ازدحام داوطلبان در پایگاه های اهدای خون و درخواست سازمان انتقال خون از هموطنان

ازدحام داوطلبان در پایگاه های اهدای خون و درخواست سازمان انتقال خون از هموطنان

به گزارش خود درمانی در ایام اخیر و به دنبال فراخوان سازمان انتقال خون ایران به منظور جبران كاهش ذخایر خون خیلی از مراكز با استقبال بی نظیر مردم رو به رو شده است و این در شرایطی است كه مراكز سازمان انتقال خون ایران به علت لزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی ناچارند با تعداد تخت های كمتر داوطلبان اهدای خون را میزبانی كنند.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، دکتر بشیر حاجی بیگی_سخنگوی سازمان انتقال خون ضمن تقدیر از داوطلبان اهدای خون که در سخت ترین روزهای بحران کرونا و در آستانه اعمال دور جدیدی از محدودیت ها در مراکز اهدای خون کل کشور حضور یافته اند، اظهار داشت: انتشار کرونا که ماه ها است کشور را درگیر و باعث کاستن از رجوع داوطلبین اهدای خون به مراکز شده است شباهتی به بحران های مقطعی زلزله، سیل و یا آتش سوزی های وسیع ندارد و از داوطلبین نوع دوست اهدای خون خواستاریم که به صورت مستمر و دست کم تا آخر فروکش این موج از انتشار کرونا با سازمان همراه باشند.
وی ضمن پوزش از داوطلبین اهدای خون که به علت ازدحام در مراکز انتقال خون قدری معطل گشته و یا چندین بار رجوع داشته اند، اظهار نمود: سازمان انتقال خون خویش را ملزم به رعایت پروتکل های بهداشتی می داند و در همین راستا ناچار است که میزان تجمع در مراکز اهدای خون را کنترل کند تا سلامت داوطلبین اهدای خون با خطر مواجه نشود.
حاجی بیگی با اشاره به اینکه جمع آوری حجم بالایی از خون اهدایی و پذیرش مردم در تنها چند روز باعث کاهش آمار اهدای خون در ایام بعد می شود، خاطرنشان کرد: هر اهداکننده خون بعد از اهدا دست کم تا سه ماه بعد امکان اهدای خون نخواهد داشت و این باعث می شود که در ماه های بعد که پیشبینی می شود روزهای سخت تری از نظر انتشار کرونا هم باشد با مشکل کمبود اهداکننده خون مواجه شویم.
وی تصریح کرد: فرآورده های خون اهدایی مانند پلاکت تنها سه روز قابلیت نگهداری در کیسه های خون را دارد و اهداکنندگان گرامی خون ضروریست همواره متناسب با میزان مصرف روزانه بیمارستان ها با سازمان انتقال خون ایران همراه باشند.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان انتقال خون، وی با اشاره به اینکه بهترین محل برای ذخیره خون و فرآورده های آن در رگ های مردم است نه درون کیسه های خونگیری و یخچال های سازمان انتقال خون ایران، اظهار نمود: امروز اهدای خون هیجانی جای خویش را به تصمیم آگاهانه و اهدای خون مسئولانه داده است.
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران در انتها خاطرنشان کرد: سامانه نوبت دهی اینترنتی به آدرس nobatdehi.ibto.ir در دسترس می باشد تا داوطلبین اهدای خون با دریافت نوبت در ساعاتی که مراکز خلوت تر است رجوع کنند.1399/08/29
21:18:24
5.0 / 5
1386
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت