عرضه خدمات آنلاین پزشكی در نقاط دورافتاده پاكستان

عرضه خدمات آنلاین پزشكی در نقاط دورافتاده پاكستان

خود درمانی: مراقبت های بهداشتی و وضعیت شغلی پزشكان زن در پاكستان به لطف افزایش دسترسی اینترنت در سراسر این كشور بهبود یافته و امكان برقراری ارتباط با پزشكان به صورت آنلاین در اختیار افرادی قرار داده شده كه به علت محدودیت های جغرافیایی و فرهنگی به مراكز بهداشتی دسترسی ندارند.به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، پیش از این خیلی از روستاییان در این كشور برای دسترسی به مراكز بهداشتی مجبور به پیمایش مسیرهای طولانی طی ساعت ها بودند. همینطور پزشكان زن هم با عنایت به شرایط سنتی و فرهنگ اجتماعی در پاكستان بعد از ازدواج و بچه دار شدن مجبور به ترك شغل های خود می شدند.

اكنون راه اندازی یك سیستم بهداشتی در كراچی با استفاده از اسكایپ ارتباط بین پزشكان زن و بیماران در روستاهای دورافتاده را برقرار و مشكل هر دو قشر را هم زمان حل كرده است. در مكان هایی كه زنان برای آوردن آب باید كیلومترها راه بروند و گاهی برق تا ۱۲ ساعت در روز قطع می شود، معاینه شدن توسط پزشك فقط با رجوع به یك مركز روستایی و پرداخت هزینه بسیار كم می تواند موهبتی بزرگ به حساب بیاید.

پاكستان یكی از بالاترین نرخ های مرگ و میر نوزادان در جهان را دارد و فقط بین ۰.۵ تا ۰.۸ درصد تولید ناخالص داخلی خویش را در دهه گذشته صرف بخش سلامت كرده است. حدود ۸۰ درصد از پزشكان زن پاكستانی بعد از ازدواج مجبور به ترك شغل خود می شوند اما با این سیستم جدید می توانند كار خویش را با استفاده از كامپیوتر در خانه هایشان ادامه داده و از این طریق ماهانه صدها بیمار هم ویزیت می شوند. این سیستم نمایانگر نیاز جامعه پاكستان به مهارت های پزشكان زن است.

عملكرد این مراكز بهداشتی بسیار ساده است، در مراكز مستقر در روستاها یك پرستار حضور دارد كه بیمار را بررسی نموده و اطلاعات را با استفاده از اسكایپ به پزشك ارسال می كند و پزشك از این طریق با بیمار مشورت و او را ویزیت می كند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این طرح با عرضه اینترنت محلی با هدف عرضه مشاوره پزشكی به حدود ۱۵ روستا با جمعیت بیش از ۲۷ هزار نفر كه تعداد پزشكان آن بسیار اندك هستند، اجرا می گردد. طی پنج سال قبل بیش از ۵۰ هزار بیمار از این طریق درمان شده اند.
1397/01/10
16:32:17
5.0 / 5
4861
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت