ممنوعیت تولید ویروس های مرگبار در آمریكا برداشته شد

ممنوعیت تولید ویروس های مرگبار در آمریكا برداشته شد

به گزارش خود درمانی تصمیم جنجالیِ دولت آمریكا برای تقویت تولید ویروس های مرگبار در آزمایشگاه به بهانه مقابله با عوامل بیماری زا كه به سرعت در حال رشد بوده و تهدیدی جدی برای سلامت عمومی می باشند، باعث اعتراض های گسترده شده است.به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، دكتر فرانسیس كالینز مدیرعامل موسسه ملی سلامت آمریكا (NIS) با عرضه چارچوبی جدید برای این تحقیقات جنجالی اعلام نمود: تنها در صورتی كار سه نوع از این ویروس ها ممكن است كه یك هیات علمی تشخیص دهد مزایای این تحقیقات نسبت به خطرات آن بیشتر است.

وی اضافه كرد: ما باید اطمینان حاصل نماییم كه تحقیقات روی عوامل عفونی مسوولانه صورت می گیرد. چراكه در این آزمایش ها در معرض خطرات بالقوه زیست ایمنی هستیم.

این تصمیم چالش برانگیز در واقع پایانی برای مهلت قانونی سه ساله تحقیق روی سه ویروس آنفلوآنزا، سارس (سندروم حاد تنفسی) و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) است. منتقدان این طرح می گویند اگر ویروس ها به درستی نگهداری نشوند و از آزمایشگاه خارج شوند، این تحقیقات می تواند سرآغاز تهدیدی بزرگ برای میلیون ها نفر باشد.

دولت آمریكا در سال ۲۰۱۴ این تحقیقات را به منظور بررسی شیوه های ایمن نگهداری و كار روی عوامل عفونی متوقف كرده بود. در آن زمان دكتر كالینز اعلام نموده بود كه خطرات زیست ایمنی این آزمایشات نیاز به توجه و بررسی بیشتری دارند.

این توقف بعد از چند حادثه نظیر قصور در نگهداری و استفاده از پاتوژن هایی بالقوه خطرناك در آزمایشگاه های دولتی انجام شد.

برای مثال مركز كنترل و پیشگیری امراض آمریكا در سال ۲۰۱۴ به طور تصادفی ده ها تن از كاركنان خویش را در معرض ویروس سیاه زخم قرار داد و در تحقیقات بعدی موارد دیگری كه در آن كاركنان آزمایشگاه از پروتكل ها پیروی نمی كردند، مورد بررسی قرار گرفت. در آن زمان در محوطه موسسه ملی سلامت در ایالت مریلند آمریكا، ظرف های نمونه ویروس های كشنده آبله در یخچال هایی ناامن یافت شدند.

در اعلامیه اخیر، این موسسات اعلام نمودند تحقیقات مصوبه تنها در صورتی انجام خواهند گرفت كه محقق و موسسه ای كه آزمایش ها در آن صورت می پذیرد ظرفیت و تعهد خویش را نسبت به انجام تحقیقات ایمن و پاسخگویی فوری نشان دهند.

به گزارش سی ان ان، همینطور در این بیانیه تاكید شد كه تحقیقات باید از لحاظ اخلاقی قابل توجیه باشند و هر گونه پاتوژن تولیدی، انتقالی یا مصرفی در تحقیقات باید به طور منطقی منبعِ یك بیماری بالقوه همه گیر انسانی در آینده باشد.
با این حال هنوز خیلی از منتقدان نگران اجرایی شدن تصمیم اخیر دولت آمریكا هستند. 

1396/10/02
01:50:54
5.0 / 5
5041
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت