معاون سازمان بهزیستی خبر داد

پرداخت كمك هزینه انجام آزمایش ژنتیك بعلاوه جزئیات

پرداخت كمك هزینه انجام آزمایش ژنتیك بعلاوه جزئیات

خود درمانی: رئیس مركز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی كشور از انجام ۶۰۰ مورد سقط جنین برای پیشگیری از تولد نوزادان دارای معلولیت شدید در ۵ ماه نخست امسال اطلاع داد.


فاطمه عباسی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به عرضه خدمات مشاوره و آزمایش ژنتیك از جانب بهزیستی اظهار داشت: در سال قبل ۷۱۰۰ نفر از افراد ۱۵ تا ۲۵ ساله مورد غربالگری ژنتیك قرار گرفتند. همینطور از ابتدای سال تا كنون ۶۰۰ مورد سقط جنین برای پیشگیری از تولد نوزادان دارای معلولیت شدید انجام شده كه این تعداد در سال قبل در مجموع ۱۲۴۸ مورد بوده است.
وی با اشاره به اینكه مبحث «غربالگری ژنتیك قبل از ازدواج» از سال قبل الزامی شده است، اضافه كرد: سال قبل در مجموع برای ۱۱۱ هزار نفر ( یك ششم از ازدواج ها) غربالگری قبل از ازدواج انجام شده است. اما از آنجایی كه از امسال واحدهای غربالگری ژنتیك به وزارت بهداشت واگذار شده اند، میزان آمار مربوط به این مورد در سازمان بهزیستی كاهش یافته است.
رئیس مركز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی كشور با اشاره به اینكه انجام آزمایش ژنتیك برای خانواده های دارای یك فرزند معلول و افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی كه مشكوك به تولد فرزند معلول هستند، ۱۰۰ درصد مجانی است، اظهار نمود: هزینه انجام آزمایش ژنتیك بین ۳ تا ۵ میلیون به این افراد پرداخت می گردد. پرداخت این هزینه برپایه پرتكل های خاص مراكز مشاوره ژنتیك و تشخیص متخصصان زیر نظر سازمان بهزیستی برای جلوگیری از تولید تقاضای القایی انجام می گردد.
عباسی در ادامه از آماده شدن ۳ پروتكل و راهنمای ژنتیك در كنار دو درسنامه ژنتیك برای مشاوران ژنتیك زیرمجموعه سازمان بهزیستی اطلاع داد و اظهار داشت: این پروتكل ها در مورد نحوه پرداخت و ساماندهی خدمات در مراكز مشاوره ژنتیك هستند كه به شكل جامع اصلاح شده اند.
وی در انتها از انتشار نخستین داده های سامانه رصد صدمه های اجتماعی (سراج) بزودی اطلاع داد و اظهار داشت: در مرحله نخست ۱۳۰ هزار نمونه در حوزه های مختلف مانند طلاق، اعتیاد، سلامت روان و...مورد بررسی قرار گرفته اند.
1397/06/25
14:27:24
5.0 / 5
5533
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت