برنامه كاری نامنظم و خطر مبتلاشدن به بیماریهای عفونی

برنامه كاری نامنظم و خطر مبتلاشدن به بیماریهای عفونی

خود درمانی: خراسان رضوی برمبنای تحقیقات جدید دانشگاه واترلو کانادا، کار شیفتی و برنامه کاری نامنظم می­ تواند موجب چندین مشکل سلامتی شود و بر سیستم دفاعی ما در مقابل عفونت تاثیر بگذارد. شیفت کاری بطور متفاوتی تاثیرات منفی بر سلامتی زنان و مردان می ­گذارد.


به گزارش نیوز وایز، این مشکلات سلامتی به این علت اتفاق می ­افتد که ساعت طبیعی بدن که ساعت شبانه­ روزی نامیده می­ شود، می ­تواند در اثر تغییر ناسازگار در برنامه خواب و بیداری و الگوهای تغذیه ای که اغلب ناشی از کار شیفتی است، مختل شود. برای مطالعه این موضوع، پژوهشگران دانشگاه واترلو یک مدل ریاضی ایجاد کردند تا چگونگی تاثیر اختلال در ساعت شبانه­ روزی بر سیستم ایمنی بدن در مبارزه با بیماری را بررسی نمایند.
آنیتا لایتون، استاد ریاضیات کاربردی، علوم کامپیوتر، داروسازی و زیست­ شناسی واترلو اظهار داشت: «از آنجا که سیستم ایمنی بدن ما تحت تاثیر ساعت شبانه­ روزی است، توانایی ما در ایجاد پاسخ ایمنی در طول روز تغییر می­ کند. چقدر احتمال دارد که با مبتلاشدن به عفونت صبحگاهی مقابله کنید؟ پاسخ به این پرسش به جنسیت شما بستگی دارد و اینکه جزو یک چهارم نیروی کار امروزی هستید که برنامه کاری نامنظمی دارند یا خیر.»
پژوهشگران مدل­ های جدید محاسباتی را به­ طور جداگانه برای زنان و مردان ایجاد کردند که تعامل بین ساعت شبانه­ روزی و سیستم ایمنی بدن را شبیه­ سازی ­ کند. این مدل از ژن­ های ساعت هسته­ ای (ژن­ های هسته­ ای شبانه­ روزی، ژن­ هایی هستند که محصولات پروتئینی آنها اجزای لازم برای تولید و تنظیم ریتم شبانه ­روزی دارند)، پروتئین­ های در رابطه با آنها و سازوکار تنظیم ­کننده واسطه­ های پیش و ضد­التهاب تشکیل شده است. با تنظیم ساعت، مدل­ ها می­ توانند کارگران شیفت کاری زن و مرد را شبیه­ سازی کنند.


از یافته ­های این شبیه­ سازی­ های کامپیوتر ­ای می­ توان نتیجه گرفت که پاسخ ایمنی با زمان عفونت متفاوت می باشد. مدل شبیه­ سازی نشان می­ دهد که زمان پیش از خواب ما بدترین زمان مبتلاشدن به عفونت است. زمانی که بدن ما حداقل آمادگی برای تولید واسطه­ های پیش و ضد التهاب مورد نیاز هنگام عفونت را دارد اما مهم این است که جنسیت فرد بر شدت عفونت تاثیر می­ گذارد.
استفانی آبو، نامزد دکترای گروه ریاضیات کاربردی واترلو اظهار داشت: «کار شیفتی به احتمال زیاد تاثیر متفاوتی بر زنان و مردان می­ گذارد. سیستم ایمنی بدن مردان در مقایسه با زنان، بیشتر مستعد بیش ­فعالی است و می ­تواند احتمال التهاب آنان به دنبال یک عفونت بی­ موقع را افزایش دهد.»
نتایج این تحقیق، با عنوان مدل سازی تنظیم شبانه روزی سیستم ایمنی بدن: اثرات دو شکلی جنسی کار شیفتی، تالیف اعضای هیات علمی دانشکده ریاضیات واترلو، لایتون و آبو، به­ تازگی در مجله PLoS Computational Biology منتشرشده است.
منبع:

1400/02/02
17:56:35
5.0 / 5
527
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دارو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت