یافته محققان نروژی؛

تناسب اندام احتمال مبتلاشدن به ALS را در مردان کاهش می دهد

تناسب اندام احتمال مبتلاشدن به ALS را در مردان کاهش می دهد

خود درمانی: پژوهشگران نروژی گزارش دادند که تناسب اندام و انجام سطوح متوسط ورزش ممکنست احتمال مبتلاشدن به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) را در سنین بالاتر کم کند.به گزارش خود درمانی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، آنها رابطه مشابهی بین فعالیت بدنی و خطر ابتلاء به ALS در زنان که به بیماری لو گریگ نیز مشهور است، پیدا نکردند.
دکتر «آندرس مایر واگ»، نویسنده این مطالعه از بیمارستان دانشگاه آکرشوس در نروژ، اظهار داشت: «یافته های متناقضی در مورد سطوح فعالیت بدنی، تناسب اندام و خطر ابتلاء به ALS وجود دارد. مطالعه ما نشان داد که برای مردان، داشتن یک سبک زندگی پرتحرک تر می تواند با کاهش خطر ابتلاء به ALS بیش از ۳۰ سال بعد ارتباط داشته باشد.»
ALS یک بیماری عصبی است که سلول های عصبی مغز و نخاع را تحت تأثیر قرار می دهد. با گذشت زمان، افراد توانایی خودرا برای خوردن، صحبت کردن، حرکت و حتی نفس کشیدن از دست می دهند. تا حالا هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد.
مطالعه جدید شامل بیش از ۳۷۳۰۰۰ نفر در نروژ (میانگین سنی ۴۱ سال) بود. طی یک پیگیری که بطور متوسط ۲۷ سال طول کشید، ۵۰۴ نفر به ALS مبتلا شدند. از این تعداد ۵۹ درصد مرد بودند.
برای این مطالعه، شرکت کنندگان یک پرسشنامه در مورد سطح فعالیت بدنی خود تکمیل کردند. آنها فعالیت خودرا در یکی از چهار دسته لیست کردند: کم تحرکی؛ حداقل چهار ساعت در هفته پیاده روی یا دوچرخه سواری؛ حداقل چهار ساعت در هفته باغبانی سنگین یا ورزش های تفریحی؛ یا شرکت چندین بار در هفته در تمرینات سخت یا ورزش های رقابتی.
تعداد کمی از شرکت کنندگان در فعال ترین گروه قرار داشتند که پژوهشگران دو دسته برتر را در یک گروه «با فعالیت بالا» ادغام کردند.
از حدود ۴۲۰۰۰ مردی که خودرا فعال ترین و پرتحرک ترین توصیف کردند، ۶۳ نفر در طول این مطالعه به ALS مبتلا شدند. از ۷۷۰۰۰ شرکت کننده با سطح فعالیت متوسط، ۱۳۱ نفر به ALS مبتلا شدند و ۶۸ نفر از ۲۹۵۰۰ نفری که کمترین فعالیت را داشتند به این بیماری مبتلا شدند.
پس از در نظر گرفتن عواملی مانند سیگار کشیدن و شاخص توده بدنی، پژوهشگران دریافتند که گروهی که فعال تر است، ۴۱ درصد کمتر از گروه کم تحرک در معرض خطر قرار دارد. افرادی که سطح فعالیت متوسطی داشتند ۲۹ درصد کمتر در معرض خطر بودند.
بنابراین، یافته ها نشان میدهد که «میزان فعالیت بدنی متوسط تا زیاد و تناسب اندام نه فقط خطر ابتلاء به ALS را افزایش نمی دهد، بلکه ممکنست در مقابل این بیماری محافظت بوجود آورد.» مطالعات آتی در مورد ارتباط بین ALS و ورزش برای در نظر گرفتن تفاوت های جنسیتی و سطوح بالاتر فعالیت ورزشکاران حرفه ای مورد نیاز است.


منبع:

1403/04/15
10:57:14
5.0 / 5
65
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت