معاون درمان وزارت بهداشت خبر داد؛

تدوین نیازهای درمانی كشور تا ۱۴۰۴، سطح بندی بیمارستان ها

تدوین نیازهای درمانی كشور تا ۱۴۰۴، سطح بندی بیمارستان ها

خود درمانی: معاون درمان وزارت بهداشت، اظهار داشت: برای نخستین بار در كشور برمبنای تخت، تخصص و تجهیزات سرمایه ای و به تفكیك بیمارستان و شهرستان، سطح بندی خدمات انجام شده است.


به گزارش خود درمانی به نقل از مهر، قاسم جان بابایی، درباب اقدامات معاونت درمان وزارت بهداشت در امتداد سامان دهی نمایش خدمات سلامت، اظهار داشت: در امتداد اجرای بند "ث و ج" ماده ۷۴ قانون برنامه ششم توسعه كشور و بند "ب" تبصره ۱۷ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ كل كشور، در خصوص اجازه تجویز خدمات و انجام خرید راهبردی سازمان های بیمه گر بر طبق دستورالعمل ها و راهنماهای بالینی توسط وزارت بهداشت در قالب علمی و مبتنی بر شواهد و تعامل با ذینفعان، امكانات لازم جهت نمایش راهنماهای بالینی، استانداردها و پروتكل های منطقی خدمات (خدمت، پاراكلینیك، آزمایشگاه و تصویربرداری)، مراقبت ها، داروها و كالاهای سلامت بر طبق اولویت ها و معیارهای مصوب وزارت بهداشت و سازمان های بیمه گر تدوین شد.وی اضافه كرد: برای تدوین این محصولات از ۴۲ گروه تخصصی شامل اساتید معتمد، بوردهای تخصصی و انجمن های علمی و تخصصی دعوت شده كه نتایج آن تدوین ۵۰۷ محصول دانشی (تعیین سقف برای ۲۳۹ خدمت پر تواتر، سطح بندی ۱۳۰ داروی آنتی بیوتیك، ۵۴ راهنمای تجویز و ۸۴ استاندارد خدمت) بوده است. از طرف دیگر خرید راهبردی این محصولات دانشی به منظور هماهنگ سازی سازمان های بیمه گر پایه و همین طور خرید این سازمان ها بر طبق مبانی علمی، شواهد و تعامل با ذینفعان برای تمام محصولات دانشی كه ظرف دو سال اخیر تهیه شده بر طبق بند «الف» ماده ۷۲ قانون برنامه ششم، ابلاغ گردیده است.جان بابایی درباب تدوین سند درمان كشور، اشاره كرد: بر طبق بند «الف» ماده ۷۲ قانون برنامه ششم هرگونه خرید و نمایش خدمت باید برمبنای سطح بندی خدمات صورت گیرد. سند درمان كشور كه به تصویب سازمان برنامه و بودجه رسیده است شامل دو بخش سطح بندی تخت و بیمارستان است. با تدوین سند سطح بندی بیمارستان ها، مشخص میگردد كه هر بیمارستان بر طبق شاخص های جمعیتی، بیمارپذیری، اشغال تخت، نیازمندی و موقعیت جغرافیایی مشمول نمایش چه تخصص هایی است. بر طبق این سطح بندی علاوه بر تعیین تعداد و نوع تخت، به جزئیات تجهیزات سرمایه ای و نیازمندی های پرسنلی و تخصصی تمام بیمارستان های كشور توجه شده است.معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینكه برای نخستین بار در كشور بر طبق تخت، تخصص و تجهیزات سرمایه ای و به تفكیك بیمارستان و شهرستان سطح بندی خدمات انجام شده است و نیازمندی های توسعه ای خدمات درمان تا سال ۱۴۰۴ تدوین شده است، عنوان كرد: یكی از اقدامات مهم در امتداد مدیریت منابع و مصارف و دسترسی عادلانه به خدمات سلامت، اجرای استحقاق سنجی است. استحقاق سنجی خدمات بستری همچون كشورهای پیشرفته در تمامی بیمارستان های وابسته به وزارت بهداشت مستقر و اجرایی شده است. استحقاق سنجی خدمات سرپایی باز تا آخر سال جاری در تمامی این بیمارستان ها اجرا خواهد شد.

وی اظهار داشت: گام اول در اجرای نظام ارجاع، تدوین سند سطح بندی درمان و نقشه ارجاع است. بر طبق لایه بندی و سند سطح بندی درمان، در ۱۰ دانشگاه منتخب، نقشه ارجاع به تفكیك بیمارستان و بیماری استخراج شده است. بر این اساس، مسیر حركت بیمار و مدیریت ارجاع از سطح یك و مراكز بهداشتی تا بیمارستان فوق تخصصی طراحی و تعیین شده است. نكته قابل توجه اینكه تمامی ارجاعات در این نظام در بستر الكترونیك و مبتنی بر پرونده الكترونیك بیمار انجام میگردد. همین طور سامانه نوبت گیری و نوبت دهی در كل كشور اجرا شده است تا پزشك بتواند ارجاع بیمار را در سطوح بالاتر مدیریت كند. اجرای سامانه استحقاق سنجی هویتی در تمام بیمارستان های دانشگاهی برای بیمه های پایه و تكمیلی و سامانه نوبت دهی كشوری و اجرای نوبت‎دهی كاملا الكترونیكی در دانشگاه های ارجاع، از دیگر اقدامات در این راستا است.

1397/10/16
14:17:22
5.0 / 5
4413
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت