یافته محققان ایتالیایی؛

تركیبات بیواكتیو موجود در جلبك به مهار كروناویروس كمك می نماید

تركیبات بیواكتیو موجود در جلبك به مهار كروناویروس كمك می نماید

محققان پی بردند ترکیبات بیواکتیو موجود در ریزجلبک ها در مقابله با کروناویروس موثر هستند.به گزارش خود درمانی به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، مطالعه جدید محققان ایتالیایی از دانشگاه کامپانیا نشان داده است که مواد مختلف فعال کننده در ریزجلبک ها مانند لکتین ها، پلی ساکاریدها، فلاونوئیدها، پلی فنول ها، پپتیدها و رنگدانه ها می توانند کروناویروس را مهار کرده و در برنامه های درمانی استفاده شوند.
این مطالعه همینطور نشان داده است که مصرف مکمل های غذایی حاوی ریزجلبک هایی مانند اسپیرولینا یا کلرلا یا حتی رنگدانه های ریزجلبکی یا ترکیباتی مانند آستاگزانتین، کاراگینان و کیتوزان می تواند در مقابل کروناویروس مفید باشند.
تاکنون، بیماری همه گیر کووید ۱۹ بیشتر از ۱۸۵ میلیون نفر را در سرتاسر جهان آلوده و در خلال ۱۸ ماه گذشته تقریباً ۴ میلیون نفر را کشته است. باوجود ظهور واکسن های مختلف کووید ۱۹، کروناویروس دانشمندان را گیج کرده است چونکه درحال تکامل بوده و انواع قوی تری را بوجود می آورد که حتی می تواند از تمام اشکال ایمنی بدن فرار کند.
از اینرو محققان به دنبال داروهای ضد ویروس مؤثر و بی خطر هستند. هم اکنون، واکسن ها به وسیله اصلی مدیریت پاندمی در سراسر جهان تبدیل گشته اند، اما در صورت ظهور انواع جدید فوق العاده قوی، امکان دارد در انتها یک شکست کامل باشند، که به نظر خیلی از محققان این احتمال بسیار زیاد است.
تیم تحقیقاتی از ایتالیا وجود تعداد زیادی از ترکیبات بیواکتیو در ریزجلبک ها را گزارش می دهد که ساختارهای شیمیایی را هدف قرار می دهد.
جلبک های دریایی هم اکنون تقریباً یک دهم مولکول های بیوپزشکی را می سازند. همینطور ریزجلبک ها با هزینه های کم تکثیر فراوان می شوند، در حالیکه مقادیر زیادی ترکیبات دارویی تولید می کنند.
لکتین های موجود در جلبک ها، دامنه ای از ویروس ها مانند ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)، ویروس هپاتیت، ویروس تب خونریزی دهنده ZEBOV، ویروس های آنفلوانزا A، B و ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) را مهار می کنند.
همچنین از رنگدانه های ریزجلبکی مانند پوپوربید و کاروتنوئیدها در کاربردهای پزشکی در مقیاس وسیع استفاده می شود. اینها امکان دارد مانع ورود ویروس و همینطور تأثیرات ورود بعد از ویروس شوند.
محققان معتقدند رنگدانه های ریزجلبک ها مانند کاروتنوئیدها، امکان دارد با مهار تولید بیش از اندازه گونه های اکسیژن فعال ضد ویروسی و اکسیژن نیتروژن واکنش پذیر، توفان سیتوکین را که در کووید ۱۹ شدید نقش دارد، خنثی کند.
همچنین از آنجائیکه توفان سیتوکینی سبب ایجاد سندرم حاد تنفسی و صدمه حاد ریوی، همراه با صدمه چندعضوی می شود، کاروتنوئیدها امکان دارد کاربردی بالاتر از تاثیر مستقیم آنها بر روی ویروس داشته باشند.
یافته های این مطالعه همینطور پیشنهاد می دهد که میتوان از مکمل های ریزجلبکی در رژیم غذایی برای مقابله با عفونت ناشی از کروناویروس استفاده نمود.


منبع:

1400/04/19
23:56:59
5.0 / 5
252
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت