتباطی درون خانواده و اصلاح سبك زندگی می پردازد، تا خانواده ها با تقویت ارتباطات خود درون خانواده، تنش ها را كاهش دهند. همچنین، بخشی از گفت وگوهای خانوادگی نیز می توان به مباحث سلامت، سبك زندگی سالم و برقراری مناسبات سالم درون خانواده و برقراری مناسبات عاطفی مثبت به منظور كاهش تنش ها و افزایش سواد سلامت اختصاص یابد.

وی با تاكید بر تاثیر مستقیم كیفیت و سبك زندگی سالم در افزایش سلامت اعضای خانواده، بیان كرد: متاسفانه امروزه، با سبك زندگی نشسته و بی تحرك در منزل و محل كار روبرو شده ایم و لزوم دارد كه به فعالیت بدنی و ورزش، توجه بیشتری كرده و آنرا جزو ضروریات روزمره تلقی نماییم. باید توجه گردد كه كودكان و فرزندان ما، از رفتار و عادات والدین الگوبرداری می كنند. بنابراین، چنانچه رفتارهای مثبتی همچون ورزش، طبیعت گردی و تغذیه مناسب را در خانواده الگو قرار دهیم، كودكان نیز آموزش خواهند دید. در سوژه كاهش ریسك شاخص های بیماری های غیرواگیر مانند فشار خون نیز آموزش عادات صحیح در خانواده، نقش موثری ایفا می كند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اظهار نمود: امروزه با صنعتی شدن جوامع و گسترش شهرنشینی، ارتباط مردم با طبیعت مبتلا به اختلال شده است و این مورد بر شاخصهای سلامت تاثیر دارد. در خیلی از كشورهای جهان، درمانگران، پیاده روی در طبیعت را بعنوان یك رژیم درمانی، سفارش می كنند و تاثیر این مورد را در كاهش تنش و تنظیم فشار خون ثابت كرده اند. ازاین رو سبك زندگی شهری باید اصلاح شود؛ چونكه روستاییان فعالیت بدنی بهتری داشته و با طبیعت ارتباط بهتری دارند، اما به علت اینكه ۷۰ درصد جمعیت كشور به سمت شهرها و حاشیه شهرها حركت كرده اند، باید بر سبك زندگی سالم با مشاركت فعال زنان و سایر اعضای خانواده تاكید بیشتری شود.

ضرورت افزایش تحرك بدنی در زنان

وی درمورد لزوم افزایش تحرك بدنی در زنان، اظهار داشت: زنان باید بر ورزش كردن و اصلاح سبك زندگی توجه بیشتری كنند. در اصلاح سبك زندگی، بر تغذیه صحیح، تحرك بدنی و افزایش آگاهی و اطلاعات دقیق و علمی درمورد سلامتی و عوامل ایجادكننده بیماری ها همچون فشار خون، تاكید می شود؛ چونكه متاسفانه در فضاهای مجازی و شبكه های اجتماعی اطلاعات مختلفی رد و بدل می شود كه مبنای علمی ندارد. بنابراین، مردم باید اطلاعات دقیق را درمورد مباحث سلامتی، از منابع علمی همچون وزارت بهداشت كسب كنند.

بی توجهی به روان، به جسم لطمه می رساند

وی تصریح كرد: باید توجه گردد كه ورزش كردن و ایجاد نشاط در خانواده یك لزوم به حساب می آید و خانواده ها باید برای خودشكوفایی تلاش كنند. انسان دو بعد جسمانی و روانی دارد، بی توجهی به روان، به جسم لطمه می رساند. بحث بیماری های روان تنی در دنیا نیز مطرح است. بنابراین، نوع نگرش انسان به آینده و امیدوار بودن، می تواند در كاهش مشكلات روان نیز موثر باشد.

ابتكار افزود: در معاونت زنان و خانواده، یكی از رویكردها، توجه به سلامت زنان است. در این زمینه، همكاریهای بسیار خوبی هم با وزارت بهداشت داریم. همچنین، تفاهم نامه ها و طرح های مشتركی را دنبال می نماییم و امیدواریم كه در زمینه های مختلف همچون اصلاح سبك زندگی نیز این همكاری ها تداوم پیدا كند.

رفتارهای صحیح و خیلی از پارامترهای سلامت در دوران كودكی شكل می گیرد

وی ادامه داد: یكی از موضوعاتی كه اهمیت زیادی دارد، ورزش بانوان است. ورزش كردن و حفظ سلامتی، ارتباط زیادی با یكدیگر دارند. در مقاطعی به علت كمبود بودجه، درس ورزش در مقطع ابتدایی از برنامه های آموزش و پرورش حذف شده بود. این مورد برای دختران، تاثیرات نامطلوب تری را به دنبال داشت؛ چونكه پسران بهرحال جنب و جوش و فعالیت بدنی دارند. بنابراین، با نشست ها و جلساتی كه با وزیر آموزش و پرورش وقت برگزار كردیم، این مورد مورد پیگیری قرار|گرفت و دوره های آموزشی تربیت بدنی برای معلمان برگزار گردید. تابستان سال گذشته، ۶۷ هزار معلم این آموزش ها را دریافت نمودند و ورزش ابتدایی به بیشتر مدارس ابتدایی در سطح كشور بازگشت. این مورد اهمیت بسیاری دارد، برای اینكه رفتارهای صحیح و خیلی از پارامترهای سلامت در دوران كودكی شكل می گیرد، یكی از علل چاقی و اضافه وزن در كودكان و همینطور بزرگسالان، ناشی از رفتارهای دوران كودكی است.

محدودیت فضاهای ورزشی برای بانوان

ابتكار بیان كرد: خوشبختانه، وزارت ورزش و جوانان به مقوله ورزش بانوان و ورزش های همگانی دختران توجه زیادی دارد، اما با عنایت به مباحث شاخصهای عدالت جنسیتی كه سوژه عدالت در دسترسی به خدماتی مانند ورزش را شامل می شود، بانوان ایرانی، كماكان در دسترسی به سالن های ورزشی به خصوص در شهرستان ها، كمبودهای جدی دارند و دختران محدودیت های بیشتری برای این مورد دارند.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، وی افزود: اقدام دیگری كه با وزارت ورزش و جوانان آغاز كردیم، بررسی فضاهای ورزشی در مدارس دخترانه از لحاظ امكان فعالیت های ورزشی و مناسب سازی آنها است؛ چونكه برای دختران دشوار است كه با روپوش و مقنعه به فعالیت های ورزشی بپردازند و به علت اعتقادات و ضوابطی كه وجود دارد، رسیدگی به این مورد اهمیت بسیاری دارد. معتقد هستم، به جهت اینكه جامعه سالمی داشته باشیم، باید فضاهای ورزشی مناسبی فراهم نماییم.

حمایت از پارك های بانوان

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تصریح كرد: پشتیبانی از پارك های بانوان یكی از اقداماتی است كه می تواند در جهت فراهم سازی امكان فعالیت بدنی برای بانوان موثر باشد. این پارك ها فضاهای ویژه ای دارند كه بانوان می توانند با سهولت بیشتری از آفتاب استفاده كنند. امروزه، كمبود ویتامین D، كلسیم و مشكلات اسكلتی همچون مشكلات جسمی است كه می تواند سلامتی زنان را تهدید كند. ازاین رو این پارك ها، فضایی را فراهم می كنند تا بانوان بتوانند ورزش كنند و از آفتاب استفاده كنند. در خیلی از شهرهای بزرگ این اقدام شروع شده است، اما لزوم دارد كه در شهرهای دیگر نیز گسترش پیدا كند.
منبع:

1398/03/23
18:42:55
5.0 / 5
4219
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت