وزیر بهداشت مطرح كرد؛

ساخت دارو برای بیماری های غیرواگیر

ساخت دارو برای بیماری های غیرواگیر

به گزارش خود درمانی وزیر بهداشت به اهمیت جلوگیری از بیماری های غیر واگیردار با تغییر شیوه زندگی مردم اشاره نمود و اظهار داشت: ساخت داروهای موردنیاز این بیماری ها سیاستی است كه دنبال می شود.به گزارش خود درمانی به نقل از مهر، سعید نمكی قبل از ظهر سه شنبه در جریان افتتاح و رونمایی از چند طرح كلان فناوری ملی در استان البرز، اظهار نمود: یكی از زیباترین تعاریف توسعه تبدیل نیروی انسانی به سرمایه انسانی است، این مهم در تولید ملی نقش آفرینی می كند و در خلق ثروت ملی از بزرگ ترین شاهكارهایی است كه می تواند در یك كشور به وجود آید.
وی افزود: در وزارت بهداشت سیاست ما پشتیبانی از تولید داخلی است، به هیچ عنوان اجازه ورود داروی ساخته شده خارجی با مواد اولیه ساخته شده ای را نخواهیم داد كه در كشور توانایی فناوری و تولید آن راداریم.
وزیر بهداشت بابیان اینكه شیوه پشتیبانی از تولید داخل یك همبستگی ملی را می طلبد، اضافه كرد: نظام بانكی، ساختار اجرایی و نظام بوروكراتیك كه گاهی ترمز داخل می شود همه باید در سطح ملی به هم كمك كنند و این حمایت به صورت جدی به تولید و عرضه در سطح ملی تبدیل گردد.
نمكی افزود: برای تولید داروهای سرطان دو برنامه داریم یكی جلوگیری از سرطان با تغییر شیوه زیست مردم، برنامه دیگری كه مدنظر داریم این است به جایی برسیم كه آمار ابتلاء به سرطان در كشور كاهش داشته باشد.
سه درصد داروهای وارداتی حدود ۲.۵ برابر تولید ملی دارو، هزینه به كشور تحمیل كرده است، وی خاطرنشان كرد: حدود ۲۸ سال پیش اداره كل بیماری های غیر واگیر را تشكیل دادیم؛ چون می دانستیم بعدازاینكه بیماری های واگیردار را مهار نماییم در تله بیماری های غیر واگیردار اسیر می شویم.
وزیر بهداشت اشاره كرد: برای ما مشخص بود كه در روزگاری نه چندان دور اگر از شش بیماری مهلك و سرایت كننده و قابل پیشگیری با واكسن رهاشده و آنرا مهار كرده ایم در تله بیماری های قلبی- عروقی، سرطان ها، دیابت و دیگر بیماری ها اسیر می شویم كه هزینه های بسیاری را به نظام سلامت كشور تحمیل می كند.
نمكی با اشاره به دو سیاست مهم وزارت بهداشت، اظهار داشت: نخست جلوگیری از بیماری های غیر واگیردار با تغییر شیوه زندگی مردم و دوم ساخت داروهای موردنیاز این بیماری ها در داخل كشور است.
وی تصریح كرد: امروز سه درصد داروهای وارداتی حدود ۲.۵ برابر تولید ملی دارو هزینه به كشور تحمیل كرده است، این مهم دو علت دارد كه یكی از عمده ترین آنها پیچیدگی تكنولوژی این داروها در قیمت تمام شده ای است كه با ما فروخته می شود.
وزیر بهداشت: تولید مواد آرایشی - بهداشتی با عنایت به اینكه تولیدات تقلبی وارد بازار می شود و عوارض بهداشتی به همراه دارد برای ما بسیار مهم می باشد وزیر بهداشت با اشاره به اینكه صنعتگران و دانشمندان هنرمند در سنتز دارو را حمایت خواهیم كرد، اظهار داشت: امید است در آینده بسیار نزدیك بتوانیم تمامی تولیدات وارداتی را در كشور سنتز نماییم و احتیاج خود برای همان ۳ درصد كه ۲.۵ برابر ارز بری نسبت به تولیدات داخل دارد را تا حدودی رفع كرده و در این شرایط سخت اقتصادی آنرا به حداقل برسانیم.
نمكی در بخش دیگری اظهار داشت: استان البرز شرایط بسیار ویژه دارد و بعنوان یك نقطه حساس در صنعت دارو برای كشورمان مطرح است؛ چون فناوری ساخت دارو، مواد اولیه این حوزه و هم مواد آرایشی- بهداشتی را در این استان داریم.
وی اضافه كرد: تولید مواد آرایشی - بهداشتی در داخل كشور با عنایت به اینكه تولیدات تقلبی وارد بازار می شود و عوارض بهداشتی به همراه دارد برای ما بسیار مهم می باشد، به دنبال تولید با كیفیت چنین تولیداتی در كنار مواد اولیه آن در داخل كشور هستیم تا بتوانیم به اقتصاد ملی كمك نماییم.

1398/02/18
18:21:16
5.0 / 5
4632
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت