عوارض شایع دیابت

عوارض شایع دیابت

خود درمانی: دیابت یك بیماری مزمن است و زمانی رخ می دهد كه لوزالمعده، انسولین كافی تولید نمی كند یا بدن نمی تواند بطور موثر از انسولین تولید شده، استفاده نماید.به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، با گذشت زمان دیابت می تواند به قلب، عروق خونی، چشم، كلیه ها و اعصاب لطمه برساند. دیابت خطر مبتلاشدن به بیمای های قلبی و سكته مغزی را بیشتر می كند. همین طور با كاهش جریان خون و لطمه های عصبی در پا، احتمال زخم پای دیابتی، عفونت و نیاز احتمالی برای قطع اندام افزایش می یابد.

یكی از عوارض دیابت می تواند كوری چشم باشد كه به سبب لطمه طولانی مدت به عروق خونی كوچك در شبكیه چشم رخ می دهد. یك درصد از كوری جهان را می توان به دیابت نسبت داد. دیابت از علل اصلی نارسایی كلیه نیز هست. خطر كلی مرگ در بین افراد مبتلا به دیابت حداقل دو برابر خطر مبتلاشدن به همسالان خود بدون دیابت است.

چگونه می توان بار بیماری دیابت را كاهش داد؟

ثابت شده است كه تغییرات ساده در سبك زندگی در جلوگیری یا به تاخیر انداختن شروع دیابت نوع ۲ موثر است. برای كمك به جلوگیری از مبتلاشدن به دیابت نوع ۲ و عوارض آن موارد زیر را رعایت كنید:

- دستیابی به وزن نرمال بدن و حفظ آن.

- افزایش میزان فعالیت بدنی؛ بطوریكه حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط بطور منظم حداقل پنج روز در هفته باید صورت گیرد. فعالیت بدنی بیشتر نیز برای كنترل وزن لازم است.

- پیروی از یك رژیم غذایی سالم شامل سه تا پنج واحد میوه و سبزی ها در روز و كاهش مصرف قند و چربی های اشباع

- اجتناب از مصرف دخانیات و سیگار كشیدن كه خطر مبتلاشدن به بیماری های قلبی و عروقی را بیشتر می كند.

باید توجه كرد كه تشخیص زودهنگام دیابت می تواند بوسیله آزمایش خون كه نسبتاً ارزان است، صورت گیرد. درمان دیابت نیز شامل پایین آوردن قند خون، كنترل عوامل خطر شناخته شده ای كه به عروق خونی لطمه می رسانند و ترك مصرف دخانیات برای جلوگیری از عوارض مهم دیابت نیز مهمست.

بنابر اعلام دفتر بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، همین طور مداخلات امكان پذیری كه موجب صرفه جویی در هزینه های افراد دیابتی می شود، عبارتند از كنترل قند، كنترل فشار خون، مراقبت از پا، كنترل چربی خون، غربالگری برای نشانه های اولیه بیماری های كلیوی در رابطه با دیابت و... كه این اقدامات باید توسط یك رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی منظم همراه با حفظ وزن طبیعی بدن و اجتناب از مصرف دخانیات پشتیبانی و حمایت شود.

منبع:

1398/09/29
00:07:16
5.0 / 5
4409
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت