ذخیره ۴۰۰۰ خون بندناف در انتقال خون؛

كدام بیمارستان ها، خون بندناف جمع آوری می كنند؟

كدام بیمارستان ها، خون بندناف جمع آوری می كنند؟

خود درمانی: سخنگوی سازمان انتقال خون از ذخیره حدود ۴۰۰۰ خون بندناف در بانك خون بندناف ملی ایران اطلاع داد و اظهار داشت: هم اكنون در چهار واحد بیمارستانی خون بندناف جمع آوری می گردد.دكتر بشیر حاجی بیگی در گفت وگو با ایسنا، درباره بانك خون بندناف ملی ایران، اظهار داشت: بانك عمومی خون بندناف سازمان انتقال خون با عنوان بانك خون بندناف ملی ایران در سال ۸۹ افتتاح شد. باید توجه كرد كه خون بندناف حاوی تعداد زیادی از سلول های بنیادی خون ساز است كه توانایی تكثیر و تمایز به رده های خونی را داشته و معمولا پس از زایمان دور ریخته می گردد. این در حالیست كه امروزه درمان خیلی از بیماران مبتلا به انواع بدخیمی ها و نارسایی های سیستم خونساز، وابسته به پیوند همین سلول های بنیادی خونساز است.

حاجی بیگی با اشاره به اینكه از زمان تاسیس بانك خون بند ناف تا كنون بیش از ۴۰۰۰ خون بندناف با كیفیت بالا و استانداردهای لازم به صورت كاملا مكانیزه پردازش و ذخیره شده است، افزود: نخستین پیوند از بانك خون بند ناف ملی ایران در سال ۱۳۹۱ و در بیمارستان شریعتی انجام شد و تا كنون ۱۵ مورد پیوند با استفاده از این سلول های خون بند ناف ذخیره شده با موفقیت انجام شده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون همینطور اظهار نمود: هم اكنون در چهار واحد بیمارستانی، فعالیت های مرتبط باجمع آوری خون بند ناف در بیمارستان های میلاد، نجمیه، مصطفی خمینی و بقیه الله الاعظم انجا م می شود؛ به طوریكه ابتدا با مادرانی كه داوطلب احیای خون بند ناف هستند، صحبت شده و پس از گرفتن رضایت و داشتن شرایط لازم از نظر پزشكی، سلامتی اهدا كنندگان بررسی شده و پس از زایمان خون بندناف جمع آوری می گردد.

حاجی بیگی اضافه كرد: البته از آنجایی كه تامین نیاز تمامی بیماران مستلزم وجود تعداد زیادی از واحدهای خون بندناف است، باید فعالیت های خون بند ناف عمومی توسعه یابد و با افزایش ذخایر این بانك، ضمن تقویت و غنی سازی این مركز بتوان در آینده نزدیك پاسخگوی نیاز بیماران نیازمند در سراسر كشور بود. بر همین مبنا سازمان انتقال خون راهكارهایی را مانند افزایش واحدهای جمع آوری نمونه در بیمارستان های كشور و مبادرت به جمع آوری بیشتر نمونه های خون بند ناف، تامین كیت ها و وسایل مصرفی متناسب با افزایش این فعالیت و تسریع پیشبرد فرآیندهای اعتباربخشی را پیشنهاد كرده است.

وی با اشاره به آمار بانك خون بند ناف عمومی سازمان انتقال خون ایران از ابتدا تا كنون، اظهار داشت: تعداد واحدهای خون بند ناف جمع آوری شده ۱۴ هزار و ۷۵ واحد است كه حدود ۴۰۰۰ واحدش خون بند ناف پردازش و ذخیره شده است. در عین حال تا كنون ۱۵ پیوند در رابطه با خون بند ناف انجام شده است.

حاجی بیگی همینطور اظهار داشت: در عین حال استانداردهای ملی بانك های خون بند ناف از جانب وزارت بهداشت تصویب و ابلاغ گردیده و نظام تضمین كیفیت هم مستقر شده است.
1397/06/14
13:44:22
5.0 / 5
4636
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت