دختر یا پسر بودن نوزاد را می توان انتخاب كرد؟

دختر یا پسر بودن نوزاد را می توان انتخاب كرد؟

به گزارش خود درمانی این روزها فضای مجازی و حقیقی پر شده است از انواع و اقسام راهكارها و سفارش ها برای تعیین جنسیت جنین؛ از رژیم های غذایی مختلف و زمان بندی های گوناگون برای مبادرت به حاملگی گرفته تا گیاهان دارویی و طب سنتی و... اما آیا این روش ها مبنای علمی دارد؟


دكتر مریم رفعتی _ متخصص ژنتیك و عضو هیأت علمی پژوهشگاه ابن سینا، در گفتگو با ایسنا، با اشاره به پیشرفت هایی كه در حوزه فناوری تولیدمثل و در حوزه ژنتیك به دست آمده است، اظهار داشت: با دستاوردهای مورد اشاره و هم تركیب دستاوردهای این دو حوزه، امروزه تعیین جنسیت جنین امكان دارد. ما می توانیم با انجام آی وی اف یا لقاح آزمایشگاهی، جنین را در محیط آزمایشگاهی تشكیل دهیم و با نمونه برداری از جنین و استفاده از تكنیك ژنتیكی پی جی دی، یعنی تشخیص قبل از لانه گزینی، جنسیت جنین را پیش از انتقال به رحم مشخص نماییم و سپس جنین با جنسیت دلخواه پدر و مادر را به رحم مادر منتقل نماییم.
وی این راه را تنها راه قابل اعتماد و دقیق تعیین جنسیت جنین دانست و اظهار داشت: در حال حاضر تنها راه دقیق و نزدیك به صد در صد، همین انجام آی وی اف به همراه پی جی دی است . گاهی می شنویم و می بینیم كه برخی پزشكان یا كلینیك ها روش آی یو آی را هم بعنوان روش قطعی انتخاب جنسیت جنین مطرح می كنند كه متأسفانه این رویكرد نادرست است.
وی ادامه داد: در روش آی یو آی، اسپرم از مرد گرفته می شود و بعد از شست وشو و آماده سازی در آزمایشگاه، به داخل رحم خانم منتقل می شود تا بتواند آنجا با تخمك لقاح كند و جنین تشكیل گردد. روش هایی وجود دارند كه می توان قبل از انتقال، با استفاده از آنها تكنیك اسپرم های دارای كرموزوم Y را از اسپرم های دارای كرموزوم X جدا كرد. یعنی در اصطلاح عامیانه، می توان اسپرم های پسرساز و دخترساز را جدا كرد و فقط اسپرم هایی را منتقل كرد كه جنسیت دلخواه زوج را می سازند.
این متخصص ژنتیك با اشاره به اینكه نتیجه روش آی یو آی قطعی نخواهد بود، خاطرنشان كرد: بسته به تكنیك های مورد استفاده دقت این روش در انتخاب جنسیت، بین ۶۰ تا ۸۰ درصد است. البته، در مورد جنسیت دختر دقت این روش بالاتر بوده و به ۹۰ درصد هم می رسد، اما در مورد جنسیت پسر این جدا سازی به مراتب كمتر می باشد. بنابراین، این ادعا كه می توان با استفاده از روش آی یو آی به صورت قطعی تعیین جنسیت كرد، نادرست است.
وی درمورد اینكه روش های تغذیه ای چه نقشی در تعیین جنسیت جنین دارند، اظهار داشت: شواهد موجود در منابع علمی معتبر نشان داده اند كه رژیم غذایی تاثیر قابل توجه و معنا داری در جنسیت جنین ندارد.
وی علت گرایش مردم به برخی روش های كمتر بازده برای تعیین جنسیت فرزندشان را در چند دسته معرفی و اظهار نمود: یك دلیل می تواند نداشتن آگاهی و اطلاعات لازم باشد. شاید خیلی ها از وجود چنین امكاناتی در كشور خبر ندارند. دلیل دیگر احتمالاً زمان بر بودن، هزینه بر بودن و پیچیده بودن این روش است. مثلا آی یو آی در مقایسه با آی وی اف بسیار ارزان تر و راحت تر است و برای انتخاب جنسیت به روش آی یو آی، نیازی به ای وی اف و نمونه برداری از جنین و استفاده از تكنیك های ژنتیكی نیست. به همین خاطر خیلی ها ترجیح می دهند آن روش ها را امتحان كنند.
رفعتی اعمال تعیین جنسیت را پیچیده و هزینه بر معرفی نمود و اضافه كرد: از نگاه پزشكی و بالینی ما به هیچ وجه خانواده را تشویق به انجام این امر نمی كنیم؛ چون كه از سویی اقدامی پر هزینه و پیچیده است و از جانب دیگر هیچ نفع بالینی برای خانواده به همراه ندارد. به خصوص كه اندك مواردی هم كه در گذشته به علت وجود بیماری های وابسته به جنس در خانواده، انتخاب جنسیت بعنوان روش درمانی سفارش می شد، هم اكنون وجود ندارند و با روش های پیشرفته می توان جهش را شناسایی كرد و بدون انتخاب جنسیت، از تكرار بیماری در خانواده پیشگیری كرد.
وی تصریح كرد: اما ما در مقام و جایگاه قضاوت درباره تصمیم مراجعان یا سفارش به آنها هم نیستیم. اگر زوجی بنا به هر علت شخصی، خانوادگی یا فرهنگی، تصمیم به تعیین جنسیت جنین می گیرند و متقاضی این خدمت هستند، مشروط به اینكه انتخاب شان آگاهانه باشد و در خلال مشاوره ژنتیك به كلیه جوانب و توانایی ها و محدودیت های این روش آگاهی پیدا كنند، این خدمت به آنها عرضه می شود و همواره مهم ترین اولویت ما حفظ سلامت مادر است.1398/07/12
14:12:02
5.0 / 5
4256
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت