یك متخصص ارتوپدی:

جراحی های ضروری ارتوپدی را به تاخیر نیاندازید

جراحی های ضروری ارتوپدی را به تاخیر نیاندازید

یك متخصص ارتوپدی، نسبت به خطرات به تعویق انداختن عمل های جراحی ضروری ارتوپدی همچون شكستگی ها، به خاطر ترس از كرونا اخطار داد.به گزارش خود درمانی به نقل از مهر، محمد قریشی، با اشاره به اینکه عمل های جراحی ارتوپدی به دو دسته اورژانسی و غیراورژانسی تقسیم می شود، اظهار داشت: دسته اول عمل های اورژانسی مانند شکستگی ها هستند که امکان به تعویق انداختن آنها وجود ندارد.
رئیس بیمارستان اختر با تاکید بر عدم به تعویق انداختن چنین عمل های ضروری در دوران شیوع ویروس کرونا، اظهار داشت: برای مثال اگر فرد مسنی بر اثر زمین خوردگی گرفتار شکستگی لگن شده است، باید حتما به مراکز درمانی رجوع کند و به خاطر انتشار کرونا نباید از رفتن به پزشک امتناع کند.
وی با اشاره به اینکه به تازگی بیمارانی به مراکز درمانی رجوع می کنند که هفته ها از شکستگی اندام آنها گذشته است اما به خاطر ترس از مبتلا شدن به کرونا، عمل جراحی خویش را به تعویق انداخته اند، توضیح داد: این درحالی است که اگر بیمار در زمان مناسب به ما رجوع کند امکان بهبود ناحیه صدمه دیده بسیار بیشتر است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اضافه کرد: مردم باید بدانند که برای مثال اگر فرد مسنی در خانواده دارند که به دلیل زمین خوردگی در راه رفتن گرفتار مشکل شده، احتمال دارد گرفتار شکستگی شده باشد و باید حتما به پزشک رجوع کنند.
وی درباره عمل های جراحی ارتوپدی غیراورژانسی، توضیح داد: می توان به طورکلی عمل های جراحی ارتوپدی غیر شکستگی را غیر اورژانسی محسوب کرد، البته گاهی اوقات در موارد غیر شکستگی هم عمل های اورژانسی وجود دارد، اما این موارد از استثناها محسوب می شوند.
قریشی افزود: برعکس مواردی که درباره به تعویق انداختن عمل های اورژانسی گفته شد، متاسفانه برخی افراد فکر می کنند چون در خانه مانده اند، دوران انتشار کرونا فرصت مناسبی برای انجام جراحی های غیراورژانسی همچون درمان درد زانو، شانه و یا دیسک کمر و گزگز دست و پا است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اضافه کرد: افراد باید انجام این عمل های غیرضروری را به زمانی موکول کنند که شرایط به حالت عادی بازگشته است و ضرورتی ندارد مردم هم اکنون پیگیر دردهای مزمن اسکلتی و عضلانی باشند.
وی اظهار داشت: حتی می توان گفت هم اکنون نه تنها انجام عمل های غیر اورژانسی ارتوپدی باید به تعویق انداخته شود، بلکه رفتن به مراکز درمانی هم در دوران انتشار کرونا سفارش نمی گردد.
این متخصص ارتوپدی خاطرنشان کرد: افرادی که از دردهای مزمن عضلانی و اسکلتی رنج می برند، با عنایت به انتشار کرونا می توانند با مصرف مسکن های معمول درد را کاهش دهند و مبادرت به انجام عمل های غیر اورژانسی نکنند.
قریشی در انتها تصریح کرد: البته با تمهیداتی که برای ایجاد بخش ایزوله در بیمارستان اختر بعنوان مرکز ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دیده ایم امکان انجام عمل جراحی برای بیماران کرونایی که گرفتار شکستگی شده اند هم فراهم است.


منبع:

1399/04/25
14:50:30
5.0 / 5
2266
تگهای خبر: بیمار , پزشك , دانشگاه , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت