رییس كل سازمان نظام پزشكی پاسخ داد

علل درمان در خارج از كشور

علل درمان در خارج از كشور

به گزارش خود درمانی رییس كل سازمان نظام پزشكی ضمن اشاره به دستاوردهای پزشكی كشور، درباره علت اعزام برخی بزرگان به خارج از كشور برای درمان اظهار داشت: صراحتا می گویم افرادی كه برای درمان به خارج از كشور می روند، به علت اجبار نیست؛ چراكه كلیه اعمال پزشكی به بهترین شكل در كشور انجام می گردد و می توانند بمانند و بهترین خدمات را دریافت كنند.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، دكتر ایرج فاضل در نشستی خبری با اشاره به اینكه سازمان نظام پزشكی طبق قانون برای تنظیم روابط پزشك و بیمار و همینطور حفظ حقوق بیماران و پزشكان تشكیل شده است، اضافه كرد: افتخار می كنم كه عضو جامعه پزشكی كشور هستم؛ چراكه با تلاش جامعه پزشكی در سال های پس از انقلاب، امروز در مرحله ای قرار داریم كه بیماری وجود ندارد كه امكان درمان آن در كشور نباشد و هیچ كس الزامی ندارد برای درمان به خارج از كشور اعزام شود. امروز جامعه پزشكی توانسته نیاز بیماران را در مرزهای كشور تامین كند.
وی اضافه كرد: با این وجود انكار نمی نماییم كه مشكلات زیادی در زمینه پزشكی كشور وجود دارد. یكی از این مسایل مهم، آموزش پزشكی در تمام سطوح آن است؛ یعنی از ابتدای پذیرش دانشجو تا آغاز به كار تخصصی و فوق تخصصی. شیوه هایی كه اجرا می گردد شیوه های كهنه، فرسوده و خارج از نرمی است كه متاسفانه سال های سال اجرا می شوند. اینكه جوانان با استعداد را در كارخانه كنكور بریزیم و بر مبنای یك نمره آنها را برای اموری مهم مانند پزشكی انتخاب نماییم، شیوه مناسبی نیست. متاسفانه معیارهای دیگر در این زمینه فراموش شده اند و خسارت های آن را هم دیده ایم. بدین سان وارد تونلی می شویم كه هیچ خروجی هم برایش نگذاشته اند. این شیوه مردود است و باید منسوخ شود.
فاضل ادامه داد: بحث مهم دیگر، تربیت و توزیع افراد تحصیل كرده بر مبنای نیاز كشور است و نباید انباشتگی پزشك در بعضی شهرها و فقدان آنها را در بخشی دیگر شاهد باشیم. بومی سازی و بازگشت پزشكان به موطن خودشان هم امر بسیار مهم و قابل توجه است و متاسفانه تا كنون در این زمینه هم موفق نبوده ایم.
رییس كل سازمان نظام پزشكی به مبحث طرح خدمت پزشكان اشاره نمود و اضافه كرد: در ایران طرح تحصیلات مجانی است و كسی كه پزشك می شود، بدهكار مملكت است و طبیعی است كه مدتی را مجانی یا نیمه مجانی خدمت كند تا بدهی اش را جبران كند. اما متاسفانه طرح خدمت پزشكان به شكلی غیرقابل قبول اجرا می گردد. طرح ۲ ساله پزشكان بعد از فارغ التحصیلی قابل قبول است. اما اگر مقاطع دیگر تحصیلی را بپیماید مجددا باید راهی طولانی تر را بگذارند كه به نظرم این طرح دیگر كاری الزامی است. یك بار طرح برای فارغ التحصیلی پزشكی كافی است.
وی بر ضرورت توجه به وضعیت رزیدنت ها و دستیاران تصریح كرد و اظهار داشت: باید شرایط برای رزیدنت ها تسهیل شود و به مزایا و حقوق شان توجه گردد.

چرا برخی بزرگان برای درمان به خارج از كشور می روند؟
فاضل در پاسخ به سوالی درباره علت اعزام برخی بزرگان به خارج از كشور برای درمان اظهار داشت: درمان بزرگانی مانند حضرت امام (ره)، مقام معظم رهبری و تعدادی از رییس جمهورها به بهترین شكل در كشور ارائه و انجام شده است و صراحتا می گویم افرادی كه برای درمان به خارج از كشور می روند، به علت اجبار نیست؛ چراكه كلیه اعمال پزشكی به بهترین شكل در كشور انجام می گردد و می توانند بمانند و بهترین خدمات را دریافت كنند و به نظرم هزینه های درمان این افراد در خارج از كشور را ما می پردازیم.
وی همینطور درباره مشكلات بیمه ای كشور اظهار داشت: بیمه اصلی مترقی است و بیمه به معنای واقعی سبب راحتی خیال بیمار، بیمارستان و پزشك است. متاسفانه بیمه ها در كشور ما به تدریج ماهیت خویش را از دست داده اند. از طرفی هم نسبت به باری كه روی دوش بیمه گذاشته شده، سرانه خوبی در نظر گرفته نشده است و مرتب هم بر بار آنها اضافه می گردد. در مجموع بده و بستان بیمه ها متوازن نیست و نمی توانند قوای كار كنند. از طرفی هم بیمه ها مدت هاست كه در پرداخت هایشان تاخیر دارند و مجموعه های پزشكی با استیصال كار می كنند. بیمارستان ها باید بتوانند خویش را تجهیز كنند و این درحالیست كه تجهیزات گران است و تمام بیمارستان ها اكنون در این زمینه مشكل دارند.
وی اضافه كرد: در گذشته حیف و میل هایی هم شده كه امیدواریم جبران شود. در هر حال بیمارستان خصوصی و دولتی نباید رقیب یكدیگر باشند و هر كدام باید جایگاه خویش را داشته باشند.

طرح تحول "درمان" یا "سلامت"
رییس كل سازمان نظام پزشكی همینطور درباره طرح تحول نظام سلامت اظهار داشت: واقعیت این است كه این طرح، طرح تحول درمان بود نه سلامت. این طرح به شكل خوبی اجرا شد و می تواند سبب رضایتمندی مردم باشد، اما بدون تولید زمینه های مناسب، اجرا شد. مهم ترین زمینه آن هم پزشك خانواده و نظام ارجاع بود. در بعضی جاها هزینه هایی صرف شد كه حدودا در هیچ جای دنیا به این شكل نیست و بنابراین به سرعت كمبودهای مادی پیش آمد. بر همین مبنا مجبور شدند سرعت انجام طرح را تعدیل كنند. بدین سان لازم است این طرح با تقویت مساله ارجاع و پزشك خانواده پیش رود.
وی درباره تعرفه های پزشكی هم اظهار داشت: تعرفه ها اجبارا به علت ناتوانی بیمه ها و كمبود منابع پایین نگه داشته شده اند و در این میان جامعه پزشكی شاید بیش از هر حرفه دیگری، ضوابط نرخ ها را رعایت می كند اما واقعیت این است كه تعرفه ها هیچ گاه متناسب با تورم نبوده؛ به صورتی كه امسال تعرفه ها ۵ درصد رشد كرد و این درحالیست كه موسسات مجبورند با افزایش ۱۸ درصدی، مزد پرسنل را بدهند.

فاضل همینطور درباره كتاب تعرفه ها هم اظهار داشت: كتاب تعرفه ها بسیار مهم و پیچیده است. در تجدید نظر قبلی، نسبت های بعضی از تخصص ها را افزایش دادند كه بر خلاف عدالت بود و ناراحتی تولید كرد و ما قول دادیم كه آن را بازگردانیم به شكل اول. كتاب تعرفه ها را به صورتی درست ترجمه و تغییرات مصنوعی آن را حذف كرده ایم و هفته آینده جهت ابلاغ و اجرا به مسئولان ذیربط در دولت تقدیم می گردد.

ترجمه كتاب تعرفه ها آماده شد

هیچ تغییری در كتاب را نمی پذیریم
وی با اشاره به همكاری انجمن های مختلف پزشكی در ترجمه كتاب تعرفه ها اضافه كرد: اعلام نموده ایم كه هیچ تغییری در این كتاب را مطلقا نمی پذیریم. نسبت ها در این كتاب مطلقا تغییر نكرد و باز هم تاكید می كنم كه هیچ تغییری پذیرفتنی نیست.
وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره تاثیرگذاری تحریم ها بر امور پزشكی و دارو در كشور اظهار داشت: متاسفانه بر خلاف آنچه گفته می شود، تحریم ها شامل مسایل پزشكی هم می شود، همیشه هم بوده است و داروها و مسایل پزشكی به شدت تحت تاثیر تحریم ها قرار می گیرند. اما سال هاست كه ما به این مساله عادت كرده ایم و خودمان را وقف داده ایم. مشكلاتی تحت تاثیر تحریم ها قرار دارد كه با راهكارهای مختلف می توان آن را رفع كرد. یكی از این راهكارها صرفه جویی است؛ به صورتی كه خیلی از وسایل گران قیمت پزشكی هستند كه قابلیت مصرف دوباره را دارند و به لحاظ پزشكی مشكلی در این زمینه نیست. جامعه جراحان اعلام آمادگی كرده كه فهرستی از این وسایل را به وزارتخانه ارائه دهد. اما در مساله اعتباربخشی بیمارستان ها بخشنامه شده كه استفاده دوباره از این وسایل ممنوع می باشد. ما رسما خواستیم كه این بخشنامه را لغو كنند اما نكردند.

تبلیغات پزشكی غیر قانونی است
فاضل همینطور در ادامه صحبت هایش تبلیغات پزشكی را غیرمجاز خواند و اظهار داشت: تبلیغات معمولا برای جذب مشتری انجام می گردد و از آنجائیكه پزشكی با سلامت و جان مردم در ارتباط می باشد، تبلیغ در این حوزه ممنوع بوده و با آن برخورد می گردد. اما متاسفانه تعداد این تبلیغات بیش از اندازه مورد انتظار است و سازمان نظام پزشكی هم از این وضعیت ناراضی است.
وی همینطور در واكنش به برخی اخبار در خصوص شراكت برخی پزشكان و جراحان با شركت های تجهیزاتی، اظهار داشت: اگر یك متخصص بابت ارجاع بیمار به متخصصی دیگر وجه مطالبه كند، جرم است. در تجهیزات پزشكی هم وضع بر همین منوال است. متاسفانه برخی مواقع روابط نامشروعی میان شركت تجهیزاتی و پزشك شكل می گیرد كه سازمان نظام پزشكی به شدت مخالف این اعمال است و با آن برخورد می كند. البته در این مورد هم رشوه دهنده و هم رشوه گیرنده مقصر هستند.


 

1397/03/30
15:21:54
5.0 / 5
4816
تگهای خبر: بیمار , پزشك , خدمات , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت