افزایش آمار زایمان طبیعی سپس اجرای طرح تحول سلامت

افزایش آمار زایمان طبیعی سپس اجرای طرح تحول سلامت

خود درمانی: رئیس انجمن متخصصین زنان ایران با اشاره به آنچه كه ˮافزایش ۱۰ درصدی در زایمان های طبیعی به دنبال اجرای طرح تحول نظام سلامتˮ خواند، اظهار داشت: هم اكنون حدود ۴۵درصد از زایمان ها در كشور به روش سزارین و ۵۵درصد آنها به صورت طبیعی انجام می شود.


دكتر اعظم السادات موسوی در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: امروزه حدود ۴۵ درصد از زایمان ها سزارین و ۵۵ درصد آنها به صورت طبیعی انجام می شود كه البته این آمار سزارین از نظر سازمان بهداشت جهانی زیاد بوده و باید به ۱۵ درصد تقلیل پیدا كند.
اعظم السادات موسوی یكی از دلیلهای آمار بالای سزارین را درخواست مادران دانست و اضافه كرد: علاوه بر مادرانی كه در زایمان قبلی خود تجربه سزارین داشتند و باز مادرانی كه نوزادشان در حین زایمان گرفتار مشكل قلبی می شود، برای سایرین منعی جهت زایمان طبیعی وجود ندارد. بدین سبب اگر در فرهنگسازی جهت ترغیب مادران به زایمان طبیعی و آموزش به آنها موفق عمل نماییم می توانیم شاهد افزایش در آمار این نوع زایمان باشیم.
ایشان سپس نقش رسانه ها، فضای مجازی و مجلات زنان را علاوه بر كلاس های آموزشی حین حاملگی بیمارستان ها، در فرهنگسازی جهت انجام زایمان طبیعی موثر برشمرد و اظهار داشت: همین طور شروع آموزش های لازم به دختران در دبیرستان ها و دانشگاه ها لازم است.
موسوی در پاسخ به سوالی در خصوص میزان تاثیرگذاری كلاس های آموزشی برای مادران حامله اظهار داشت: از نظر سازمان بهداشت جهانی و تجارب سایر كشورها این كلاس ها توانسته موفقیت های زیادی داشته باشد. برای اینكه با انواع ورزش ها كه موجب آمادگی عضلات مادر می شود می تواند تضمین كننده زایمانی راحت تر باشد. اما با عنایت به آمار سال قبل تنها حدود ۳۰ درصد از مادران در این كلاس ها شركت كرده اند؛ درحالی كه در كشورهای منطقه مانند تركیه و لبنان حدود ۹۰ درصد مادران حامله با علاقه و اشتیاق در این كلاس ها شركت می كنند.
وی علاوه بر ضروری دانستن حضورمادران در این كلاس ها، پدران را باز تشویق به حضور دراین كلاس ها كرد.
این متخصص زنان در پاسخ به سوالی درباره تجهیز بیمارستان های ایران به روش زایمان طبیعی بی درد اظهار داشت: هنوز پوشش این نوع زایمان در تمام بیمارستان ها انجام نشده است و باید شرایطی فراهم گردد تا بیشتر از ۹۰ درصد بیمارستان های خصوصی و ۷۰درصد بیمارستان های دولتی امكان نمایش زایمان بی درد را داشته باشند.
موسوی درانتها اضافه كرد: برنامه ریزی های جدیدی توسط متخصصین زنان، جامعه شناسان و سایر كارشناسان برای سال آینده در جهت افزایش میزان زایمان طبیعی در حال انجام می باشد كه تا هفته های آینده تكمیل شده و امیدواریم موفق عمل كند.1398/01/01
10:43:53
5.0 / 5
4578
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت