سخنگوی وزارت بهداشت اعلام كرد، ۱،

بهره مندی ۳۵میلیون و ۵۰۰هزار بیمار از یارانه طرح تحول

بهره مندی ۳۵میلیون و ۵۰۰هزار بیمار از یارانه طرح تحول

خود درمانی: سخنگوی وزارت بهداشت ضمن ارائه جدیدترین آمار تعداد فارغ التحصیلان پزشكی دارای شماره نظام پزشكی، از بهره مندی بیشتر از ۳۵ میلیون بیمار از یارانه طرح تحول نظام سلامت آگاهی داد.به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، دكتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی خود با اشاره به تعداد پزشكان كشور اظهار داشت: تعداد پزشكان عمومی، متخصص و دندانپزشكان فارغ التحصیل داخل و خارج و دارای شماره نظام پزشكی در سال ۱۳۵۶ برابر با ۱۳هزار و ۴۲۸ نفر بوده كه افراد فعال و نمایش كننده خدمت (به دلیل بازنشستگی و فوت و مهاجرت و غیره) به مراتب كمتر و در حدود ۱۰ هزار نفر بوده است.
شمار پزشكان و دندانپزشكان كشور به ۱۷۳هزار و ۱۳۰ تن رسید
وی در این باره اضافه كرد: در آن سال ها هم قریب به ۶ هزار پزشك از آسیای جنوبی نظیر پاكستان و بنگلادش و هند در كشور حضور داشتند. علیرغم این كه در سال های بعد انقلاب هم با موجی از مهاجرت گروه پزشكی مواجه بودیم، با برنامه ریزی و اقدامات وسیعی كه پس از انقلاب اسلامی صورت گرفته، در ابتدای سال ۱۳۹۵، ۳۹هزار و ۳۹۸ متخصص و فوق تخصص، ۴۲هزار و ۴۲۲ پزشك عمومی و ۲۶هزار و ۳۶۱ دندانپزشك عمومی و متخصص مجموعا ۱۰۸هزار و ۱۸۱ نفربه صورت فعال در حال نمایش خدمت بوده اند و تا آخر وقت اداری روز گذشته، تعداد پزشكان عمومی و متخصص و دندانپزشكان فارغ التحصیل داخل و خارج و دارای شماره نظام پزشكی كشور به عدد ۱۷۳ هزار و ۱۳۰ تن رسیده و شماره نظام خودرا دریافت كرده اند.

حریرچی اظهار داشت: این افزایش بیشتر از ۱۰ برابری پزشكان كشور تاثیر بسیار زیادی در بهبود بسیار قابل توجه شاخص های بهداشتی درمانی كشور در این ۴۰ سال اخیر داشته است كه به تفصیل در چند هفته آینده شاخص های مربوطه بیان خواهد شد.
چند پرستار در بیمارستان ها فعالند؟
معاون كل وزارت بهداشت همین طور درباره تعداد پرستاران فعال باز اظهار داشت: حالا در وزارت بهداشت مجموعا ۱۲۵هزار و ۳۶۹ كادر پرستاری شامل كارشناسان پرستاری و پرستاران دارای مدارك بالاتر، فارغ التحصیلان رشته های اتاق عمل، هوشبری و باز دارندگان مدارك بهیاری، كمك پرستاری و كمك بهیاری در حال فعالیت هستند.

وی اضافه كرد: ۹۰هزار و ۶۱ تن از این تعداد پرستاران لیسانسیه و با مدرك بالاتر هستند. بانوان ۷۸درصد كادر پرستاری وزارت بهداشت و آقایان ۲۲ درصد كادر پرستاری وزارت بهداشت را می سازند. ۵۳ درصد كادر پرستاری به صورت استخدام رسمی و پیمانی، ۲۳ درصد در حال گذرندان دوره طرح و تعهدات و ۲۴ درصد دیگر هم عموما به صورت شركتی و قرارداد خرید خدمت مشغول به كار هستند. در سال ۹۷ تعداد پذیرش دانشجو در مقطع كارشناسی ۱۰هزار نفر، در مقطع كارشناسی ارشد یكهزار و ۳۲۰ نفر و در مقطع دكترای تخصصی ۱۱۰ نفر در ۱۹۲ دانشكده پرستاری كشور در دانشگاه های دولتی و آزاد است.
بهره مندی ۳۵میلیون و ۵۰۰هزار بیمار از یارانه طرح "تحول"
سخنگوی وزارت بهداشت همین طور در بخش دیگری از صحبت هایش درباره آخرین آمارهای مربوط به دستاوردهای طرح تحول سلامت اظهار داشت: از اردیبهشت سال ۹۳ تابحال ۳۵میلیون و ۵۰۰هزار بیمار در بیمارستان های دولتی بستری شده اند و از یارانه های مالی و تجهیزاتی و خدماتی طرح تحول سلامت بهره برده اند.
بیش از ۲میلیون زایمان طبیعی بلاعوض در چارچوب طرح تحول
وی اضافه كرد: در همین مدت اجرای طرح تحول سلامت بیشتر از ۲میلیون و ۱۰۰هزار زایمان طبیعی بلاعوض در بیمارستان های دولتی سراسر كشور در جهت اجرای سیاست های جمعیتی و حمایت مالی از مردم انجام شده است. در همین مدت ۴.۵ سال اجرای طرح تحول، ۲میلیون و ۷۰۰هزار مترمربع فضای بستری بیمارستانی موجود بازسازی شده و ۴۵هزار تخت بیمارستانی كشور با استفاده ۱۰۰ درصدی از تولیدات داخلی به صورت كامل نوسازی شده است.

حریرچی افزود: همین طور ۲هزار و ۴۲۰ تخت مراقبت های ویژه (ICU-CCU) تامین و تحویل شده است و ۷۵هزار و ۵۰۰ قلم تجهیزات پزشكی سرمایه ای برای بیمارستان های موجود و جدیدالاحداث تامین شده است و ۱۳۱ هزار قلم تجهیزات هتلینگ در بیمارستان ها مستقر شده است. ۱۸۰۰واحد اختصاصی زایمان(LDR ) در ۳۶۶ بیمارستان تولید شده است و ۱۷ مركز جدید درمان ناباروری با تمركز بر مناطق محروم خصوصاً در شش استان فاقد مركز (سیستان و بلوچستان، هرمزگان، چهار محال بختیاری، كهكلویه بویر احمد، گلستان و لرستان) به وجود آمده است.
ساخت و تجهیز ۲۵۰ پلی كلینیك تخصصی در كشور
وی اضافه كرد: ۲۵۰ پلی كلینیك تخصصی جدید شامل ۶هزار و ۴۴۰ مطب در بخش دولتی ساخته و تجهیز شده است و ۱۲۵ بخش اورژانس در بیمارستان های تروما و اصلی كشور تولید شده است و بخش اورژانس بیشتر بیمارستان های كشور نوسازی شده است و ۱۵۰۰ تخت اورژانس جدید به وجود آمده و ۱۸۰ بخش بستری اورژانس در سراسر كشور بهسازی و استانداردسازی شده است. یكهزار و ۳۰۰ تخت جدید بستری روانپزشكی و ۱۵ بخش اورژانس روانپزشكی جدید در بیمارستان ها به وجود آمده است.
راه اندازی ۳۹ پایگاه اورژانس هوایی
حریرچی افزود: همین طور ۳۹ پایگاه اورژانس هوایی به وجود آمده و۱۳هزار و ۷۹ بیمار و مصدوم طی ۹هزار و ۲۲ سورت پروازی منتقل شده اند. برنامه ملی درمان پیشرفته سكته های قلبی باز بعنوان آغازین علت مرگ ایرانی ها به صورت شبانه روزی در ۵۴ بیمارستان كشور در ۲۴ شهر اجرا شده و در ضمن اجرای این برنامه ۳۵هزار و ۴۰۰ نفر از خدمت پیشرفته و باز كردن عروق قلبی با آنژیوگرافی بهره مند شدند. با اجرای برنامه ملی درمان پیشرفته سكته های مغزی باز بعنوان دومین علت مرگ ایرانیان، به صورت شبانه روزی در ۵۵ بیمارستان كشور در ۲۵ شهر ۳هزار و ۵۲۰ ازخدمت ترومبولیتیك تراپی و باز كردن عروق مغز بهره مند شدند.
مسوولان برای درمان و بستری به بیمارستان های شهر خودشان بروند
حریرچی در ادمه صبحت هایش با این اینكه از مردم و مسولین درخواست می كنم كه برای بستری دربیمارستان به مراكز دولتی شهر خودشان بازگشت كنند، اظهار داشت: وضعیت بیمارستان های ما در اكثرا شهرها از شهرهای بزرگی مانند تهران بهتر است. بدین سبب در آغازین قدم از مسئولان محلی شامل فرمانداران، ائمه جمعه و غیره می خواهیم به بیمارستان های منطقه خود بازگشت كنند و نشان دهند كه به آنها اعتماد دارند. اگر این رفتار را از مسئولان شروع نماییم، می توانیم در مردم باز این رفتارسازی را احداث نماییم.
1397/10/03
18:25:44
5.0 / 5
5069
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , پرستاری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت