لزوم آموزش خودمراقبتی به دیابتی ها و خانواده های آنها برای كاهش آثار منفی بیماری

لزوم آموزش خودمراقبتی به دیابتی ها و خانواده های آنها برای كاهش آثار منفی بیماری

خود درمانی: مدیر آموزش و پژوهش بنیاد دیابت اظهار داشت: دیابت نوع 2 یكی از معضلات سلامت جهانی و علت اصلی مرگ ومیر و ناتوانی طی سال های آتی خواهد بود.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، «فرهاد رجب پور صنعتی» در همایش روز جهانی دیابت در فرهنگسرای ترافیك، اظهار نمود: درطول 40 پارسال تغییرات چشمگیری در محیط زیست، رفتارها و شیوه های زندگی انسان ها رخ داده كه سبب رشد صعودی شیوع چاقی و دیابت شده است. علل زیادی وجود دارد كه ثابت می كند رشد و شیوع دیابت نوع 2 در دهه آینده باز ادامه خواهد یافت و از این رو دیابت نوع 2 یكی از معضلات سلامت جهانی و علت اصلی و عمده مرگ ومیر و ناتوانی طی سال های آتی خواهد بود.
وی با بیان این كه «هم حالا بیشتر از 425 میلیون نفر مبتلا به دیابت هستند»، اظهار داشت: بیشتر این افراد دیابت نوع 2 دارند. دیابت نوع 2 عمدتاً با داشتن فعالیت بدنی منظم، رژیم غذایی سالم و متعادل و احداث یك محیط سالم برای فرد، قابل پیشگیری است. خانواده ها در پیشگیری از ریسك فاكتورهای قابل پیشگیری دیابت نقش كلیدی دارند و باید آموزش كافی و منابع لازم را برای این امر در اختیارداشته باشند.
رجب پور صنعتی اشاره كرد: عوارض عروقی دیابت در طول حیات بیماران به افزایش بسیار زیاد سكته های قلبی و مغزی، نارسایی كلیوی، نابینایی و قطع عضو منجر خواهد شد.
مدیر آموزش و پژوهش بنیاد دیابت هدف از بزرگداشت این روز را شناساندن دیابت و تشویق وترغیب جامعه جهانی به پیشگیری و مراقبت از این پدیده روز افزون دانست و اشاره كرد: هر 10 ثانیه در جهان یك نفر به سبب دیابت فوت می كند و 2 نفر باز به دیابت مبتلا می شوند. هر سال، هفت میلیون نفر در جهان به شمار دیابتی ها افزوده میگردد به صورتی كه تا سال 2030 جهان بیشتر از 500 میلیون نفر دیابتی را در خود جا خواهد داد، بویژه در قاره آسیا.
رجب پور صنعتی با بیان این كه «دیابت یكی از تهدیدهای اصلی برای سلامت بشریت در قرن 21 میلادی است»، اضافه كرد: 80 درصد مبتلایان به دیابت متعلق به كشورهایی خواهند بود كه وضع اقتصادی متوسط رو به پایین داشته باشند.
وی تصریح كرد: یك نفر از هر دو دیابتی از دیابت خود آگاهی ندارد. تشخیص زودهنگام دیابت و درمان آن كلید اصلی پیشگیری از عوارض دیابت و داشتن یك زندگی سالم می باشد. همه خانواده ها به صورت بالقوه در معرض مبتلاشدن به دیابت قرار دارند، بدین سبب آگاهی از علائم و نشانه های دیابت برای تشخیص زودهنگام آن حیاتی می باشد. دیابت می تواند خانواده ها را فقیر كند.
مدیر آموزش و پژوهش بنیاد دیابت با اشاره به این كه «كنترل دیابت نیازمند درمان های روزانه، كنترل قند مداوم، رژیم غذایی و سبك زندگی سالم و آموزش مداوم است»، اشاره كرد: در خیلی از كشورها هزینه انسولین و كنترل روزانه قند خون به اندازه نصف درآمد خانواده هزینه بر خواهد بود و در بسیاری ازكشورها دسترسی منظم و آسان به داروهای دیابت میسر نخواهد بود. كمتر از یك نفر از 4 عضو یك خانواده به برنامه های آموزش دیابت دسترسی دارند.
رجب پور صنعتی اشاره كرد: حمایت خانواده در مراقبت از بیمار دیابتی در زمینه بهبود و سلامتی وی نقش بنیادی دارد. بدین سبب بسیار مهم می باشد كه آموزش خود مراقبتی دیابت برای همه مبتلایان دیابت و خانواده های آنها به منظور كاهش اثرات منفی كه این بیماری از نظر احساسی و عاطفی برروی كیفیت زندگی دارد، در دسترس باشد.
وی با تاكید بر این كه «دیابت یكی از شایع ترین بیماری های مزمنی است كه بشر را گرفتار كرده است»، تصریح كرد: 14 نوامبر هر سال به نام روز جهانی دیابت خوانده میگردد. هر سال شعار خاصی برای این روز در نظر گرفته میگردد. از سال 2001 مضمون این شعارها به عوارض دیابت اختصاص یافته است. شعار امسال مطابق با بیان فدراسیون جهانی دیابت، «دیابت و خانواده» است. هدف از انتخاب این شعار، این است كه سطح آگاهی مردم را نسبت به اثراتی كه دیابت بر خانواده دارد افزایش پیدا كند، از افرادی كه مبتلا به دیابت شده اند حمایت شود. هم چنین نقش خانواده در درمان، پیشگیری و آموزش دیابت ارتقاء یابد.
مدیر آموزش و پژوهش بنیاد دیابت تصریح كرد: چهاردهم نوامبر، سالگرد تولد «فردریك بانتینگ» كاشف انسولین، اولین بار در سال 1991 با همكاری بنیاد بین المللی دیابت (IDF) و سازمان جهانی بهداشت (WHO) بعنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شده است.


1397/08/24
22:48:21
5.0 / 5
5125
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , چاقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت