به بهانه روزجهانی خودكشی انجام شد

نگاهی به آمارهای خودكشی در جهان و ایران

نگاهی به آمارهای خودكشی در جهان و ایران

خود درمانی: درحالی ۱۰ درصد از مرگ های جهان مربوط به خودكشی است كه این میزان رقمی حدود ۸۰۰ هزار نفر در جهان را در برمی گیرد و خودكشی جزو ۱۰ عامل اصلی مربوط به مرگ در جهان محسوب می شود؛ با این وجود آمارها نشان داده است نرخ خودكشی در ایران حدودا نصف نرخ جهانی است.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، آمار خودكشی در ایران به نسبت جهان، میزان كمتری را نشان می دهد؛ به طوریكه این رقم در ایران حدود پنج نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر بوده است، حال آنكه در جهان رقمی بیش از ۱۲ نفر بین هر ۱۰۰ هزار نفر است. شاید بنابراین هم باشد كه روز ۱۰ سپتامبر به نام «روز پیشگیری از خودكشی» نام گرفته تا به بهانه ای برای پرداختن به این صدمه اجتماعی كه دارای ریشه های مختلف است و هم عوامل تولید و پیشگیری كننده آن، تبدیل گردد.
پزشكی قانونی: افزایش ۵ درصدی تلفات خودكشی ها در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵
بر اساس اعلام سازمان پزشكی قانونی كشور در سال قبل مجموع تلفات خودكشی ها ۴۶۲۷ نفر بوده كه نسبت به سال ۹۵ افزایش ۵ درصدی را نشان داده است.
از بین تعداد خودكشی های منجر به فوت ۳۲۶۲ مورد مربوط به مردان و ۱۳۶۵ مورد مربوط به زنان بوده است. همینطور برپایه آماری كه پزشكی قانونی در اختیار ایسنا قرار داده، ماه های دارای بیشترین تلفات خودكشی مربوط به مردادماه با ۴۶۶ نفر، تیرماه با ۴۲۴ نفر و اردیبهشت ماه با ۴۲۰ نفر است.

استانهای دارای بیشترین و كمترین موارد خودكشی؛ «تهران» در صدر

بر اساس گزارش سالنامه آماری پزشكی قانونی كشور در سال قبل هم مقایسه استان ها از نظر تعداد متوفیات مشكوك به خودكشی نشان داده است كه استان تهران با ۷۹۶ مورد، فارس با ۳۴۸ مورد، خوزستان با ۳۰۶ مورد، آذربایجان شرقی با ۲۷۶ مورد و كرمانشاه با ۲۳۵ مورد، پنج استان نخست به لحاظ دارا بودن تعداد بیشتر خودكشی ها در كشور می باشند. همینطور خراسان شمالی با ۱۷ مورد، سمنان با ۱۸ مورد و یزد با ۳۱ مورد كمترین میزان خودكشی را به خود اختصاص داده اند.

ایلام دارای بیشترین آمار خودكشی به نسبت جمعیت
میزان متوفیات مشكوك به خودكشی هم بر حسب جمعیت ( به ازای هر صد هزار نفر ) در سال قبل نشان داده است كه استان ایلام با ۱۳.۸، كهگیلویه و بویر احمد با ۱۳.۷ و كرمانشاه با ۱۱.۹ دهم به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر بیشترین آمار خودكشی برحسب جمعیت را دارند و خراسان جنوبی با ۲.۲، سیستان و بلوچستان با ۲.۲ و سمنان با ۲.۵ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر كمترین میزان خودكشی را داشته اند.

موسوی چلك: رتبه ۱۵۴ ایران در خودكشی نظام آماری دقیقی برای ثبت خودكشی نداریم

بر همین مبنا «سید حسن موسوی چلك» رئیس انجمن مددكاری كشور با اشاره به اینكه موارد منجر به فوت خودكشی در ایران برپایه خلاصه سالنامه آماری سال قبل پزشكی قانون ۵.۷ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر بوده است، می گوید: میانگین جهانی خودكشی بین ۱۲ تا ۱۴ نفر و رتبه ایران حدود ۱۵۴ جهان است. باآنكه در كشور ما سیستم ثبت دقیقی برای خودكشی وجود ندارد و عده ای جهت استفاده از بیمه، حفظ حیثیت، رجوع به مراكز درمانی با بیان دلایل دیگر و عدم ثبت الزامی موارد مربوط به خودكشی در بیمارستان های خصوصی یا دولتی، نظام آماری دقیقی وجود ندارد و دستگاه های مختلف آمارهای متنوعی عرضه می دهند.

خودكشی جزو ۱۰ عامل اصلی مرگ در دنیا كاهش سن خودكشی
وی با اشاره به اینكه معمولا مبادرت به خودكشی در زنان بین دو تا سه برابر مردان است، می افزاید: اما فوت در مردان بین ۳ تا ۴ برابر زنان است. حدودا بر مبنای آمار سال ۲۰۱۵، ۸۰۰ هزار نفر در جهان بر اثر خودكشی فوت كرده اند. همینطور در دنیا گفته می گردد ۱۰ درصد مرگ و میر افراد ۱۵ تا ۲۹ سال بر اثر خودكشی است و خودكشی جزو ۱۰ عامل اصلی در مرگ و میر افراد جوان به حساب می آید.
رئیس انجمن مددكاری اجتماعی با اشاره به اینكه در دنیا شاهدیم كه سن خودكشی در حال كاهش است، تصریح می كند: ازاین رو این مساله خاص كشور ما نیست و تهدید جهانی محسب می گردد و نمی توان به راحتی از كنار آن گذشت. عوامل مختلفی هم در آن دخیل هستد كه بخشی از آن به شرایط كلان جامعه برمی گردد، به طوریكه نمی توانیم تاثیر محیط را نفی نماییم. بخشی هم مربوط به یادگیری است كه در مورد روش های خودكشی بیشتر خویش را نشان داده است.
موسوی چلك با اشاره به عوامل موثر بر روی خودكشی ادامه می دهد: یكی از دلایل مربوط به اختلالات روانی مثل افسردگی، اختلال دو قطبی یا اسكیزوفرنی است كه معمولا بین افرادی كه دست به خودكشی می زنند شیوع بیشتری دارد. مصرف الكل یا مواد مخدر هم جزو عوامل اثرگذار محسوب می شوند؛ اما به صورت كلی در جامعه ای كه نشاط اجتماعی وجود نداشته باشد یا كمتر باشد، بیشتر شاهد رفتارهای پرخطر خواهیم بود كه خودكشی هم یكی از مصادیق آن است.
روند مبادرت به خودكشی در ایران نسبت به جهان نگران كننده نیست
وی با اشاره به اینكه در جامعه ای كه در آن شاخص سرمایه اجتماعی بالا باشد میزان خودكشی هم كم است، می افزاید: تاب آوری هم از عوامل دیگر است كه جزو الزامات مدیریت رفتاری به حساب می آید كه باید روی آن سرمایه گذاری شود. به نظر می آید ما روی بحث پیشگیری كمتر كار كرده ایم، برای مثال شناسایی نماییم در استان های مختلف چه بسترهایی مبادرت به خودكشی را فراهم نموده است و بعد برنامه ریزی هایمان را به آن سمت سوق دهیم. گرچه خوشحالیم كه روند مبادرت به خودكشی در ایران نسبت به جهان نگران كننده نیست و حتی در بعضی استان ها شاهد كاهش میزان خودكشی بوده ایم؛ اما به رغم این كاهش بازهم می بینیم كه زمینه طولانی در خودكشی دارند كه باید روی آنها كار كرد. نباید فراموش كرد در محیط هایی كه عوامل استرس زا بیشتر باشد، بیشتر شاهد خودكشی خواهیم بود.

دانش آموزان بیشتر مبادرت به خودكشی و كم سوادها بیشتر خودسوزی می كنند
دلیل خودكشی زنان تازه ازدواج كرده
همچنین كاظم ملكوتی، رئیس انجمن علمی پیشگیری از خودكشی هم در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه میزان فوت ناشی از خودكشی در مردان دو تا سه برابر زنان است، اظهار می كند: میزان خودسوزی ها در افراد كم سوادتر، بیشتر دیده می گردد. از نظر سطح تحصیلات هم میزان مبادرت به خودكشی در میان دانش آموزان راهنمایی و دبیرستانی بیشتر است.
رئیس انجمن علمی پیشگیری از خودكشی در ادامه ضمن تشریح علل بیشتر بودن خودكشی در میان زنان تازه ازدواج كرده می گوید: این مساله به علت تعارضات خانوادگی و فرهنگی است، یعنی در زنانی كه مهارت رفتاری مثل حل مساله، كنترل خشم، ارتباط موثر و... كم باشد، شانس مبادرت به خودكشی بیشتر است.
ملكوتی در ادامه با اشاره به راه های پیشگیری از خودكشی توضیح می دهد: سازمان بهداشت جهانی هم راه هایی را برای پیشگیری از خودكشی متناسب با كشورهای در حال توسعه پیشنهاد كرده است كه شامل فراهم كردن خدمات مورد نیاز برای پیشگیری از خودكشی مانند دسترسی به پزشك و سیستم ارجاع، آموزش رسانه ها، سخت كردن دسترسی به ابزارهای كشنده، خدمات پیگیری برای كسی كه مبادرت به خودكشی كرده یا خانواده فردی یكی از اعضای آن دست به خودكشی زده است و آموزش های عمومی است.
وی می افزاید: سازمان های جهانی كه از ایران بازدید می كنند تصدیق می كنند كه در كشورما خدمات زیرساختی خوبی وجود دارد؛ اما مشكل این است كه این ساختارها كاردكرد خوبی ندارند. برای مثال در مراكز روستایی كه ساختار زیربنایی خوبی دارند میزان فوت ناشی از خودكشی نسبت به شهرها بالای ۲۰ برابر است كه نشان داده است كه عملكرد زیرساختارها كیفیت خوبی ندارد.
رئیس انجمن علمی پیشگیری از خودكشی همینطور می گوید: رسانه ها هم نمی دانند خبر خودكشی را چه طور منتشر كنند. برای مثال وقتی خبر خودكشی ناشی از جریان نهنگ آبی از جانب یك روان شناس روسی مطرح می گردد هنوز حتی یك نفر در ایران به این نوع خودكشی دست نزده است اما رسانه ها با جزئیات مراحل آن را توضیح می دهند.


داشتن بیماری اعصاب-روان، ننگ نیست
ملكوتی در ادامه با اشاره به اینكه از سال قبل خدمات پیگیری در ۴ استان غربی برای كسانیكه مبادرت به خودكشی كرده و به اورژانس بیمارستان می آیند شروع شده است، اظهار می كند: این كار افراد را ترغیب می كند از خدمات بهداشت روان استفاده كنند. اما متاسفانه ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم از این خدمات استفاده نمی كنند كه باید با آموزش این مشكل برطرف شود و مردم بدانند كه بیماری اعصاب-روان، ننگ نیست.


قرص برنج، هنوز در بعضی شهرها توزیع می گردد
وی با اشاره به اینكه یكی از روش های متداول خودكشی استفاده از قرص برنج است كه میزان كشندگی بالایی دارد، توضیح می دهد: در بعضی از شهرها موفق شدند با استفاده از سازمان بهداشت محیط و دادستانی این قرص را جمع كنند اما در بعضی شهرها این قرص همچنان موجود است و دسترسی به آن به راحتی وجود دارد.
رئیس انجمن علمی پیشگیری از خودكشی با اشاره به اینكه در پیشگیری از خودكشی سازمان های مختلفی درگیر هستند و این مسئولیت تنها برعهده وزارت بهداشت نیست، اظهار می كند: سازمان بهزیستی كشور، نیروی انتظامی، پزشكی قانونی و... در این مسئولیت سهیم هستند، اما مسئولیت وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی را در بحث پیشگیری و درمان سنگین تر می دانم. همینطور كافیست علما و ائمه جمعه ماهی یكبار در سخنانشان به سلامت روان و بهداشت روان با مردم صحبت كنند و بگویند كه این موارد ننگ نیستند. در این حالت بخش زیادی از احساس ننگ و خجالت مردم كم می گردد و مردم از زیرساخت های موجود استفاده می نمایند، بنابراین نقش رسانه ها در این بخش اگر بیشتر از وزارت بهداشت و بهزیستی نباشد، كمتر نیست.


پیشگیری از 8500 خودكشی از جانب اورژانس اجتماعی

رضا جعفری، رئیس اورژانس اجتماعی هم در گفت وگو با ایسنا از ۸ هزار و ۵۰۰ مورد مداخله از جانب اورژانس اجتماعی در موارد مربوط به خودكشی كه منجر به فوت نشده و اورژانس از آن پیشگیری كرده است، اطلاع داده و می گوید: چند هفته گذشته هم جلسه ای با همكاران وزارت بهداشت برگزار گردید كه درخواست كردیم تا بسیج منابع اجتماعی انجام دهیم؛ چونكه به نظر می آید در حوزه خودكشی، انشقاقی بین سازمان های متولی پیشگیری و مداخله در خودكشی، وجود دارد.

وی می افزاید: مبحث مربوط به خودكشی شامل یك طیف است كه چندین مرحله دارد. این طیف شامل افكار خودكشی، تهدید به خودكشی، و مبادرت به خودكشی است كه گاهی منجر به فوت و یا منجر به مصدومیت یا بیماری می گردد. مداخله اورژانس اجتماعی مربوط به مرحله دوم، یعنی زمانی است كه فرد تهدید به خودكشی می كند، ولی اورژانس اعلام آمادگی كرده است تا در مرحله سوم هم مداخله كند.1397/06/17
15:46:14
5.0 / 5
5398
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت