در گفت وگو با ایسنا مطرح شد

انباشتگی بدهی بیمه ها به مراكز درمان سرطان، انتقاد از یك مصوبه درباره داروهای شیمی درمانی

انباشتگی بدهی بیمه ها به مراكز درمان سرطان، انتقاد از یك مصوبه درباره داروهای شیمی درمانی

خود درمانی: رئیس انجمن رادیوتراپی و آنكولوژی با انتقاد از انباشته شدن معوقات سازمان های بیمه گر و تاثیر منفی آن بر فعالیت مراكز درمان سرطان، اظهار داشت: هم اكنون ۶۰ درصد معوقات مراكز درمان سرطان مربوط به سازمان تامین اجتماعی و ۴۰ درصد مربوط به سازمان های دیگر است.دكتر محمدرضا قوام نصیری در گفت وگو با ایسنا، اضافه كرد: سازمان تامین اجتماعی حدود ۱۴ ماه است كه به مراكز رادیوتراپی دانشگاهی و غیر دانشگاهی پرداختی نداشته است.
وی افزود: نخستین كسانی كه به علت این معوقات لطمه می بینند، بیماران هستند؛ آنها مشكل درمانی دارند و نتیجه آن دقیقا مشخص نمی باشد. در مقایسه با بیماران دیگر مرگ و میر بالاتری دارند و بیشتر آنها متعلق به طبقات سه و چهار اجتماع هستند. ۸۰ درصد بیماران ما توانایی مالی ندارند. حالا كسانی كه به هر صورت توانستند درمان انجام دهند با این مشكلات هم روبرو می شوند. از جانب دیگر هم پزشك معالج سر درگم است و مسئول فنی باید به هر دری بزند كه بتواند این خلاء را پر كند.

قوام نصیری ضمن تاكید بر ضرورت رسیدگی مسئولان بیمه ها به مبحث مطالبات مراكز درمان سرطان، اضافه كرد: این بیماران، افراد معمولی نیستند، بیمارانی هستند كه به اندازه كافی مشكل دارند. بیماری كه شیمی درمانی می گردد با چهره ای كه پیدا می كند تمایلی به ظاهر شدن در جامعه ندارد. پزشك باید كار خویش را صحیح انجام دهد و افزون بر آن، اعتماد بیمار را كسب و جسم او را برای پذیرش درمان آماده كند، اما این چنین بی توجهی هایی باعث بی اعتمادی بیمار به دستگاه مسوول و همینطور پزشك می گردد.

وی اضافه كرد: امروز مراكز دولتی و خصوصی با مشكل مطالبه از بیمه ها روبرو هستند و شرایط مراكز دولتی نامساعدتر است؛ چون حتی برای خرید یك خودكار هم باید چرخه معیوب كاغذبازی اداری را طی كرد.
استاندارد درمان با دستگاه های رادیوتراپی رعایت نمی شود
رئیس انجمن رادیوتراپی و آنكولوژی با تاكید بر اینكه این مورد می تواند سبب تعطیلی مراكز درمان سرطان شود، افزود: تیوب اشعه ایكس یك شتاب دهنده خطی، اگر خراب شود، اشعه ایكس تولید نمی نماید. این قطعه قیمت بالایی هم دارد و نمی توانند آن را وارد كنند. در این شرایط بیمار می خواهد چه كند؟ حدود ۶۰ بیمار با این دستگاه درمان می شوند، به محض اینكه خراب شود این تعداد بیمار هم سرگردان می شوند؛ بنابراین باید درمان را با دستگاه رادیوتراپی نیمه مستهلك ادامه داد كه آن هم خودش به اندازه كافی بیمار دارد، یا اینكه پزشك از همكار دیگرش بخواهد بیمار را در مركز خود بپذیرد. اگر امكان سفر هم داشته باشد امكان دارد برای ادامه درمان به شهر دیگری برود.

وی همینطور افزود: عمر مفید دستگاه های رادیوتراپی به نحوه استفاده از آن بستگی دارد. گاهی به جای اینكه از یك دستگاه، برای ۴۰ یا ۵۰ بیمار استفاده شود، ۷۰ یا ۸۰ بیمار از آن استفاده می نمایند تا بدین سان بیماران كمتر در فهرست انتظار بمانند و اجازه ندهیم سرطان آنها پیشرفت كند. تكنسین های این دستگاه ها هم گاهی دو یا سه شیفت كار می كنند. تمام این موارد نادیده گرفته می گردد و بیمار از نظر درمان، نتیجه آن و پیشرفت بیماری به سمت قهقرا می رود.

رئیس انجمن رادیوتراپی و آنكولوژی با تاكید بر اینكه دستگاه های رادیوتراپی بیشتر از حد استاندارد بیمار درمان می كنند، اضافه كرد: بیمار زیاد است و استاندارد وجود دستگاه نسبت به جمعیت مراعات نمی گردد. حداقل باید به ازای یك میلیون نفر، یك دستگاه رادیوتراپی داشته باشیم. در كشورهای پیشرفته این رقم بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار نفر است و الان در ایران بیش از یك میلیون و شاید بین دو تا سه میلیون نفر باشد. حدودا یك سوم مراكز رادیوتراپی جدید هنوز دستگاه رادیوتراپی را نصب نكرده اند؛ یعنی ساختمان تولید شده است، اما دستگاه وارد نشده یا اگر وارد شده در سلسله اداری گمرك می چرخد.

وی افزود: با توجه وزیر بهداشت تلاش شد كه دستگاه های رادیوتراپی در حد امكان به روزرسانی شوند. این دستگاه ها كه با مبالغ گزافی تهیه می شوند و با برق فشار قوی كار می كنند، استهلاك شدیدی دارند؛ بنابراین سالیانه نیاز به پشتیبانی و بازدیدهای مختلفی دارند كه مخارج سنگینی هم به جای می گذارد. اگر مشكلی برای این دستگاه ها پیش آید و قسمت های حساس آن از كار بیفتد، باید قطعه جدید جایگزین شود، اما این تجهیزات گران هستند. افزون بر آن دستگاه هم نمی تواند خواب زیادی داشته باشد؛ چون بیماران با آن درمان می شوند. نمی توان یك دستگاه را به علت خراب شدن قسمت هایی از آن و نبود امكانات مالی یك یا دو ماه بدون استفاده نگه داشت.

كیفیت داروی ایرانی شیمی درمانی

قوام نصیری با اشاره به اینكه بدهی سازمان های بیمه گر روی شیمی درمانی هم تاثیر دارد، اضافه كرد: مسئولین كشور بشنوند اگر به علت كمبود دارو یا نبود برند خارجی اتفاقی برای بیماران بیفتد، آنها مسئول هستند؛ چون به احتمال زیاد برخی داروهای داخلی مشابه، عوارض خواهند داشت، یا دستگاه های رادیوتراپی نمی توانند جواب تمام بیماران را بدهند. ۵۰ درصد اعضای انجمن آنكولوژی نیروهای جوان آماده به خدمت هستند و به بهترین وجه می توانند با كشورهای دیگر رقابت كنند. چرا نیروی جوان را مستهلك نگهدارند؟

وی با اشاره به مصوبه سازمان غذا و دارو درباره تاكید بر استفاده از داروهایی كه نمونه مشابه داخلی دارند، اضافه كرد: مراكز درمان سرطان برای تامین داروی شیمی درمانی به مشكل برخورده اند. سازمان غذا و دارو اعلام نموده است كه فقط داروهای داخلی مصرف شوند و اگر ضروری باشد كمیته ای باید آن را تصویب كند تا بیمار دارو را تهیه نماید.

وی با اشاره به اینكه داروهای خارجی فازهای مختلف آزمایش مانند تاثیر آن روی سلول، حیوان آزمایشگاهی و انسان را می گذراند. اگر تاثیر این دارو در بیش از ۵۰ درصد موارد مثبت بود، بعنوان یك شیوه درمانی استفاده می شود، تصریح كرد: بعنوان رئیس انجمن آنكولوژی و رادیوتراپی می گویم كه ما مقاله یا اطلاعات انتشار یافته از فازهای مختلف بالینی، حیوانی و سلولی آزمایشگاهی برای داروهای داخل كشور نداریم و یا اگر وجود دارد لطفا اعلام كنند.

قوام نصیری افزود: قبل از این تصمیم مشكلی نداشتیم و از تصمیماتی كه وزیر بهداشت گرفته بودند خوشحال بودیم. كمیته شیمی درمانی بوجود آمده و شكل خوبی به خود گرفته بود. تمام داروهای خارجی و درمان های هدفمند هم در این كمیته بررسی می شد و اگر از نظر علمی مورد تایید قرار می گرفت، وارد كشور می شد و به سازمان های بیمه گر هم می رفت.

رئیس انجمن رادیوتراپی و آنكولوژی در ادامه با اشاره به اینكه امروز درمان شیمی درمانی به صورت هدفمند انجام می شود، خاطرنشان كرد: اینكه سازمان غذا و دارو بگوید تمام داروها بدون استثناء از تولیدات داخلی مصرف شود، فلسفه درستی ندارد و ما هم چندین بار تذكر داده ایم كه داروهای شیمی درمانی برای تمام بیماران سرطانی باید بازبینی شود. از افراد فرهیخته و اساتیدی كه در این كار تبحر دارند نظر بخواهند و به صورت مكرر جلسه بگذارند و برای نظر ما هم ارزش قائل شوند.
انجمن ها مستندات خویش را درباره عوارض داروها گزارش كنند
كیانوش جهانپور- سخنگوی سازمان غذا و دارو در پاسخ به این انتقاد توضیح داد و اظهار داشت: مطالعات بالینی درباره این داروها انجام و عرضه شده است. این مطالعات پذیرفته و بعد مجوز تولید داروها صادر گردیده است. خیلی از این داروها سال هاست تولید می شوند و افزون بر آن به خارج از كشور هم صادر می شوند.

وی افزود: همه داروهای ایرانی موجود در بازار استانداردهای لازم را دارند. اگر دارویی عارضه ای فراتر از عوارض دارو دارد، مستند و شواهد آن را به مركز عوارض دارویی سازمان غذا و دارو گزارش كنند. این گزارش به سرعت بررسی می گردد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو همینطور تصریح كرد: سازمان غذا و دارو ملزم به اجرای قانون ممنوعیت واردات داروهای دارای نمونه داخلی است؛ چراكه مصوب مجلس و قانون برنامه ششم توسعه است. با این حال تا جایی كه امكان داشته است سعی كردیم استفاده از داروها برای بیماران خاص تسهیل شود.
1397/05/26
13:03:44
5.0 / 5
4703
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت