رئیس سازمان دامپزشكی در ایسنا اعلام كرد

ریشه كنی سونامی آنفلوآنزای طیور، افشای نام مقصران

ریشه كنی سونامی آنفلوآنزای طیور، افشای نام مقصران

خود درمانی: رئیس سازمان دامپزشكی از صدور دستورالعمل جدیدی برای مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در كشور اطلاع داد و اعلام نمود: اگر شرایط و رویه های كنونی در سال آینده هم ادامه پیدا كند، میزان تلفات این بیماری تا دو برابر امسال یعنی بیش از ۴۰ میلیون قطعه طیور افزوده می شود. اما اگر این دستورالعمل كاملا اجرایی شود دیگر شاهد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به صورت اپیدمی و سونامی نخواهیم بود كه البته در این میان، نام همه متولیان و مسئولان دولتی و خصوصی كه كوتاهی كنند، اعلام می گردد.علیرضا رفیعی پور با حضور در خبرگزاری ایسنا، درباره وضعیت بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان كه از نیمه سال قبل شروع شده و تابحال تلفات خیلی از واحدهای پرورشی طیور سنتی و صنعتی گرفته است، اظهار نمود: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بیماری است كه طی دو سال قبل خیلی از كشورهای جهان همچون همه كشورهای اروپایی را در سال ۲۰۱۷ و بعد از آن با خود درگیر كرد و گزارش آن هم منتشر گردید. در حوزه خاورمیانه، آسیای شرقی و ایران هم بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از نوع H۵N۸ گزارش داده است كه طی سال های گذشته هم تحت تیپ های دیگری هم از این ویروس در كشورهای مختلف هم همچون ایران وارد شده است اما در برنامه های بهداشتی و مراقبتی سازمان دامپزشكی، قرار گرفته و كنترل شده اند.

وی اضافه كرد: طی چند هفته گذشته هم تیپ و سویه جدیدH۵N۶ در پارك ملی بوجاق كیاشهر گیلان گزارش شد. این سویه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از آنجائیكه احتمال انتقال به انسان در این ویروس وجود دارد، از همان لحظات ابتدایی گزارش این بیماری كه توسط ماموران سازمان محیط زیست گزارش و از جانب سازمان دامپزشكی سویه آن مورد تایید قرار گرفت، همه ارگان های مرتبط در حالت آماده باش قرار گرفتند و نیروهای خویش را در آن منطقه متمركز كردند تا بتوانند قرنطینه سختگیرانه ای در آنجا اعمال نماییم.

رئیس سازمان دامپزشكی ادامه داد: با وجود اینكه این منطقه برای بازدید عموم مردم آزاد بود، به محض گزارش بیماری توسط سازمان دامپزشكی قرق و قرنطینه شد و هیچ كسی بعد از آن اجازه حضور در این منطقه را پیدا نكرد. قرنطینه منطقه بوجاق آنقدر سختگیرانه بود كه حتی برای پرندگان دریاچه این منطقه، غذا تامین شد تا نیاز به جابجایی مجدد نداشته باشند. از جانب دیگر هم بقیه تالاب ها هم توسط ماموران سازمان دامپزشكی مورد كنترل و مراقبت شدید قرار گرفت و حتی خودروهایی كه در آنجا تردد می كردند، به صورت كامل ضد عفونی می شدند. نتیجه این شد كه اقدامات مناسب و به موقع همه دستگاه های متولی از سازمان دامپزشكی تا سازمان محیط زیست و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی سبب توقف این بیماری شده و دیگر تابحال گزارش جدیدی از آن در منطقه بوجاق نداشته ایم.

رفیعی پور با اشاره به اینكه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان با سویه H۵N۸ كه از سال قبل به ایران آمده بود، با سویه جدید كاملا متفاوت می باشد، اظهار نمود: این سویه بیماری بالغ بر ۲۰ استان گزارش آن را داشته ایم كه البته ممكن است در یك استان چند مورد خاص و جزئی باشد و یك استان دیگر به صورت وسیع تر و گسترده تر بوده كه حتی به ۷۰ كانون بیماری هم می رسد. تابحال بیش از ۵۶۰ كانون این بیماری در كشور شناسایی شده و اقدامات معدوم سازی و كنترلی در حوزه های مختلف انجام شده است.

وی افزود: در این راستا بالغ بر ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه طیور معدوم سازی شدند كه بیش از ۸۵ درصد آنها طیور تخم گذار و پولت بوده اند و مابقی آن به مرغ داری های گوشتی، سایر ماكیان همچون بلدرچین، كبك، شترمرغ، بوقلمون و... را در برمی گیرد كه با عنایت به اینكه درصد و سهم بسیار اندكی از آمار شیوع و تلفات این بیماری به مرغ داری های گوشتی برمی گردد، نگرانی در این زمینه وجود ندارد. شناسایی دقیق كانون های بیماری و معدوم سازی بالغ بر ۲۴ میلیون قطعه انواع طیور بومی، سنتی و صنعتی تنها به علت این مسئله بوده كه بتوانیم جلوی شیوع گسترش بیماری را در شعاعی كه اقدامات كنترلی و پایشی سازمان دامپزشكی انجام می گردد را بگیریم و از همه مهم تر كه این ویروس و دیگر انواع و سویه های آن امكان انتقال به انسان را دارند ازاین رو همه اقدامات و سختگیری های انجام شده به این جهت است.

رئیس سازمان دامپزشكی با اشاره به اینكه امسال بیش از ۵۶۰ واحد مرغداری گزارش بیماری به سازمان دامپزشكی داده اند اعلام نمود: گرچه این میزان از گزارش بیماری و شیوع در مقابل حدود ۲۷۰۰۰ واحد تولیدی در این صنعت، شاید چندان قابل توجه نباشد اما سختگیری های سازمان دامپزشكی همچنان ادامه دارد و اقدامات بهداشتی، قرنطینه ای صورت گرفته سبب شده تا هفته های اخیر گزارش های كمتری از این بیماری داشته باشیم و امیدواریم در هفته های آینده به صورت قطعی مهار شود و بتوانند به سمتی حركتی نماییم تا در سال آینده با حمایت های صورت گرفته از صنعت طیور، اقدامات رصد، پایش، كنترل و... به گونه ای صورت گیرد تا شاهد اپیدمی شدن این بیماری نباشیم.

واكسیناسیون هوشمند آنفلوآنزای جدید از سال آینده

رفیعی پور اظهار داشت: طی ماه های گذشته دانشمندان و هنرمندان حوزه دامپزشكی جلسات متعددی با مسئولان سازمان دامپزشكی داشتند و همفكری های مناسبی در این زمینه صورت گرفته است و امیدواریم بتوانیم در مناطقی مانند قم، تهران، البرز، قزوین كه از نظر این بیماری ریسك بالایی دارند به گونه ای عمل نماییم كه الگوی جدیدی به الگوهای پیشگیرانه و مقابله ای بین المللی برای كنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اضافه نماییم كه آن هم استفاده از واكسن است. البته واكسیناسیون در این مرحله به مرغداری هایی كه شرایط امنیت زیستی مناسبی دارند، تراكم بالایی دارند و جزو مرغداری های مولد همچون مرغداری های اجداد، مرغداری های مرغ مادر گوشتی و تخم گذار اختصاص دارد، چراكه اگر اینها نباشند، دیگر تولیدی نخواهد بود.

وی با اشاره به اینكه واكسیناسیون آنفلوآنزا تحت تیپ های خاص گذشته مانند H۹N۲ هم اكنون هم انجام می شود، اظهار داشت: برای واكسیناسیون سویه جدید باید واكسنی تولید شود تا بتواند همه سویه های جدید موجود را هم پوشش دهد و مرغ های مولد مورد نظر را در برابر طیفی از ویروس های فوق حاد پرندگان مقاوم كند.

حداقل تا آخر فروردین ۹۷ درگیر آنفلوآنزا هستیم

رئیس سازمان دامپزشكی با اشاره به اینكه بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بر مبنای ساختار و شدت حدت آن تا آخر فروردین ماه هم می تواند مرغ داری های كشور را درگیر كند، تصریح كرد: بیماری كه در تهران و دریاچه چیتگر مشاهده و گزارش شد، ارتباطی به سویه جدید H۵N۶ كه در بوجاق كیاشهر گزارش شده بود، ندارد و همان سویه قبلی یعنی H۵N۸ بوده است. البته اقدامات كنترلی و پیشگیرانه سازمان دامپزشكی سبب شد تا سویه جدید بیماری فوق حاد پرندگان در پارك ملی بوجاق باقی بماند و به جای دیگری سرایت نكند. ازاین رو امیدواریم در سال آینده دیگر شاهد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به این شكل كه بعنوان سونامی از آن یاد می شود، نباشیم. چون كه این بیماری آنقدر خطرناك و سریع الانتشار است كه هر جنبنده و شی متحركی همچون باد می تواند ناقل این بیماری باشد و از طرق مختلف از حیوانی به حیوان دیگر و حتی از انسانی به انسان دیگر منتقل شود.

رفیعی پور در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه چرا این بیماری در بین طیور تخم گذار بیشتر از دیگر مرغداری ها شایع شد، این گونه توضیح داد كه مرغ تخم گذار در طول ۹۰ هفته در واحدهای پرورشی نگهداری می گردد و از جانب دیگر هم در مرغداری های مرغ تخم گذار هر روز شاهد ترددها و ورود و خروج های متعدد، كامیون های حامل تخم مرغ و دیگر نهاده ها، كارگران، سوخت و... هستیم و همین عوامل سبب می گردد تا ریسك انتقال و شیوع بیماری در این واحدها داشته باشیم.

وی تصریح كرد: این ویروس آنقدر خطرناك است كه حتی در مدفوع پرندگان مهاجر می تواند تا چند هفته زنده بماند و از جانب دیگر هم در دمای ۱۷ تا ۱۸ درجه ویروس H۵N۸ كه در سال قبل به كشور وارد شد، می تواند ۵ تا ۶ ماه زنده بماند و همین عامل سبب شده تا طی ماه ها و دو سال قبل این ویروس به صورت دائم و مستمر در مناطق مختلف گزارش شود. چون كه از سویی پایداری آن و از جانب دیگر سرعت انتشار و انتقال آن بسیار بالاست.

رئیس سازمان دامپزشكی كشور اظهار داشت: به علت اینكه حجم این ویروس در آب و خاك و پرندگان بیشتر از سال قبل بوده و این عامل سبب شده تا ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان امسال تلفات بیشتری نسبت به سال گذشته بگیرد اما اینكه گفته می گردد شدت و حدت بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان امسال بیشتر از سال قبل بوده است، عوامل متعددی دارد كه می توان به خواص و خصوصیت های بیماری، كارشكنی بعضی از مرغ داران در اعلام نكردن یا دیر اعلام كردن شیوع بیماری در واحدهای پرورشی شان، ضعف در ساختار پرورشی مرغ داری های مرغ تخم گذار و... اشاره نمود. سازمان دامپزشكی در طول ۳۶۵ روز سال همه اقدامات پیشگیرانه، قرنطینه ای، بهداشتی و اطلاع رسانی خویش را انجام می دهد و همواره در حالت اخطار و آماده باش قرار دارد.

رفیعی پور اظهار نمود: سازمان دامپزشكی وظیفه های خویش را در قبال بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در حوزه های مختلف دارد اما خیلی از تشكل ها و ارگان های مختلف به این صنعت خدمات عرضه می دهند و مسئولیت تامین زیرساخت ها، غذای سالم و... را دارد و بعنوان مثال سازمانی كه متولی تولید است، وظیفه دارد تا فقط با واحدهای مجاز كار كند چون كه گزارش بیماری آنفلوآنزا به اندازه حدود ۵۰ تا ۱۰۰ كانون در كشور كاملا طبیعی است اما اگر شكل اپیدمی و سونامی را پیدا كند، مشخص است كه در جایی مشكلی وجود دارد.

وی با اشاره به اینكه در ایران سالانه ۲ تا ۴ میلیون قطعه پرنده مهاجر میهمان ایران هستند و از آسمان این كشور عبور می كنند كه حتی ممكن است در مدفوع آنها ویروس های مختلف آنفلوآنزای پرندگان وجود داشته باشد، اظهار داشت: از آنجائیكه پرندگان مهاجر بعنوان ناقل و مخزن بیماری عمل می كنند، خودشان صدمه چندانی نمی بینند اما سویه جدیدی كه در سال های گذشته با آن مواجه بودیم آنقدر خطرناك بود كه حتی پرندگان مهاجر را هم تلف می كرد.

صدور دستورالعمل جدید برای ریشه كنی سونامی آنفلوآنزا

رئیس سازمان دامپزشكی اعلام نمود: یكی از عوامل تشدیدكننده شیوع و گستره بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، این است كه زیرساخت های واحدهای پرورشی طیور بخصوص مرغ داری های مرغ تخم گذار باید اصلاح شود. در این زمینه شیوه نامه و دستورالعملی در ستاد ملی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تدوین شده كه اگر این دستورالعمل اجرایی شود، در سال آینده شاهد آنفلوآنزا و سونامی و اپیدمی شدن آن نخواهیم بود. در این دستورالعمل رسانه های مختلف از خبرگزاری ها تا رسانه ملی وظیفه خاص و ویژه ای بر عهده دارند چون كه یكی از اساسی ترین عوامل پیشگیرانه و كنترلی در زمینه بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اطلاع رسانی سریع، درست و به موقع است.

رفیعی پور اظهار داشت: دیگر دستگاه ها و ارگان های نظامی، انتظامی، امنیتی، نظارتی و... وظایف مشخصی برای آنها در دستورالعمل تدوین شده در نظر گرفته شده است. این دستورالعمل كه در ستاد ملی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان كه به دستور معاون اول رئیس جمهور ابلاغ گردیده، برای مراحله مختلف قبل، حین و بعد از شیوع بیماری وظایف مختلف و مختلفی برای دستگاه های متولی ذیربط در نظر گرفته و به همه این دستگاه ها همچون استانداری های كشور ابلاغ گردیده است.

افشای نام متخلفان و سهل انگاران دولتی و خصوصی در قالب دستورالعمل جدید

وی خاطرنشان كرد: اگر این دستورالعمل اجرایی شود، شاهد اتفاقات خوب و امیدبخشی در حوزه كنترل بیماری فوق حاد پرندگان خواهیم بود و از هم اكنون تعهد می كنم كه هر دستگاه متولی همچون سازمان دامپزشكی در این زمینه كوتاهی و قصوری مرتكب شود، بعنوان سخنگوی ستاد ملی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان آن را به صورت علنی اعلام می كنم.

رئیس سازمان دامپزشكی تصریح كرد: رسانه ها همچون صدا و سیما مسئولیت بیان واقعیات و مباحث تخصصی دامپزشكی برای پیشگیری از بیماری و كنترل آن در سال آینده است و هر دستگاه و مسئولی كوتاهی كند، آن را اعلام می نماییم و شما باید نامش را منتشر كنید تا مردم بدانند عوامل و ریشه های چنین مشكلی كجاست؟ البته در این زمینه باید اظهار داشت كه با هیچ كس از مسئول تا تشكل بخش خصوصی مرغدار و حتی راننده ماشین های جابجاكننده تخم مرغ، نهاده و... تعارف نداریم و نام كسانی كه مرتكب قصور و كوتاهی شوند را اعلام می نماییم. اما باید به مردم گفت اقداماتی كه طی سال های گذشته بخصوص امسال و سال گذشته در حوزه پیشگیری، مراقبت، كنترل و مقابله بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان توسط سازمان دامپزشكی انجام شده، بیش از وظایف اختیارات و اعتبارات این سازمان بوده است.

هر كسی بخواهد، مجری مقابله با آنفلوآنزا می شود

رفیعی پور اظهار داشت: هر یك از دامپزشكان و متخصصانی كه توانایی و دانش كافی ندارند، می توانند به ستاد ملی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان رجوع كنند و ضمن عرضه پیشنهادات، راهكارهای علمی شان برای كنترل این بیماری بعنوان مجری كنترل این بیماری در سال ۹۷ كار را انجام دهد اما چیزی كه در دستورالعمل وجود دارد این است كه باید مسیری طی شود كه هر ارگان و دستگاهی به وظیفه اش عمل نكرد، بیش از آنكه بیماری در كشور اپیدمی شود و مشكلات بسیاری را به بار بیاورد، باید به اطلاع رسانه ها و مردم برسد چون كه بر مبنای تابلوی بیماری اپیدمی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در شهریورماه هر سال رخ می دهد.

وی اضافه كرد: اگر همین رویه و شرایطی كه با آن مواجه هستیم در سال آینده ادامه پیدا كند، بیش از ۴۰ میلیون قطعه تلفات این بیماری برای طیور بخصوص مرغ داری های مرغ تخم گذار خواهد بود كه نسبت به امسال دو برابر افزایش پیدا خواهد نمود اما در كنار این اتفاق تلخ باید به این مسئله تصریح كرد كه همه مردم از مسئولان تا تولیدكنندگان باید متعهد به اجرای دستورالعمل صادر شده باشیم تا در كنار واكسیناسیون كه به این دستورالعمل اضافه می شود، با همكاری هم اعضای ستاد ملی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال ۱۳۹۷ این بیماری را كنترل نماییم و به شكل طغیان و اپیدمی شاهد آن نباشیم.

رئیس سازمان دامپزشكی اظهار نمود: یكی از موارد مهم موجود در دستورالعمل صادر شده این است كه باید ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ واحد مرغداری غیرمجاز موجود در كشور تعیین تكلیف شوند چون كه این مسئله هم خود به یكی از معضلات و عوامل تشدیدكننده بیماری تبدیل می گردد و آنها نكات بهداشتی را آنطور كه باید رعایت نمی كنند از جانب دیگر زیرساخت های مرغداری ها باید اصلاح شود. در حوزه كود مرغی اقدامات لازم باید صورت گیرد تا سبب انتقال و جابجایی ویروس از منطقه ای به منطقه ای نشود. همه این موارد خود متولی و دستگاه مشخصی دارد و اگر كسی در این زمینه به وظیفه اش عمل نكند آن را اعلام خواهم كرد، چراكه بعنوان مثال ممكن است كودی به دور از چشم ناظران سازمان دامپزشكی و دستگاه های نظامی و انتظامی از منطقه آلوده به منطقه دیگر جابجا شده باشد یا آنكه مرغداری، پیش از آنكه شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را به سازمان دامپزشكی اعلام نماید، نسبت به فروش همه نهاده های موجود و محصولات واحد پرورشی اش به دیگر مرغداری ها اقدام نماید.

رفیعی پور در انتها اظهار داشت: این اقدامات بعنوان اقدامات پرخطر در جهت شیوع این بیماری شناخته می گردد و هر یك با برخوردهای قانونی خاصی در جهت این دستورالعمل كنترل می گردد. حتی تعیین تكلیف جوجه های رنگی هم كه هیچ نظارتی روی آنها وجود ندارد همچون نكات موجود در دستورالعمل صادر شده توسط ستاد ملی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است. رفتارهای پرخطر از جانب هر كسی از مسئول تا مرغدار و مردم سر بزند، در كمیته های مشترك بخش دولتی و خصوصی رصد، پایش و كنترل می گردد با متخلفان برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

تهیه و تنظیم گفت وگو از خبرنگار ایسنا: روح الله رضایی مقدم


1396/12/21
14:15:53
5.0 / 5
4789
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت