بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت ایران چگونه می توانند بدون دفترچه خدمات دریافت كنند؟

بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت ایران چگونه می توانند بدون دفترچه خدمات دریافت كنند؟

به گزارش خود درمانی بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت ایران باید توجه داشته باشند که توقف صدور دفترچه های جدید درمانی به مفهوم حذف کامل دفترچه نیست و دفترچه هایی که هنوز برگ های آن به پایان نرسیده تا استقرار کامل نسخه نویسی الکترونیک و عرضه خدمات سلامت در بستر الکترونیک معتبر هستند.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، سازمان بیمه سلامت ایران از اول اردیبهشت ۱۴۰۰ برای خدمات بهتر و سریع تر به مردم و البته علل دیگر مبادرت به کاهش کاربرد دفترچه های خدمات درمانی کرده است. در واقع هدف این سازمان این است که در جهت ارتقای دولت الکترونیک، طرح نسخه نویسی الکترونیک را بگونه ای ساماندهی و اجرا نماید که دیگر نیازی به استفاده از دفترچه های کاغذی نباشد.
بیمه شدگان در صورت رفتن به پزشک برای احراز هویت با کد ملی باید یکی از مدارک خود همچون دفترچه قبلی که هنوز برگ های آن تمام نشده، کارت ملی، شناسنامه و یا جلد دفترچه را باید همراه داشته باشند. پزشک معالج بعد از احراز هویت مبادرت به ویزیت می کند و در صورت ضرورت به تجویز دارو، خدمات آزمایشگاه، رادیولوژی و فیزیوتراپی می پردازد. در این مرحله نسخه الکترونیک توسط پزشک صادر می شود و بیمه شده می تواند با مدارک هویتی و کد ملی سایر قدم های درمانی مثل رفتن به داروخانه، آزمایشگاه و غیره را انجام دهد.
اگر به هر علتی پزشک امکان صدور نسخه الکترونیک را نداشت نسخه کاغذی صادر می شود اما بیمه شدگان حتما باید توجه داشته باشند که نسخه هایی که از پزشک دریافت می کنند حتما نام و نام خانوادگی، تاریخ ویزیت و کد ملی در آن درج شده باشد.
بیمه شدگان می توانند با تماس با سامانه پاسخگویی ۱۶۶۶ که به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی سوالات بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت ایران است و یا رفتن به پایگاه خبری سازمان بیمه سلامت ایران به آدرس WWW.IHIO.GOV.IR جهت افزایش اطلاع رسانی به بیمه شدگان، از برخورداری خود از پوشش بیمه ای آگاه شوند.
بنابر اعلام سازمان بیمه سلامت، بیماران خاص هم همانند سایر بیمه شدگان می توانند از وضعیت پوشش بیمه ای خود آگاه شوند. این بیماران با پسوند خاص در استعلام ها مشخص می شوند.
همینطور تا اطلاع ثانوی احراز هویت بیمه شدگان شهروندان بیگانه با استفاده از کد اختصاصی مندرج در جلد دفترچه های درمانی و ۱۰ رقم اول شماره سریال دفترچه صورت می گیرد و پذیرش نوزادان در بخش بستری هم تا زمان صدور شناسنامه تا یک ماه از راه شناسنامه مادر امکان پذیر است.
بیمه شدگان در صورت احتیاج به راهنمایی و پشتیبانی می توانند با سامانه مرکز ارتباطات مردمی سازمان بیمه سلامت ایران به شماره ۱۶۶۶ تماس بگیرند.
منبع:

1400/01/31
19:26:54
5.0 / 5
279
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت