معاون وزیر بهداشت:

ایران به پروتكل ریشه كنی تجارت غیرقانونی محصولات دخانی پیوست

ایران به پروتكل ریشه كنی تجارت غیرقانونی محصولات دخانی پیوست

خود درمانی: معاون بهداشت وزیر بهداشت از پیوستن ایران به پروتكل ریشه كنی تجارت غیرقانونی محصولات دخانی اطلاع داد.به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، دكتر علیرضا رئیسی با بیان این خبر، اظهار داشت: به دنبال تصویب قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به پروتكل ریشه كنی تجارت غیرقانونی محصولات دخانی در مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان در سال ۱۳۹۴ با پیگیری های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و وزارت امور خارجه، سند تصویب جمهوری اسلامی ایران از جانب سازمان ملل متحد مورد پذیرش قرار گرفت و ایران بعنوان چهل و هشتمین كشور جهان، در تاریخ ۵ شهریور ماه ۱۳۹۷ رسما به عضویت پروتكل ریشه كنی تجارت غیرقانونی محصولات دخانی درآمد.
وی ادامه داد: از اهداف این معاهده ریشه كنی تمام اشكال تجارت غیرقانونی فراورده های دخانی، اجرای موثر سیاست های كاهش تقاضا و عرضه محصولات دخانی با هدف كاهش مصرف دخانیات و حفظ سلامت همگانی است.
وی با یادآوری این نكته كه در گذشته مقاومتی در برابر افزایش مالیات دخانیات در كشور وجود داشت و علت این امر هم رابطه افزایش قیمت با افزایش قاچاق عنوان می شد، اظهار داشت: این پروتكل سبب می گردد همزمان با افزایش مالیات دخانیات، با قاچاق آن به طور موثر در سطح ملی و بین المللی مقابله شود.
وی افزود: قانون الحاق ایران به پروتكل ریشه كنی تجارت غیرقانونی محصولات دخانی باعث می گردد با تجارت غیرقانونی در كشور مبارزه شود و در صورتیكه شركت ها، اشخاص حقیقی و حقوقی از مبادی غیرقانونی محصولات خویش را به صورت قاچاق وارد كشور كنند، تحت تعقیب قرار گرفته و مورد پیگرد قانونی قرار می گیرند.
معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به ظرفیت هایی كه این پروتكل در سطح ملی و بین المللی فراهم می آورد، اظهار داشت: به دولت ها كمك می گردد تا با راه اندازی نظام رهگیری و ردیابی محصولات دخانی تغییر مسیر محموله های دخانی را از مبادی تعیین شده به سرعت تشخیص داده و اقدام قانونی انجام دهند. تصویب و اجرایی شدن این پروتكل بعنوان دومین معاهده بین المللی كنترل دخانیات بعد از كنوانسیون كنترل دخانیات، در سازمان جهانی بهداشت نشان دهنده توجه این سازمان و كشورهای عضو به اهمیت كنترل دخانیات و مقابله با صنایع دخانی است كه سلامت جهانی را هدف قرار داده اند.
بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، رئیسی در انتها حمایت مسئولین دستگاه های مرتبط را در اجرای این معاهده برای ریشه كنی قاچاق كالای دخانی خواهان شد.1397/06/10
16:00:42
5.0 / 5
5207
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , درمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت