مشاور معاون درمان وزارت بهداشت اعلام كرد

حل مقطعی مشكل كمبود فاكتور هموفیلی ها، چالش انتقال یارانه داروهای خاص به بیمه ها

حل مقطعی مشكل كمبود فاكتور هموفیلی ها، چالش انتقال یارانه داروهای خاص به بیمه ها

خود درمانی: مشاور معاون درمان وزارت بهداشت در امور بیماری ها با اشاره به اینكه مشكل در دسترس نبودن فاكتورهای بیماران هموفیلی به صورت مقطعی رفع شده، اظهار داشت: پیش از انتقال یارانه بیماران خاص به بیمه ها، در این حوزه مشكلی نداشتیم و صفر تا صد كار را جمع می كردیم. هم اكنون هم بحث باید در سطح كلان در بیمه ها مطرح شود و باید به تدریج جلو رویم تا مشكلات بیمه ها را حل نماییم.دكتر جمشید كرمانچی در گفت وگو با ایسنا، درباره ماجرای كمبود فاكتور بیماران هموفیلی در بعضی استان ها و مراكز درمانی این بیماران به علت تاخیر بیمه ها در پرداخت مطالبات شان به شركت های پخش دارو، اظهار داشت: باید توجه كرد كه در سال ۹۶ ما كمبود فاكتور برای بیماران هموفیلی نداشتیم، مگر در مواردی كه دانشگاه ها به علت بدهی های بالا به شركت های پخش، نتوانستند دارو را تحویل بگیرند. ازاین رو داروهای تولید داخل و وارداتی به میزان كافی در كشور و در بازار وجود داشت، اما مشكل نبود دارو به تاخیر بیمه ها در پرداخت مطالبات بیمارستان ها و دانشگاه های علوم پزشكی بازمی گردد كه سبب شد شركت های پخش به ما دارو ندهند.
لزوم توافق ۲ وزارتخانه برای حل مشكلات بیماران خاص
كرمانچی ادامه داد: البته به تازگی با پرداختی كه از جانب بیمه ها انجام شد، این مشكل به صورت مقطعی رفع شده است. گاها هم مراكز درمان هموفیلی، شركت پخش داروی خویش را تغییر می دهند تا بتوانند دارو تهیه كنند، اما این اقدامات مقطعی است. به هر حال وزارت بهداشت و وزارت رفاه باید برای حل این مشكل به توافق برسند. بویژه درباره داروهای بیماران خاص؛ چراكه گاهی می بینیم كه بعنوان مثال ممكن است بیمارستان امام خمینی (ره) ۱۰ میلیارد بدهی به شركت های پخش داشته باشد، اما تنها یك میلیاردش بابت داروهای بیماران هموفیلی است، اما شركت پخش می گوید من ۱۰ میلیارد طلب دارم و به من ربطی ندارد كه چه دارویی را ندارید.

وی تصریح كرد: ازاین رو درخواست مان این است كه حداقل درباره بیماران خاص این مساله حل شود تا در گروكشی بین شركت های پخش، بیمارستان ها و دانشگاه ها، داروهای بیماران خاص به صورت «خاص» دیده شوند. البته هم اكنون این مشكل به صورت مقطعی رفع شده است.
انتقال درسرساز!
كرمانچی با اشاره به اینكه پیش از انتقال یارانه بیماران خاص به بیمه ها، در این حوزه مشكلی نداشتیم، اقدامات مان را انجام داده و صفر تا صد كار را جمع می كردیم، ادامه داد: زیرا با سامانه ای كه در اختیار داشتیم نقاطی را كه دچار كمبود دارو می شدند، شناسایی كرده و فورا درصدد رفع آن برمی آمدیم. ازاین رو بهتر بود این انتقال صورت نمی گرفت. هم اكنون هم بحث باید در سطح كلان در بیمه ها مطرح شود و باید به تدریج جلو رویم تا مشكلات بیمه ها حل نماییم.
1396/12/23
14:34:17
5.0 / 5
4620
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت