معاون دانشگاه علوم پزشكی شیراز مطرح كرد:

تأثیر واكسن بر سویه ی هندی كرونا

تأثیر واكسن بر سویه ی هندی كرونا

به گزارش خود درمانی فارس معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز تصریح کرد که واکسیناسیون ضد کووید-۱۹ در مقابله با همه سویه های جهش یافته این ویروس، منجمله سویه ی هندی اثرگذار است.


عبدالرسول همتی در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به اینکه چند درصد از افراد مبتلا قرنطینه را رعایت می کنند؟ اظهار داشت: متاسفانه درصدی از مبتلایان اعتقادی به قرنطینه ندارند و از خانه خارج شده و بطور قطع برای سایر افراد جامعه دردسر درست می کنند و در عمل هم با این گونه افراد نمی توان مقابله ای جدی داشت.
همتی با اشاره به اینکه شناسایی مبتلایان در فارس با انجام تست های بیشتر، به خوبی انجام شده و این استان از آغاز شیوع بیماری کرونا، استراتژی انجام تست های بیشتر برای افزایش آمار بیماران شناسایی شده را در دستور کار قرار داده و دنبال کرده است، این استراتژی را مانند اقدامات انجام شده توسط کشورهای آلمان و کره جنوبی دانست.
این مقام مسئول افزود: وقتی افراد بیمار سریعتر شناسایی شوند روند درمانی آنها و اقدامات اولیه درمانی هم سریعتر شروع می شود و به مرحله حاد نمی رسند، بنابراین فارس در اینباره موفق عمل کرده و از لحاظ تعداد تست در میلیون نفر جمعیت هم در حد استانداردهای خوبی بوده ایم. به طوریکه تا بامداد امروز شنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۳۰ هزار تست از مردم استان فارس گرفته است.
او با اشاره به اینکه در استان فارس به محض تست گرفتن آموزش های لازم به افراد داده می شود و آنها را وادار به در خانه ماندن می نماییم، اظهار نمود: همینطور برپایه طرح شهید سلیمانی افراد رهگیری می شوند و از سایر افراد مبتلا یا در معرض با مبتلا هم تست گرفته و سفارش های لازم هم انجام می شود.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: خیلی از کشورها با استفاده از سیستم های الکترونیک کوشیده اند این مورد را کنترل کنند و حتی برخی کشورها دستبندها و یا پا بند الکترونیک دارند یا از راه موبایل فرد مبتلا را رهگیری می کنند و در صورتیکه فرد از یک شعاعی بیرون برود سریعا زنگ اخطار به صدا در می آید. ما در فارس علیرغم پیگیری ها یا به علت عدم همکاری یا نبود تحهیزات نتوانستیم این طرح را اجرا نماییم.
همتی با اشاره به اینکه اطلاعی از قیمت داروهای کرونایی ندارم و این مورد در ارتباط با معاونت غذا و داروست، اظهار داشت: یک آمپول دولتی برای فرد کرونایی حدود یک میلیون تومان هزینه دارد و مطرح می شود که یک بسته قرص خاص ۱۰ تایی ویژه کرونا هم بیشتر از ۷۰۰ هزار تومان است.
او افزود: در صورتیکه فرد از راه بیمارستان های دولتی این داروها را دریافت کند، مشمول تعرفه دولتی می شود و مشکلی ندارد و خارج از آن اگر کسی بخواهد داروها را خارج از محیط بیمارستان تهیه نماید، باید قیمت بالایی را بپردازد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز تصریح کرد: در صورتیکه یک بیمار کرونایی بخواهد کپسول اکسیژن رت خود در خانه تهیه نماید باید از لوازم پزشکی با هزینه شخصی دریافت کند.
چه بیماران کرونایی را میتوان در منزل و به چه شکلی درمان کرد؟
همتی در پاسخ به این سؤال که چه بیماران کرونایی را میتوان در منزل و به چه شکلی درمان کرد؟ اظهار داشت: در صورتیکه یک فرد مبتلا تب بالای ۳۸ درجه و تنگی نفس نداشته باشد، سایر علایم آن مانند بیماری آنفولانزاست و میتوان در خانه او را با مایعات زیاد، میوه، آبمیوه و سوپ های پر پروتیئن درمان کرد.
به گفته او، ۹۴ درصد از افراد در فارس درمان شده اند و تنها ۶ درصد کارشان به بیمارستان کشیده است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز همینطور خاطرنشان کرد: واکسیناسیون روی سویه هندی اثرگذار است البته واکسن روی همه سویه ها جواب داده است.
همتی با اشاره به اینکه هندی ها از راه پروازها وارد شیراز می شوند، اظهار داشت: هفته گذشته سه نفر مسافر هندی داشتیم که مقصدشان استان دیگری بوده و بعد از رصد و کنترل آنها دو نفر به بوشهر و یک نفر به خوزستان سفر کرده و این استان ها را هم در جریان گذاشته ایم.
عضو ستاد مدیریت بیماری کرونای استان فارس اظهار داشت: یک دفتر مرکز مراقبت مرزی در فرودگاه شیراز طی سالهای گذشته مستقر شده و در تمام پروازها همه مسافران خارجی رصد می شوند.
منبع:

1400/02/11
16:12:20
5.0 / 5
370
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت