جهان در بحبوحه بحران كووید-19

جهان در بحبوحه بحران كووید-19

یک سال قبل که همه گیری کووید-۱۹ هنوز در مراحل ابتدایی بود، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت (WHO) تصریح کرد که رویکرد جهانی، تنها راه خروج از بحران است.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، "تدروس آدهانوم" دبیر کل سازمان جهانی بهداشت طی یک سخنرانی رسانه ای در آوریل ۲۰۲۰ اظهار داشت: راه پیش رو همبستگی است؛ همبستگی در سطح ملی و همبستگی در سطح جهانی.
گذشت سریع زمان طی این یک سال و مشاهده صحنه های ویرانگر در هند که بیمارستان ها گرفتار موج دوم همه گیری شده اند و هزاران نفر به علت کمبود اکسیژن در حال مرگ هستند، نشان داده است که این هشدارها مورد توجه قرار نگرفته اند.
هند تنها کانون جهانی شیوع کروناویروس نیست. ترکیه روز پنجشنبه وارد نخستین قرنطینه سراسری شد، اقدامی ناخواسته که به علت افزایش موارد مبتلا شدن در این کشور در نظر گرفته شده است.
وضعیت شیوع کروناویروس در خیلی از مناطق آمریکای جنوبی هم تاسف آور است. تابحال بیشتر از ۱۴.۷ میلیون نفر در برزیل به کروناویروس آلوده شده و بیشتر از ۴۰۰ هزار نفر هم جان خویش را از دست داده اند.
بعضی از کشورها با پیدایش کانونهای شیوع کروناویروس، کمک هایی عرضه کرده اند که از آن جمله می توان به ارسال دستگاههای اکسیژن ساز، دستگاههای تنفس مصنوعی و سایر تجهیزات پزشکی به هند طی روزهای اخیر اشاره نمود. اما واکنش هماهنگ جهانی که یک سال قبل توسط دبیر کل سازمان جهانی بهداشت عنوان شد و از آن زمان بارها توسط سازمان جهانی بهداشت و سایر نهادهای بهداشتی جهانی تاکید شده، محقق نشده است.
و در صورتی که بعضی از کشورهای غربی برای بازگشت به زندگی عادی تر طی هفته های آینده آماده میشوند، تصویر جهانی از وضعیت کروناویروس همچنان وخیم است. سازمان جهانی بهداشت دوشنبه گذشته اعلام نمود: تعداد موارد مبتلا شدن به کووید-۱۹ در جهان برای نهمین هفته متوالی افزایش پیدا کرده و تعداد مرگ و میرها برای ششمین هفته متوالی افزایش پیدا کرده است.
کوواکس که سازوکار جهانی برای توزیع واکسن با قیمت پایین یا مجانی برای کشورهای کم درآمد است، همچنان بهترین فرصت برای تهیه واکسن است که امکان دارد همه گیری را مهار کند. اما تحقق این برنامه به شدت به ظرفیت هند و موسسه سرم هند (SII) برای تولید واکسن آسترازنکا که سنگ بنای سازوکار کوواکس است، بستگی دارد.
به گزارش خود درمانی به نقل از شبکه خبری سی ان ان، در صورتی که هند وعده داده بود که ۲۰۰ میلیون دوز واکسن از راه برنامه کوواکس برای توزیع در ۹۲ کشور با درآمد کم و متوسط عرضه نماید، تشدید وضعیت انتشار کرونا در این کشور باعث شد که دهلی نو تمرکز خویش را از تحقق اهداف این برنامه به شهروندان خود تغییر دهد.
منبع:

1400/02/12
23:03:27
5.0 / 5
722
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , پزشك , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت