مدیركل دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت :

16 درصد حاملگی ها در كشور بالای 35 سال اتفاق می افتد

16 درصد حاملگی ها در كشور بالای 35 سال اتفاق می افتد

به گزارش خود درمانی مدیركل دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت درباب وضعیت فرزندآوری در كشور، اظهار داشت: در میان سال های شصت تا هفتاد بطور متوسط دو میلیون نوزاد به دنیا آمد كه این رقم در سال نود و چهار یك میلیون و شصت0 هزار نوزاد بود كه برای جبران این كمبود باید ازدواج های كشور ده درصد افزایش یابد.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، سید حامد بركاتی در همایش آموزشی توجیهی همكاری بین دستگاهی در مشاوره های هنگام ازدواج با اشاره به دغدغه حوزه سلامت درباب جمعیت، با اشاره به اینكه جمعیت كشور به شدت رو به پیری است، اضافه كرد: با عنایت به آمارها، متوسط رشد جمعیت سالانه كشور از حدود 2.46 درصد در سال 65 به 1.24 درصد در سال 95 كاهش یافته است.
وی با بیان این كه شاخص باروری TFI كه بیان كننده حفظ تركیب جمعیت است در كشور ما كمتر از 1.9 درصد است، اظهار نمود: این میزان می نمایاند كه برای حفظ تركیب جمعیت كشور، باید به طور متوسط هر زن در سن باروری حداقل دو فرزند به دنیا بیاورد.
وی ادامه داد: جمعیت كودكان كشور نیز كاهش یافته اما جمعیت سالمند در ضمن سال های اخیر رشد 20 درصدی داشته و 9.2 درصد از جمعیت كشور بالای 65 سال هستند.
بركاتی با اشاره به وضعیت مطلوب كشور درباب جمعیت سنین كار، اظهار نمود: 69.5 درصد كل جمعیت كشور در سن اشتغال هستند كه یك موهبت برای كشور شمرده می شود اما برای این قشر باید شغلی ایجاد كرد تا ظرفیت هایشان مورد استفاده قرار گیرد.
وی با اشاره به بررسی های انجام شده توسط سازمان WHO در حوزه جمعیت، بیان كرد: ژاپن تنها كشوری است كه در سال 2015 دارای جمعیت سالمند بالای 30 درصد بوده و بر طبق این بررسی ها، جمعیت سالمند ایران نیز كمتر از 10 درصد كل جمعیت است اما طبق پیش بینی های انجام شده توسط این سازمان، در سال 2050، 30 درصد جمعیت ایران سالمند می شوند.
وی درباب روند ازدواج در كشور، اظهار نمود: آمار ازدواج ها در سال های 86 تا 97 روند كاهش داشته این درحالیست كه طلاق با افزایش روبه رو بوده است، سن ازدواج در پسران حدود 28 سال و در دختران 24 سال است.
مدیركل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در این خصوص تشریح كرد: بطور متوسط نخستین فرزند پس از 4.4 سال پس از ازدواج و فرزند دوم نیز 5.5 سال پس از فرزند اول به دنیا می آید و 16 درصد حاملگی ها نیز در كشور بالای 35 سال اتفاق می افتد.
منبع:

1398/06/28
20:49:27
5.0 / 5
4300
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , دستگاه , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت