به مناسبت سالروز فوت دكتر قریب؛

ماجرایی از زندگینامه پدر طب كودكان

ماجرایی از زندگینامه پدر طب كودكان

خود درمانی: مرحوم دكتر محمد قریب در سال ۱۲۸۸ در یك خانواده مذهبی در تهران متولد شد. وی در سال ۱۳۰۶ شمسی در زمره اولین گروه دانشجویان ایرانی بود كه برای ادامه تحصیل در رشته پزشكی به فرانسه رفتند.


دریافت 7 MB ویدئومهر: پس از گذراندن دوره سربازی در سال ۱۳۱۹ بعنوان دانشیار طب اطفال در دانشگاه به فعالیت علمی مشغول شد. وی ابتدا در بیمارستان رازی اداره بخش اطفال آن مركز را بر عهده گرفت، سپس به بیمارستان هزار تختخوابی رفت و در آن بخش اطفال دایر نمود.
دكتر قریب در سال ۱۳۲۱ موفق به دریافت نشان عالی دولت فرانسه شد و در سال ۱۳۵۰ به عضویت هیأت مدیره انجمن بین المللی بیماری های كودكان در آمد.
وی در طول سالهای فعالیت علمی خود در كنگره های بین المللی در كشورهای مختلف همچون فرانسه، آمریكا، كانادا، ژاپن، تركیه و اتریش شركت كرد و عضویت چندین مجمع علمی بین المللی را برعهده داشت. ایشان آغازین تعویض خون را در ایران انجام داد و از بنیانگذاران انتقال خون در ایران بود.
از مهمترین اقدامات ایشان بنیان گذاری و تأسیس آغازین بیمارستان تخصصی كودكان یعنی بیمارستان مركز طبی كودكان به همراه دكتر اهری بود.
دكتر قریب در روز سه شنبه اول بهمن ماه ۱۳۵۳ در بیمارستان مركز طبی كودكان محل خدمت خود دار فانی را وداع كردند و طبق وصیت خودشان در قبرستان شیخان قم به خاك سپرده شد.

1397/11/02
21:21:51
5.0 / 5
4996
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت