وزیر بهداشت:

تبلیغاتی برای فروش اعضای بدن

تبلیغاتی برای فروش اعضای بدن

به گزارش خود درمانی وزیر بهداشت جلوگیری از فقیرشدن مردم و ترویج فرهنگ اهدای عضو را دو راهكار برای جلوگیری از فروختن اعضای بدن به دلیل فقر دانست و خاطرنشان كرد: بخش زیادی از این تبلیغات، شایعه و سیاه نمایی می باشد.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، سید حسن هاشمی ظهر امروز در حاشیه چهاردهمین مراسم بزرگداشت پیوند اعضا (جشن نفس) با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: وضعیت ایران در مسئله اهدای عضو بهتر از كشورهای آفریقایی و آسیایی است. با این وجود باید فرهنگ اهدای عضو در كشور توسعه یابد؛ چون بیماران زیادی در انتظار پیوند اعضا هستند.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره پدیده كلیه و كبد فروشی، اظهار نمود: این اقدام ما را در یك دو راهی قرار داده است؛ چون از یك سو با ۲۵ هزار انسان مواجه هستیم كه هر روز جانشان در معرض از بین رفتن است. من آمار نمی گویم، اما بدانید كه روزانه و حتی در هر ساعت چندین نفر به علت اینكه عضوی برای پیوند نیست، فوت می كنند. این در شرایطی است كه باید بستگان درجه یك كمك كنند تا این اتفاق نیفتد. از جانب دیگر برچسب هایی به دیوارها زده می گردد كه بخشی از آنها هم واقعیت است و ریشه در فقر دارد. اما بخش زیادی از این تبلیغات، شایعه و سیاه نمایی است، این تبلیغات كار زشتی است؛ برای مثال كبد قابل فروش نیست. من ۲۸ سال است در كار پیوند قرنیه هستم و می گویم كه نمی شود قرنیه را پیوند زد.

وزیر بهداشت با اشاره به اینكه ما هم مثل شما معترض هستیم، اما نمی توان كاری كرد و تصمیم در این خصوص سخت است. برخورد با این مورد بدون پیشنهاد راه حل درست نیست، ادامه داد: از دو مسیر می توان این پدیده را برچید؛ اول نباید اجازه دهیم مردم زیر خط فقر بروند. علاوه بر آن فرهنگ اهدای عضو هم باید ترویج داده و اهدای عضو بین بستگان تشویق شود. درست نیست من حاضر شوم پول بدهم تا برای اعضای خانواده ام اعضا پیدا شود، اما حاضر نشوم كلیه ام را بدهم. باید اطرافیان و بستگان برای حل مشكل فرد بیمار كمك كنند.

وی با اشاره به اینكه ۱۰ هزار عمل پیوند مغز استخوان و... تابحال انجام شده است، اظهار داشت: با اینكه اقدامات خوبی در مورد اهدای عضو انجام شده، اما هنوز راه زیادی باقی مانده است و امیدواریم رسانه ها ما را در توسعه فرهنگ اهدای عضو كمك كنند. در دستورات دینی محدودیت هایی در مورد اهدای عضو و مرگ مغزی داریم، اما امام خمینی (ره) صف شكنی كرده و با فتوای خود، جان افراد زیادی را نجات دادند. حالا سایر مراجع هم بر همان فتوا باقی هستند و حتی دیگران را تشویق می كنند؛ چون اهدای عضو كاری منطقی، صحیح و عاقلانه است. اندام ها به جای اینكه مدفون شده و بپوسند، می توانند در بدن دیگران به حیات خود ادامه دهند.

وزیر بهداشت همینطور در مورد آخرین وضعیت امدادرسانی به مناطق زلزله زده كرمان هم توضیح داد و اظهار داشت: طبق آمارهایی كه تا ساعت 10 بامداد امروز به من اعلام شده است، زلزله ۶. ۱ ریشتر در ساعت 06: 02 بامداد اتفاق می افتد كه خوشبختانه تلفات جانی نداشته و تنها ۴۶ مصدوم داشته است. بیشتر این افراد هنگام فرار دچار مصدومیت شده اند. بعنوان مثال در یك مورد دانشجویی خویش را از طبقه دوم به بیرون پرتاب كرده كه خوشبختانه زنده است و مصدومیت نه چندان شدیدی دارد. ممكن است در این ساعات چند نفری به مصدومان اضافه شوند.

وی اضافه كرد: به من اعلام نموده اند به علت مقاوم سازی كه در سال های گذشته در این منطقه انجام شده، تخریب منازل و تلفات كم بوده است. این مورد نشان داده است پیشگیری بهتر از درمان است و اگر اعتبارات در امر پیشگیری درست هزینه شود، می تواند راهگشا باشد. 

1396/09/10
23:27:23
5.0 / 5
5378
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت