شهردار تهران: پروژه ای كه برای سالمندان مناسب سازی نشود، افتتاح نمی گردد

شهردار تهران: پروژه ای كه برای سالمندان مناسب سازی نشود، افتتاح نمی گردد

به گزارش خود درمانی شهردار تهران اظهار داشت: هم اكنون به هیچ عنوان پروژه ای را كه برای سالمندان مناسب سازی نشده باشد را در تهران افتتاح نخواهیم كرد.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، پیروز حناچی در مراسم بزرگداشت روز جهانی سالمند، ضمن بیان اینكه سالمندی یك تهدید نیست بلكه یك فرصت است، اظهار داشت: البته این دوره از زندگی با چالش هایی نیز روبرو است. طبق گزارشات سالمندی، دوره حاضر دارای سه خاصیت است؛ اولا كه بی سابقه بوده و تابحال مشابهی نداشته است، ثانیا فراگیری داشته و در آخر سرسخت و حدودا بازگشت ناپذیر است.
وی در ادامه با اشاره به افزایش امید به زندگی در جوامع، اضافه كرد: همین مورد سبب افزایش جمعیت سالمندی است. سن امید به زندگی از ۵۷ سال در سال ۱۳۵۵ به ۷۴ سال در مردان و ۷۶ سال در زنان در سال ۱۳۹۵ رسیده است و طبق پیش بینی های صورت گرفته تا سال ۱۴۳۰ حدود یك چهارم جمعیت كشور را سالمندان تشكیل خواهند داد.
وی درباب میزان جمعیت سالمندی در تهران طی سه دهه گذشته، اضافه كرد: در سال ۱۳۶۵ حدود ۵/۴ درصد جمعیت را سالمندان تشكیل می دادند كه این رقم در سال ۱۳۹۵ به ۱۰/۵ درصد رسیده است. شهر تهران حدود یك درصد بالاتر از میانگین كشوری دارای سالمند است.
شهردار تهران افزود: منطقه سه شهر تهران با ۲۱ درصد و مناطق یك و شش با ۱۸ درصد دارای بیشترین میزان جمعیت سالمندی هستند. همین طور مناطق یك تا پنج نیز بیشترین تعداد سالمند را در میان سایر مناطق دارند.
وی با اشاره به مطالعات صورت گفته درباب سالمندان، اظهار داشت: طبق این مطالعات، ۶۶/۸ درصد از سالمندان در فعالیت های پایه مستقل و ۱۱/۹درصد در فعالیت های پایه وابسته اند.
حناچی با اشاره به اینكه ۲۵/۴ درصد سالمندان طی شش ماه گذشته حداقل یكبار به زمین خورده اند، اظهار داشت: با عنایت به كمبود ویتامین D و سایر مشكلات استخوانی نمی توان تمام این آمار افتادن را به سبب مشكلات شهری دانست اما، شهرداری باید به فكر ارتقای سطح زندگی این افراد باشد.
وی در ادامه با اشاره به اهمیت سلامت روانی سالمندان، اشاره كرد: ۴۱ درصد زنان و ۲۸/۷ درصد مردان سالمند افسرده هستند كه باید سیاست های ما به سمت كاهش این ارقام پیش رود. البته خوشبختانه كشور ما جزو ۱۰ كشور اول موفق در زمینه سالمندان است.
وی درانتها با اشاره به اینكه شهر تهران شهر، دوستدار سلامت است، اظهار داشت: هم اكنون حفظ كرامت انسانی و مناسب سازی فضای شهری از اولویت های اساسی ما در شهرداری است.
به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، شهردار تهران در حاشیه مراسم گرامیداشت روز جهانی سالمند در جمع خبرنگاران درباب مناسب سازی ایستگاه های مترو برای سالمندان توضیح داد: آسانسور و پله برقی جزو الزامات ایستگاه های مترو است و تلاش می نماییم این تجهیزات در همه ایستگاه های مترو وجود داشته باشد؛ هر چند در شرایط فعلی تحریم امكان دارد در تهیه این تجهیزات مشكلی وجود داشته باشد.
وی در ادامه درباب مناسب سازی معابر تهران برای سالمندان اظهار داشت: بحث مناسب سازی فضاهای عمومی نه فقط برای سالمندان بلكه برای همه گروه های سنی و معلولان و آنهایی است كه به هر علت مشكل حركتی دارند، باید صورت گیرد و این هدف را پیگیری می نماییم.
حناچی اضافه كرد: بنا بر این در كوتاه مدت هیچ پروژه ای بدون رعایت استانداردهای مناسب سازی افتتاح نمی گردد، در بین مدت تمامی پارك ها و در دراز مدت تمامی فضاهای عمومی مناسب سازی خواهند شد و كمیته ای در شهرسازی این مساله را پیگیری می كند.
وی در پاسخ به این پرسش كه در سند سالمندی، شهرداری چه وظیفه ای دارد نیز اشاره كرد: بخش هایی كه مربوط به مناسب سازی فضاهای فیزیكی و مقیاس محلات است، بر عهده شهرداری گذاشته شده، اما همكاری مسئولان دستگاه های ذیربط نتایج خوبی به دنبال خواهد داشت.
منبع:

1398/07/09
14:23:53
5.0 / 5
4211
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت