یافته محققان بریتانیایی؛

دوچرخه زدن در حین دیالیز برای بیمار مفید می باشد

دوچرخه زدن در حین دیالیز برای بیمار مفید می باشد

خود درمانی: تحقیقات جدید نشان داده است که دوچرخه زدن در حین جلسات درمانی دیالیز می تواند سلامت قلب بیماران را تقویت کرده و هزینه های پزشکی را کم کند.به گزارش خود درمانی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، دیالیز می تواند منجر به صدمه طولانی مدت به قلب شود که در نهایت منجر به نارسایی قلبی می شود، ازاین رو محققان انگلیسی تصمیم گرفتند دریابند که آیا ورزش می تواند این عوارض را کم کند.
«جیمز برتون»، محقق ارشد تحقیق از دانشگاه لیکستر انگلستان، در اینباره می گوید: «ما می دانیم که تحرک بیشتر می تواند به کاهش خطر بیماری های قلبی کمک نماید، همینطور به کنترل وزن، کاهش فشار خون و کلسترول و بهبود سلامت روان کمک می نماید.»
وی در ادامه می افزاید: «به همین دلیل، و بویژه به علت بالابودن خطر بیماری قلبی، تحرک جسمی برای افراد دیالیزی بسیار مهم می باشد.»
برای این مطالعه، در خلال جلسات منظم دیالیز به شرکت کنندگان ۳۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط روی دوچرخه متناسب با شرایط شان پیشنهاد شد. اسکن MRI از قلب آنها شش ماه بعد انجام شد و با تصاویر پیش از مطالعه مقایسه شد.
محققان گزارش دادند بیمارانی که در خلال دیالیز دوچرخه زدن کردند، شاهد بهبود در سلامت قلب شان بودند. قلب آنها از اندازه طبیعی تری برخوردار بود و جای صدمه کمتر و سفتی رگهای اصلی بزرگتر کمتر بود.
برتون تصریح کرد: «تناسب اندام برای بیماران دیالیزی یک چالش است. متأسفانه زمانی که شخصی به واحد دیالیز منتقل شده و چهار ساعت را به دستگاه دیالیز وصل می شود، در آن روز زمان کمتری برای انجام کار دیگری دارد و حقیقت این است که این اتفاق سه بار در هفته برای بیشتر بیماران رخ می دهد.»
رکاب زدن در حال دیالیزکردن حالا در دستورالعمل های انجمن کلیه انگلستان گنجانده شده است و محققان قصد دارند امکان در دسترس قرار دادن آنرا برای بیماران بیشتری در سرتاسر انگلستان بررسی نمایند.


منبع:

1400/02/04
21:18:17
5.0 / 5
554
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت