ازن چه تاثیری بر سلامت دارد؟

ازن چه تاثیری بر سلامت دارد؟

خود درمانی: كارشناس بهداشت هوا معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، ازن را آلاینده ای تابستانه خواند و درباره تاثیر این آلاینده بر سلامت انسان توضیح داد.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، مهندس مهدی كمری گفت: ازن با عنایت به موقعیت قرار گرفتنش در اتمسفر می تواند هم خوب باشد هم بد. اگر ازن در لایه های بالایی جو (استراتوسفر) تولید شود، تشكیل یك سپر ایمنی در مقابل پرتوهای مضر خورشید مثل پرتو فرابنفش را می دهد كه همه ما آنرا با نام لایه ازن می شناسیم. این لایه برای سلامتی انسان بسیار حیاتی بوده و وجود آن موجب جلوگیری از ایجاد بیماری هایی از قبیل سرطان های پوستی و آب مروارید می شود.
وی ادامه داد: اگر همین گاز در لایه های پایینی زمین (تروپوسفر) و در محدوده تنفسی انسان تولید شود، بعنوان یك آلاینده شناخته شده و می تواند اثرات مخربی بر سلامتی انسان داشته باشد.
كارشناس بهداشت هوا معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، با بیان این مطلب كه ازن یك آلاینده تابستانه است، اضافه كرد: ازن یك اكسیدكننده بسیار قوی است و شاخص اكسیدان های فتوشیمیایی می باشد و بوسیله دستگاه های تصفیه هوا، لامپ های UV، ماشین های فتوكپی و پرینترهای لیزری در محیط های بسته تولید و منتشر می شود، اما در اتمسفر توسط واكنش های فتوشیمیایی در حضور نور خورشید و آلاینده های پیش ساز نظیر اكسیدهای نیتروژن، منواكسید كربن و تركیبات آلی فرار به وجود می آید و به عبارتی در حضور آلاینده های پیش ساز، شدت تشعشع خورشید با غلظت آلاینده ازن ارتباط مستقیم دارد و تابش خورشید در ایام گرم موجب افزایش غلظت ازن می شود.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، مهندس كمری درباب تاثیرات ازن بر بدن انسان، اذعان كرد: ازن می تواند تاثیرات سوئی بر سلامت انسان داشته باشد. مواجهه با این آلاینده می تواند سبب تحریك سیستم تنفسی، ایجاد سرفه، تحریك گلو، درد قفسه سینه، ایجاد و تشدید آسم و آلرژی و در صورت مواجهه مكرر سبب تخریب بافت ریه شود. این عوارض در كودكان و سالمندان و افراد دارای بیماری های تنفسی عوارض بسیار جدی تری را به همراه دارد. پس در روزهایی كه هوای شهر به سبب غلظت بالای این آلاینده در وضعیت ناسالم قرار می گیرد سفارش می شود كه این افراد در هوای آزاد قرار نگیرند و فعالیت خودرا محدود كنند.
وی تصریح كرد: اقدامات كنترلی برای كاهش میزان ازن در سطح زمین عمدتاً بر كنترل انتشار گازهای پیش ساز ازن متمركز است. بزرگترین منابع انتشار این گازهای پیش ساز كه قابل كنترل هستند نیروگاه ها، پمپ های بنزین و تردد وسایل نقلیه موتوری است.
منبع:

1398/04/22
14:55:19
5.0 / 5
4328
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت