چند نكته درباره سرطان معده

چند نكته درباره سرطان معده

خود درمانی: یك متخصص اپیدمیولوژی، سرطان معده را سومین علت مرگ ومیر ناشی از سرطان در جهان خواند و درباره این بیماری توضیح داد.


قباد مرادی در گفت وگو با ایسنا، اظهار كرد: سرطان معده چهارمین بدخیمی در مردان و پنجمین سرطان شایع در زنان در سراسر جهان است.
وی اشاره كرد: بااینكه میزان بروز و مرگ ومیر سرطان معده در اكثریت كشورهای آسیا، در سال های اخیر كاهش كمی داشته، اما این بیماری هنوز یكی از اشكالات سلامت عمومی در این كشورها است.
این متخصص اپیدمیولوژی با اشاره به اینكه بروز و مرگ ومیر این بیماری بر طبق منطقه جغرافیایی، وضعیت اقتصادی_اجتماعی و فرهنگی متفاوت می باشد، اضافه كرد: به منظور كاهش بار اقتصادی_اجتماعی در رابطه با سرطان معده، شناسایی و مدیریت گروه های پرخطر دارای اهمیت بالایی است.
وی اظهار داشت: سرطان معده یك بیماری چند علیتی است و عوامل متعددی همچون سن، جنسیت مرد، وضعیت اقتصادی اجتماعی، سابقه خانوادگی، عفونت هلیكوباكتر پیلوری، زخم معده، مصرف مواد غذایی غنی شده با نمك و تركیبات نیترات مانند انواع سوسیس و كالباس و عادات غذایی ناسالم از عوامل خطر مهم سرطان معده به خصوص در كشورهای در حال توسعه است.
متخصص اپیدمیولوژی، عنوان كرد: عفونت هلیكوباكتر پیلوری عامل مهم در احداث زخم معده است. این عفونت از قوی ترین عوامل خطر سرطان معده در سراسر جهان است. بر طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال میلادی ۲۰۱۴ در ایران، سرطان معده در مردان شایع ترین سرطان و در زنان سومین سرطان پس از سرطان پستان بوده است.
وی ادامه داد: میزان بروز كمتر سرطان معده در زنان نسبت به مردان امكان دارد به سبب مواجهه كمتر زنان با عوامل خطر مختلف مانند سیگار كشیدن و مصرف الكل و مواجهه با سطوح بالاتر استروژن در طول دوره زندگی خود باشد.
این متخصص اپیدمیولوژی با اشاره به اینكه در ایران برخلاف كشورهای پیشرفته میزان بروز سرطان معده در حال افزایش می باشد، اظهار داشت: این افزایش در استان كردستان كه یكی از استان های غربی كشور است قابل توجه است.
مرادی اشاره كرد: عوامل زیادی همچون ویروس ها، باكتری ها، عوامل شیمیایی، فیزیكی، ژنتیكی و فامیلی در بروز سرطان ها دخیل است.
وی درانتها تصریح كرد: از آنجایی كه در سرطان ها، پیشگیری اولیه بیشتر بر كاهش خطر مبتلاشدن و كاهش عوامل خطرزا در افراد سالم و پیشگیری ثانویه بر تشخیص سریع و غربالگری و كنترل فرایند سرطان تاكید دارد، سفارش میگردد كه مردم در سنین بالای ۴۰ سالگی علایمی مانند زخم معده، درد شكمی، نفخ و خونریزی گوارشی را جدی بگیرند و به پزشك بازگشت كنند.1397/08/20
14:49:13
5.0 / 5
4997
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت