احتمال رابطه سوءمصرف آنتی بیوتیك با تشدید آلرژی ها

احتمال رابطه سوءمصرف آنتی بیوتیك با تشدید آلرژی ها

خود درمانی: بررسی ها نشان داده است بین افزایش فزاینده موارد مبتلا شدن به آلرژی ها و مصرف آنتی بیوتیك ها ارتباط وجود دارد.به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، متخصصان علوم پزشكی از چندین دهه قبل اخطار داده اند كه زیاده روی در مصرف آنتی بیوتیك ها به گسترش مقاومت باكتری ها در برابر دارو منجر می گردد و در نتیجه مقابله با بیماری های عفونی را دشوارتر می سازد.

مركز كنترل و پیشگیری از امراض آمریكا هم برآورد كرده است باكتری های مقاوم در برابر دارو سالانه به مرگ ۲۳ هزار نفر و دو میلیون مورد مبتلا شدن به بیماری منجر می گردد.

با این حال در بررسی های انجام شده تابحال ارتباط بین زیاده روی در مصرف آنتی بیوتیك ها با خطر مبتلا شدن به آلرژی چندان مورد توجه قرار نگرفته و این در شرایطی است كه در دو تا سه دهه اخیر متخصصان بر افزایش ناگهانی شیوع آلرژی ها تاكید كرده اند.

آكادمی آسم، آلرژی و ایمونولوژی آمریكا در گزارشی اعلام نموده است: حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از دانش آموزان در سراسر جهان به یك یا چند ماده آلرژی زا حساسیت دارند. شایع ترین این آلرژی ها اگزماست و بعد از آن حساسیت های تنفسی از قبیل آسم و حساسیت های غذایی قرار گرفته اند.

به گفته كارشناسان این افزایش تنها در آمریكا اتفاق نیفتاده و كشورهای صنعتی دیگر هم با این آمار فزاینده روبرو هستند. این افزایش منعكس كننده بالا رفتن مصرف آنتی بیوتیك ها بخصوص در كودكان مبتلا به عفونت های ویروسی همچون سرماخوردگی است. مطالعات اخیر نشان دهنده ارتباط این دو فاكتور با یكدیگر است.

بررسی ها نشان داده است در صورتی كه آنتی بیوتیك ها با عفونت ها مقابله می كند، می توانند تعداد باكتری های طبیعی در سیستم گوارشی را كاهش دهند و بدن را با اختلال روبرو كنند. به علت تاثیر متقابل بین باكترهای روده و توازن سلول های سیستم ایمنی، میكروبیوم روده نقش مهمی در رشد واكنش های ایمنی در بدن بازی می كند.

زمانیكه این تعامل بین باكتری و سلول های ایمنی رخ ندهد سیستم ایمنی به مواد بی ضرر همچون غذا یا ذرات گرد و غبار واكنش نشان داده است و این شرایط حتی می تواند به شروع آلرژی های كشنده منجر شود.

به گزارش ساینس الرت، قرار گرفتن در معرض میكروب ها در سنین اولیه برای رشد كامل سیستم ایمنی ضروری می باشد و كاهش این میكروب ها باآنكه سبب می گردد احساس تمیزی داشته باشیم اما از جانب دیگر سیستم ایمنی بدن دچار مشكل می گردد.
1396/11/30
14:01:15
5.0 / 5
4658
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت