با بو كشیدن هم می توان لاغر شد!

با بو كشیدن هم می توان لاغر شد!

به گزارش خود درمانی یك مطالعه جدید، مسیرهایی را كه از راه آن وجود یا عدم وجود بوهای خاص می تواند سبب روشن و خاموش شدن ذخیره چربی در روده شود را شناسایی كرده است.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، یك گروه تحقیقاتی از دانشكده پزشكی "بایلور"(Baylor) كه چگونگی كاركرد اعصاب بویایی در تنظیم سوخت و ساز چربی در كرم های الگانس را ردیابی كردند، می گوید: سیگنال های حس بویایی می توانند مكانیسم های ذخیره چربی را بدون تاثیر در اشتها یا عادت های غذایی، خاموش یا روشن كنند.
كرم ها به علت سادگی سیستم های بویایی شان انتخاب شدند. كرم های الگانس(elegans) تنها سه جفت نورون بویایی دارند و از تلفیقی از آنها برای تشخیص طیف اندكی از بوها كه برای آنها مفید می باشد، استفاده می نمایند.
سیستم بویایی انسان از لحاظ ساختاری مشابه این كرم ها اما بسیار پیچیده تر است، چون كه انسان بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون نورون گیرنده بویایی دارد و می تواند بین رایحه های بسیار وسیع تری تمایز قائل شود.
این گروه تحقیقاتی به سرپرستی دكتر "آیزه سنا متلو"، از تحریك نوری اپتوژنیك برای فعال سازی نورون های بویایی مستقل در كرم ها بهره برد و اثرات آنرا از راه مدارهای عصبی انتخابی به مسیرهای عصبی كه ذخیره چربی را در روده كنترل می كنند، ردیابی كردند.
این كرم های تحریك شده در كنار گروهی از كرم های دست نخورده قرار داده شدند و مشاهده شد كه تفاوت مفهوم داری در میزان غذا خوردن، میزان حركت یا دفع آنها به وجود نیامده است، اما میزان چربی در روده آنها تغییر نمود و نشان داد كه وجود یا عدم وجود بوهای خاص، قدرت كنترل متابولیسم چربی را در كرم ها دارد.
دكتر "منگ وانگ" استاد ژنتیك مولكولی و ژنتیك انسان در بایلور اظهار داشت: باآنكه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما امكان دارد رایحه های خاص سبب تغییر در متابولیسم چربی و در نتیجه كاهش وزن شوند. این نشان داده است ما امكان دارد مجبور باشیم نه مراقب آنچه می خوریم، بلكه مراقب آنچه بو می نماییم، باشیم.
"موتلو" اظهار داشت: تحقیقات ما همینطور به مكانیسم احتمالی ارتباط بین بیماری های عصبی مانند آلزایمر و چاقی اشاره دارد، چون كه امكان دارد تخریب اعصاب بویایی باعث پیشگیری از ارسال پیام های مهم به روده شود.
این مطالعه در مجله Nature Communications انتشار یافته است.1399/01/29
17:59:21
5.0 / 5
3316
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , چاقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت