مدیرعامل سازمان انتقال خون مطرح كرد

نتایج اثربخش پلاسمادرمانی بیماران كرونا

نتایج اثربخش پلاسمادرمانی بیماران كرونا

به گزارش خود درمانی مدیرعامل سازمان انتقال خون ضمن درخواست باردیگر از بهبودیافتگان كرونا برای اهدای پلاسما، اظهار داشت: پایگاه های انتقال خون در شب های قدر آماده خدمت به مردم هستند، اما از مردم می خواهیم برای اهدای خون تنها به شب های قدر اكتفا نكنند و از حالا به فكر باشند تا مراكز شلوغ نشوند و فاصله گذاری اجتماعی و فیزیكی رعایت شود.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، دکتر پیمان عشقی در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران، ضمن تبریک روز تالاسمی، اظهار داشت: سازمان انتقال خون به دنبال وظایفی که دهه ها است دارد دنبال می کند، همچنان در خدمت جامعه تالاسمی بوده و هست. با اقدامات پیشگیری کننده ای که صورت می گیرد امروز تولدهای مبتلایان به تالاسمی به زیر ۱۵۰ مورد در سال کاهش یافته است، ولی هنوز۲۰ درصد خون اهدایی کشور توسط این بیماران عزیز مصرف می شود.
وی با تاکید بر اینکه کیفیت خون هایی که در اختیار بیماران تالاسمی قرار می گیرد، بسیار عالی است، اضافه کرد: سلامت و ایمنی این خون بررسی می شود و از لحاظ ویروسی و بیماری پالایش می شود و اهتمام می نماییم خونی به بیماران برسانیم که حداقل عوارض را برای آنها ایجاد کند.
برای اهدای خون تنها به شب های قدر اکتفا نکنیدوی با اشاره به اینکه شب های قدر پیش رو قرار دارد، اظهار داشت: پایگاه های انتقال خون در شب های قدر آماده خدمت به مردم هستند، اما از مردم می خواهیم برای اهدای خون تنها به شب های قدر اکتفا نکنند و از حالا به فکر باشند تا مراکز شلوغ نشوند و فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی رعایت شود.
بهبودیافتگان کرونا، برای اهدای پلاسما اقدام کنندعشقی همین طور از بهبودیافتگان کرونا خواست به شکرانه سلامتی خود مبادرت به اهدای پلاسمای خون خود کنند و خاطرنشان کرد: پروسه اهدای پلاسما حتی از اهدای خون هم راحت تر است و با اهدای پلاسما می توانید به بازیابی سلامت هموطنان مبتلا به کرونای خود که بستری هستند کمک کنید.
ایران بر روی کمربند تالاسمیمدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به اینکه ایران بر روی کمربند تالاسمی قرار دارد، اظهار داشت: با وجود کاهش موارد تولد مبتلایان به تالاسمی اما با بزرگ شدن، وزن گیری و... در این بیماران نیاز به دریافت خون کاهش شایان توجهی نداشته است.
وی با اشاره به اینکه اهتمام می نماییم مشکلاتی مانند تحریم ها موجب دغدغه برای بیماران نشود، خاطرنشان کرد: در بحران کرونا تمام جهان با مشکل کمبود خون مواجه گردید ولی ما مشکلی نداشتیم و این توفیق وابسته به همت مردم عزیز بود. ما در این شرایط تمام اقدامات را انجام دادیم که پایگاه های انتقال خون بعد از خانه های مردم امن ترین نقطه باشد.
ذخایر خون تمامی استانها در حد قابل قبول استوی با اشاره به اینکه اهدای خون در هفته اول ماه رمضان امسال ۱۰ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است، اظهار داشت: خوشبخانه این روند در هفته دوم ماه مبارک بهبود یافت به شکلی که ذخایر خونی تمامی استانها در حد قابل قبول ۵ تا ۷ روز است و اهدای خون متناسب با مصرف، شده است و توانستیم ۹۵ درصد خون درخواست شده را در اختیار مراکز قرار دهیم.
ادامه جمع آوری پلاسمای بهبودیافتگان کروناعشقی با تاکیدبر اینکه برنامه جمع آوری پلاسمای بهبودیافتگان کرونایی با قدرت ادامه دارد، اظهار نمود: در تمام ۱۶ مرکز جامع اصلی در استان های اصلی پایگاه های ما فعال می باشند. بدون آنکه ذره ای از خط قرمز خود برای دریافت خون و پلاسما کاهش دهیم، بهبودیافتگان کرونا بعد از ۲۸ روز پس از بهبودی می توانند مبادرت به اهدای پلاسما کنند. پلاسما درمانی سابقه صد ساله دارد و در مورد بیماری های مختلفی استفاده می شود. برای درمان بیماری هایی از آبله مرغان تا آنفلوآنزاهای مختلف و بیماری های تنفسی و... از این روش استفاده شده و نتیجه های خوبی کسب شده است.
وی تصریح کرد: وقتی ویروس کرونای جدید آمد، ابتدا چین و سپس ایران از روش پلاسمادرمانی استفاده کردند. مطالعه در کشور ما در این حوزه تمام شده و به زودی منتشر می شود. هرچه پلاسما زودتر به بیماران رسیده، نتیجه بهتری کسب شده و از مرگ و میر و ورود بیمار به ICU جلوگیری شده است. در جهان نیز هنوز کارآزمایی بالینی انتشار یافته نداریم؛ البته گزارش های موردی در این حوزه انتشار یافته که امیدوارکننده بوده است. به علت همین نتایج خوب بوده که کشورهای مختلفی همچون آمریکا و کانادا وارد کارآزمایی بالینی پلاسما درمانی شده اند.
چرا بهبودیافتگان کرونا از اهدای پلاسما استقبال نکردند؟ عشقی با تاکید بر اینکه پلاسما درمانی روشی بسیار ساده است درباب عدم استقبال مورد انتظار برای اهدای پلاسما، اظهار نمود: به نظر می آید انتظارهای ما از میزان اهدای پلاسما هیجانی بوده است. اهدای خون پروسه شناخته شده ای برای مردم است، مردم سال ها بر این اساس نذر می کردند اما، اهدای پلاسما خبر جدیدی برای مردم بود. البته پلاسما در مراکز جمع آوری پلاسما که متعلق به بخش خصوصی است انجام می شود. سالانه ۵۰۰ هزار لیتر پلاسما در کشور تولید می شود که ۳۰۰ هزار لیتر را بخش خصوصی تولید می کند. سازمان انتقال خون، از خون اهدا شده توسط مردم، ۲۰۰ هزار لیتر پلاسما تولید می کند.
وی اضافه کرد: حدود دو ماه و نیم است که از بحران کرونا می گذرد و ما از بهبود یافتگانی برای اهدای پلاسما دعوت کردیم که یک ماه از بیماری آنها می گذرد. در نتیجه پیک مراجعه بهبود یافتگان احیانا پس از این خواهد بود. از طرفی نگرانی هایی در جامعه وجود دارد که فکر می کنند اگر برای اهدای خون مراجعه کنند، بدن آنها ضعیف می شود. در نیویورک در چند روز اول هزار اهدای پلاسما انجام شده و در ایران در عرض دو هفته حدود ۲۵۰ واحد اهدا صورت گرفت. امیدوارم مردم با هویت مبارزه جویی و خیرخواهی که دارند مبادرت به اهدای پلاسما به شکل موثر کنند.
عشقی با اشاره به اینکه اهدای خون باید داوطلبانه باشد، اظهار داشت: با این وجود، سازمان انتقال خون بعنوان اهرمی تشویقی، هزینه رفت و برگشت و زمان صرف شده اهداکنندگان پلاسما را به این افراد پرداخت می کند. اقدام تشویقی دیگر هم این بوده که در بیمارستان های معین کرونا، تراکت های تبلیغاتی برای خود بیماران فرستادیم تا یک ماه بعد از بهبود، پلاسما اهدا کنند.
وی درباره آمادگی سازمان انتقال خون برای ماه های سرد سال که احتمال وجود کرونا همزمان با آنفلوآنزاهای فصلی وجود دارد، اضافه کرد: امیدواریم حدود ۳ تا ۵ هزار لیتر پلاسمای بهبود یافتگان را برای این فصول در اختیار داشته باشیم تا در موج بعدی در اختیار بیماران قرار دهیم. همه این موارد منوط به این است که کارآزمایی های بالینی موثر باشد.
وی با اشاره به اینکه در دوهفته اول ۲۵۰ واحد پلاسما اهدا شد، تصریح کرد: میانگین سنی اهداکنندگان پلاسمای بهبود یافته از کرونا از ۳۵ تا ۴۵ سال بوده است. از طرفی مراجعه بانوان برای اهدای پلاسما بیشتر از مراجعه برای اهدای خون بوده است. البته از پلاسمای خانم هایی که سابقه زایمان دارند نمی توانیم بطور مستقیم و خام برای درمان کووید۱۹ استفاده نماییم. پلاسمای اهدا شده توسط خانم هایی که سابقه حاملگی دارند نگهداری می شود و اگر تهیه دارو از پلاسما مقدور شد، از آن پلاسما برای تهیه داروی کرونا استفاده می شود که تمام این نکات قبل از پلاسماگیری برایشان تشریح می شود.
طلب ۲۰۰ میلیاردی سازمان انتقال خون از بیمارستان هاوی در پاسخ به سوالی درباب تعرفه های فرآورده های خونی، اظهار داشت: تعرفه گذاری این بخش فرایندی طولانی است. ابتدا باید در شورایعالی انتقال خون تصویب شده و به وزارت بهداشت برود و در صورت تصویب در اختیار بیمه ها قرار گیرد. هنوز تعرفه های این بخش تغییری نکرده است، هرچند ما اگر طلب ۲۰۰ میلیارد تومانی خود از بیمارستان ها را هم بگیریم خیلی خوب است.
نتایج اثربخش پلاسمادرمانی بیماران کروناوی در پاسخ به سوالی درباب ارائه آمار بهبودیافتگان کرونا با استفاده از روش پلاسمادرمانی، تصریح کرد: اعلام این مساله منوط به اجازه ستاد ملی مقابله با کرونا است. هرچند که می توانم بگویم تا کنون نتایج مفید و اثربخشی داشتیم. کارآزمایی بالینی این روش از ۲۴ اسفند شروع شد و با عنایت به این که آن روزها میزان اهداکننده پلاسما بسیار کمتر بود، گاهی شاید میزان مناسب مطالعه تحقیقاتی پلاسما به بیماران نمی رسید که خوشبختانه امروز دیگر این مشکل مرتفع شده است.
مدیرعامل سازمان انتقال خون اضافه کرد: کیسه های فیلتردار، کیت های غربالگری بیماری های عفونی و تجهیزات مصرفی در انتقال خون وارداتی هستند. زمانی دو شرکت داخلی مبادرت به تولید تجهیزات کردند که کیفیت قابل قبولی نداشت؛ همین طور با گشایش هایی که از برجام حاصل شد یک شرکت با همکاری و تعامل شرکتی در اروپا مبادرت به تولید تجهیزات کرد که آن هم با شیطنت های آمریکا و هم دستانش معلق ماند.
وی در پاسخ به سوالی درباب اینکه آیا انتقال خون می تواند سبب انتقال ویروس شود، تصریح کرد: هیچ منبع رسمی تابحال اعلام نکرده که ویروس کرونا با اهدای خون منتقل می شود. استانداردهای اهدای خون، جهانی و سخت گیرانه است. افراد با ۲۸ روز فاصله داشتن با بیمار کرونایی و گذشت این زمان بعد از بهبودی، می توانند خون یا پلاسما اهدا کنند.
شرایط اهدای پلاسماوی درباره شرایطی که اهداکنندگان پلاسما باید داشته باشند، بیان کرد: همان استانداردهایی که برای انتقال خون در نظر می گیریم برای اهدای پلاسما نیز مد نظر است. سن اهدا از ۱۸ تا ۶۰ سال است.
عشقی تصریح کرد: هر پزشکی که در هر بیمارستانی و در هر استانی تقاضای پلاسما داشته باشد، در صورتیکه معاونت درمان دانشگاه تایید کند، پلاسما برای درمان بیمار دریافت خواهدنمود اما فراموش نکنید که اولویت مهم این است که اول به دنبال اهدا کننده باشیم بعدا نیاز را ارتقاء دهیم.
شاخص های اهدای خون در کشوروی در پاسخ به سوالی درباب شاخص اهدای خون در کشور، خاطرنشان کرد: شاخص اهدای خون تا سال ۹۵ رشد خوبی داشت و به ۲۷ به هزار رسیده بود که از بالاترین شاخص ها در جهان است، اما ظرف مدتی سازمان انتقال خون وارد عرصه جمع آوری پلاسما برای تولید دارو شده بود که به دلیلهای زیادی، در تولید پلاسما موفق نشد و در حالیکه هدف گذاری تولید سالانه ۲۰۰ هزار لیتر پلاسما داشت، فقط توانست ۱۷ هزار لیتر در سال آخر تولید نماید. این مساله موجب شد شاخص اهدای خون هم پایین تر برود و افراد به سمت اهدای پلاسما بروند. به همین ترتیب شاخص اهدای خون نزول کرد تا جایی که هنگام ورود بنده در آبان و آذر سال۹۸ این شاخص به ۲۵.۵ در هزار رسید و در بحران کرونا نیز شاخص به ۲۴ در هزار نزول یافت.
وی درباره هزینه پالایش خون های اهدایی اضافه کرد: پالایش قراردادی یکی از دستاوردهای سازمان انتقال خون بود، در گذشته پلاسماهایی که مصرف نمی شد باید امحا می شد، سازمان انتقال خون با بالابردن سطح استاندارد خود سبب شد که کشورهای اروپایی پلاسمای ایران را تایید کنند، این درحالی است که بسیاری از کشورهای دیگر پلاسمای خودرا امحا می کنند. به ازای هر کیسه پلاسما که از مراکز اهدای خون ایران تحویل پالایشگاه ها قرار داده می شود، ۱۵۰ هزار تومان دریافت می نماییم و هزینه ای برای ما ندارد و اگر آنرا به پایگاه مرکزی تحویل دهیم مبلغ دریافتی ۱۸۰ هزار تومان خواهد بود، مابه التفاوت هزینه پالایش توسط سازمان غذا و دارو پرداخت می شود.
غربالگری تالاسمی و پیشگیری از تولد ۲هزار مبتلا به این بیماری در یک استانوی در پاسخ به سوالی درباب مبتلایان به تالاسمی در استان سیستان و بلوچستان، اظهار نمود: تالاسمی بیماری مسری نیست، اما سیستان و بلوچستان منطقه داغ تالاسمی است و دو سوم تالاسمی های کشور در این استان متولد می شوند. با راه اندازی آزمایشگاه تشخیص پیش از تولد تالاسمی در این استان موج سنگینی از بیماران دیگر متولد نمی شوند؛ به شکلی که با برنامه ریزی انجام شده جلوی تولد ۲هزار بیمار تالاسمی در این منطقه گرفته شده است.
عشقی افزود: آمار روزانه تمام استانها در سازمان انتقال خون موجود است و میزان توزیع خون برای همه مراکز درمانی تالاسمی در سیستان و بلوچستان بالای ۹۷ درصد بوده است. این که اعلام می شود این استان کمبود خون دارد را شنیدیم اما انجمن تالاسمی و دانشگاه های علوم پزشکی می توانند مشکلات را اعلام کنند و من مشکلات را پیگیری می کنم و در صورت تخلف اساسا برخورد خواهم کرد. اگر در سیستان و بلوچستان خون نباشد و بیماران خون نیاز داشته باشند ۲۴ ساعت بعد خون مورد نیاز از اردبیل برای آنها می رسد. ذخایر خون استانها ۷ الی ۱۰ روز است و وضعیت ذخیره تهران شش و نیم روز است.
وی در پاسخ به سوالی درباره نحوه شناسایی و صحت اداعای داوطلبان اهدا کننده پلاسما برای بیماران کرونایی اضافه کرد: فرد باید آزمایش مولوکولی ثابت شده ای بیاورد که نشان دهد وی به کووید_۱۹ مبتلا بوده است. همین طور پزشک واجد صلاحیت باید اعلام نماید که فرد به کرونا مبتلا بوده است و مستندات عرضه کنند. خیلی از بیماران نیز در ایام ابتدایی شیوع بیماری به علت کمبود تست PCR، آنرا انجام نداند ولی سی تی اسکن به خوبی بیماری را تشخیص می داد و در چنین مواقعی با این مدارک و تشخیص پزشک معتمد می توانیم پلاسمای خون این فرد را بگیریم. البته خود ما نیز در مراکزمان تست ۱۵ دقیقه ای از بیمار می گیریم که تمام موارد ذکر شده را تصدیق کند.
مدیرعامل سازمان انتقال خون، درباره تولید پلاسما برای ارسال به پالایشگاه ها جهت داروهای مشتق از پلاسما اظهار داشت: در طول ۴۶ سال سابقه سازمان انتقال خون، فعالیتهای مثبت زیادی انجام شده است و من دوست ندارم در مقاطعی که سیاست های سازمان انتقال خون گرفتار چالش هایی شده است را پررنگ کنم. اما حالا باید معلم گونه این مبحث را باز کنم. پلاسمایی که ما الان از افراد می گیریم، پلاسمای افرادی است که آنتی بادی اختصاصی ضد یک بیماری خاص و ویژه دارند که این مساله هیچگاه قطع نشده است و برای آن تبلیغ می کنم.
عشقی خاطرنشان کرد: مشکلی که درباب اهدای پلاسما و اثرات آن در کاهش آمار انتقال خون داشت مربوط به پلاسمای معمولی است. اگر به شهریور ۹۷ یا ۹۸ برگردیم، می بینیم که سازمان انتقال خون سیاست جدیدی اتخاذ نمود که در واقع هدف گذاری خوب بود. گفته شد که سالانه به یک میلیون لیتر پلاسما نیاز داریم تا داروهای پلاسمایی را تامین نماییم. از این یک میلیون لیتر حدود ۲۰۰ هزار لیتر توسط موسسه های خصوصی تامین می شد و ۲۰۰ هزار لیتر هم توسط سازمان انتقال خون و از خون افراد تولید می شد که به آن استحصالی می گویند. سازمان اعلام نمود که می خواهد ۲۰۰ هزار لیتر هم خودش تولید نماید به شکلی که مردم را فراخوان دهند به پایگاه های انتقال خون که یک نوع هدف گذاری و رقابت با بخش خصوصی بود. جمع این سه مورد باید به ۶۰۰ هزار لیتر و سپس به یک میلیون لیتر می رسید. هدف گذاری ۲۰۰ هزار لیتر در جمع سال های ۹۵ تا ۹۸ به ۴۰ هزار لیتر رسید، اما شاخص اهدای خون کم شد و ۱۷ هزار لیتر پلاسمای استحصالی هم کاهش پیدا کرد.
وی اضافه کرد: مردم به نیت انتقال خون به سازمان مراجعه می کردند و اهدای خون هم بدون چشم داشت بود، اما با تبلیغ گفته می شد که پلاسما بدهید و خون ندهید. دفعه بعد دیگر فرد مراجعه نمی کرد، برای اینکه مشاهده می کرد که مراکز خصوصی پلاسما دریافت می کنند و پول هم می پردازند و دیگر برای اهدای خون نمی آمد. ما چهار سال دویدیم اما سودی نکردیم، سازمان انتقال خون، اعتماد فروشی کرد و نیرو و امکانات سازمان صرف این کار شده بود و روزی که بنده به سازمان آمدم، هشت ماه از اضافه کاری پرسنل کل کشور که صرف این کار شده بود را نپرداخته بودند. بنابراین جلوی این سیاست را گرفتم.
مدیرعامل سازمان انتقال خون در خاتمه درباب واگذاری زمین پالایشگاه پلاسما، اظهار داشت: این پالایشگاه پنج سال قبل به بخش خصوصی واگذار شد که در اجرای تعهداتشان موفق نبودند و این منجر به دعوی حقوقی شده است و زمین هنوز برای دولت ایران است اما شرکت خصوصی نیز با وجود ادعایی که کرده تولیدی انجام نداده است.

منبع:

1399/02/21
23:10:36
5.0 / 5
3153
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت