معاون وزیر بهداشت با مهر مطرح كرد؛

كاهش قیمت داروی وارداتی، داروی ایرانی درتركیه و روسیه تولید می گردد

كاهش قیمت داروی وارداتی، داروی ایرانی درتركیه و روسیه تولید می گردد

خود درمانی: معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو، ضمن تشریح مهمترین اقدامات وزارت بهداشت در حوزه دارویی كشور، برنامه های آتی سازمان غذا و دارو در حوزه دارو را اعلام نمود.دكتر غلامرضا اصغری در گفتگو با خبرنگار مهر، كاهش قیمت داروهای وارداتی را در جهت تسهیل و تسریع و كاهش هزینه های اجرای طرح تحول سلامت عنوان نمود و اظهار داشت: اصلاح تفاهم نامه با بیمه در جهت قراردادن داروهای بیماران صعب العلاج و خاص در فهرست داروهای مشمول در جهت كاهش هزینه دارویی بیماران انجام شده است.
وی به مبحث حذف پرداخت مستقیم یارانه به شركت های دارویی و پرداخت آن به سازمان های بیمه گر اشاره نمود و اضافه كرد: تولید محدودیت سهم بازار برای واردات اقلام دارویی كه به تولید داخلی می رسند و همینطور قیمت گذاری تولید داخلی از داروهای وارداتی تا سقف ۷۰ درصد برند وارداتی از دیگر اقدامات در جهت ساماندهی بازار دارویی كشور بوده است.
اصغری به تسهیل و تسریع ورود اقلام دارویی به فهرست دارویی برای اقلامی كه دارای تكنولوژی بالا بوده و در داخل به تولید خواهند رسید، اشاره نمود و تصریح كرد: تسهیل و تسریع بررسی پرونده های دریافتی شركت هایی كه صادرات دارند و همینطور تسریع در صدور مجوزهای لازم برای این شركت ها از دیگر اقدامات سازمان غذا و دارو بوده است.
معاون وزیر بهداشت به تدوین و اجرای برنامه جامع توسعه داروهای طبیعی و طب سنتی ایران با حفظ كیفیت و سلامت محصولات اشاره نمود و اضافه كرد: جداسازی اقلام دارویی مشمول تفاهم نامه بیمه و داروهای خارج از بیمه با تفكیك تولید داخل و وارداتی یكی دیگر از اقداماتی بوده كه در جهت ساماندهی بازار دارویی كشور انجام شده است.
رئیس سازمان غذا و دارو، تداوم اجرای برچسب گذاری، چراغ راهنمای تغذیه ای روی بسته بندی ۱۰۰ درصد فرآورده های خوراكی و آشامیدنی را از دیگر اقدامات حوزه غذا دانست و اظهار داشت: تداوم اجرای برنامه های سلامت محور در حوزه نظارت بر غذا شامل كاهش اسیدهای چرب ترانس و اشباع، كاهش میزان قند و نمك در فرآورده های غذایی به منظور دستیابی به اهداف سند كنترل بیماری های غیر واگیر در كشور یكی دیگر از برنامه ها در حوزه غذا بوده است.
وی به همكاری در اجرای برنامه كاهش سموم و آلاینده ها و كودهای شیمیایی در مزارع كشاورزی و همینطور ساماندهی صادر كنندگان تجهیزات پزشكی به همراه برون سپاری و تفویض فرآیندهای ممكن در حوزه تجهیزات به دانشگاه های علوم پزشكی و انجمن های تخصصی اشاره و از تدوین و ابلاغ بسته های حمایتی از تولید داخل و شركت های دانش بنیان در حوزه تجهیزات پزشكی به همراه كنترل و كاهش فرآورده های سلامت قاچاق و تقلبی بعنوان دیگر اقدامات سازمان غذا و دارو یاد كرد.
اصغری تاكید كرد: رسیدن ارزش تولید داخلی به ۷۰ درصد در دولت یازدهم و ۷۱ درصد در دولت دوازدهم در حالیكه در دولت دهم این مقدار ۶۷ درصد بود، یكی دیگر از اقدامات سازمان غذا و دارو در جهت پشتیبانی از صنعت دارویی كشور بوده است.
وی اضافه كرد: عقد قرارداد تولید تحت لیسانس داروهای « های تك» ایرانی با یكی از ژنریك سازهای برتر تركیه و همینطور راه اندازی تولید مواد اولیه تحت لیسانس شركت های مواد اولیه ساز ایرانی در روسیه همچون برنامه های سازمان غذا و دارو در حوزه داروهای «های تك» بوده است.
اصغری از ورود ۹ قلم داروی «های تك» به بازار دارویی ایران و همینطور الحاق سازمان غذا و دارو به PIC/S به همراه تولید ۸ قلم مواد موثره ضد سرطان جدید در داخل كشور اشاره نمود و ادامه داد: كاهش اقلام كمبودهای دارویی از۳۰۰ به ۷۰ قلم و همینطور راه اندازی سیستم رهگیری و كنترل اصالت دارو بعنوان دیگر اقدامات سازمان غذا و دارو بوده است.
معاون وزیر بهداشت در ادامه به برنامه های آتی سازمان غذا و دارو اشاره و خاطرنشان كرد: رسیدن به ارزش ریالی تولید داخلی تا ۷۵ درصد در سال ۱۴۰۰ به همراه توسعه صادرات سالیانه به میزان ۱۰ درصد سال پایه و همینطور ارتقای انطباق GMP خطوط تولید داروی داخلی به میزان ۱۵ درصد سال پایه و پیش بینی و پیشگیری از بروز كمبودهای دارویی، از برنامه های آتی تلقی می گردد.

1396/11/24
14:07:09
5.0 / 5
5007
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت