واكنش رییس كل نظام پزشكی به اظهارات وزیر بهداشت درباره دادگاه های رسیدگی به تخلفات پزشكی

واكنش رییس كل نظام پزشكی به اظهارات وزیر بهداشت درباره دادگاه های رسیدگی به تخلفات پزشكی

خود درمانی: رییس كل سازمان نظام پزشكی اظهار داشت: هیأت ژوری دادگاه های قصور پزشكی، تلفیقی از بهترین متخصصین پزشكی و با حضور یكی از قضات عالی رتبه قوه قضائیه تشكیل شده اند تا با بصیرت و تسلط كافی رأی عادلانه و عالمانه صادر كنند و این تصور عامیانه كه این دادگاه ها جانب پزشكان را بیشتر رعایت می كنند، بی پایه و اساس است.به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، بنابر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پزشكی، بعد از طرح مباحثی از جانب وزیر بهداشت درباره دادگاه های رسیدگی به تخلفات پزشكی، دكتر ایرج فاضل - رییس كل سازمان نظام پزشكی در واكنش به این موضوع، در مطلبی آورده است: «اخیرا مطالبی از قول وزیر محترم بهداشت در رسانه ها انتشار یافته است كه مایه شگفتی و حیرت فراوان است. بدیهی است چنانچه این اظهارات از جانب ایشان بعنوان یك نفر از هزاران عضو جامعه پزشكی این مملكت منتشر شود جایی برای تعجب و ایراد ندارد، كما اینكه هر یك از پزشكان این مملكت هم حق دارند در محدوده قانونی نظراتی داشته باشند و اظهارنظر كنند، ولی هنگامی كه نظر جناب آقای دكترهاشمی رسما در روزنامه ها منعكس می شود، خود به خود بعنوان یك شخصیت حقوقی و وزیر یكی از مهم ترین وزارتخانه های دولت كریمه تلقی می گردد و همین نكته است كه تعجب آور و حیرت زاست.

بیش از ۷۰ سال است كه با صلاحدید خبرگان و شخصیت های قضائی و پزشكی و تأیید نمایندگان ملت، دادگاه های رسیدگی به تخلفات پزشكی در نظام پزشكی و با حضور پزشكان خبره و برجسته كشور بعنوان كارشناس و آگاه و حضور یكی از قضات عالی رتبه قوه قضائیه به تخلفات حرفه ای پزشكی رسیدگی می كند و این بطور قطع از سر تدبیر و دوراندیشی بوده است.

حیطه پزشكی به علت ماهیت آن، مسئولیت ها و گستردگی و پیچیدگی ها و در مواردی غیر قابل پیش بینی بودن نتایج درمان، با هیچ حرفه دیگری قابل قیاس نمی باشد و بدیهی است كه كارشناسی در این موارد امری بسیار خطیر و پیچیده است.

حتی قوی ترین و كارآمدترین استادان جراحی دنیا هم گاه و بیگاه به دنبال انجام یك عمل جراحی بر روی بیمار، دچار عوارض نامطلوب و گاه خطرناك می شوند و این به علت پیچیدگی ها و رمز و راز و فیزیولوژی و پاتولوژی سلول هایی است كه بدن انسان را تشكیل می دهند و گاهی در شرایط ویژه مسیری را انتخاب می كنند كه برای پزشك و جراح هم كنترل آن دشوار است.

بنابراین هیأت ژوری دادگاه های قصور پزشكی، تلفیقی از بهترین متخصصین پزشكی و با حضور یكی از قضات عالی رتبه قوه قضائیه تشكیل شده اند تا با بصیرت و تسلط كافی رأی عادلانه و عالمانه صادر كنند و این تصور عامیانه كه این دادگاه ها جانب پزشكان را بیشتر رعایت می كنند بی پایه و اساس می باشد.

آمار سازمان نظام پزشكی هم مؤید همین واقعیت است، پرونده های هیأت عالی انتظامی در بیش از ۷۰ درصد موارد به محكومیت منجر و فقط یك چهارم تبرئه شده اند.

بنابراین مطرح كردن این مسأله مهم كه تخلفات حرفه ای پزشكان هم می بایست در دادگاه های عمومی مطرح شوند بعنوان یك نظریه فردی از یك شخصیت حقیقی قابل طرح است، ولی از سوی وزیر محترم بهداشت كه مسئول مسائل بخش سلامت و واسطه جامعه پزشكی با دولت كریمه است، بسیار تعجب آور و سئوال برانگیز است و فقط بر دامنه نارضایتی ها و رنجیدگی خاطر خانواده خدمتگزار و صبور و شریف پزشكی مملكت می افزاید. ما تولید زاویه بین جامعه پزشكی و وزارت بهداشت را به صلاح پزشكی مملكت نمی دانیم و قویا سفارش می نماییم روابط بر مبنای احترام متقابل و حمایت و تقویت دوسویه تنظیم و اداره شود تا نارسائی های فراوان و كمبودهای فزاینده، قابل تحمل تر شوند و نه آنكه با طرح مسائل نوظهور، رنجیدگی و شكاف تولید شود و در جامعه ای كه امروز بیش از هر چیز نیاز به آرامش و اعتماد دارد، كدورت و آشفتگی خاطر و رنجیدگی تولید شود.»
1397/06/06
13:52:18
5.0 / 5
4675
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت