یافته جدید مطالعاتی؛

داروی دیابت در مقابله با سرطان پوست مفید می باشد

داروی دیابت در مقابله با سرطان پوست مفید می باشد

خود درمانی: نتایج یک پژوهش جدید نشان میدهد داروی دیابت همراه با شیمی درمانی در مقابله با سرطان پوست مفید می باشد.به گزارش خود درمانی به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز تودی، در دهه ۱۹۵۰ پزشکان دارویی به نام فنفورمین را برای افراد دیابتی نوع ۲ تجویز کردند. هم اکنون جایگزین ایمن تر آن یعنی «متفورمین» بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.
هر دو دارو در مطالعات آزمایشگاهی تاثیر خویش را بعنوان عامل ضد سرطان نشان داده اند، اما به نظر می آید فنفورمین قوی تر است.
اکنون محققان در حال آزمایش تلفیقی از داروهای فنفورمین و شیمی درمانی در افراد مبتلا به شکلی سرطان پوست هستند.
در یک مطالعه قبلی در سال ۲۰۰۵، محققان در انگلستان پی بردند که به نظر می آید افراد مبتلا به دیابت که از متفورمین استفاده می کردند، کمتر به سرطان مبتلا می شوند.
مطالعات آزمایشگاهی متعاقباً نشان داد که هر دو داروی متفورمین و فنفورمین دارای فعالیت ضد توموری هستند. با این وجود، آزمایشات بالینی متفورمین برای درمان سرطان ناامید کننده بود.
حال محققان بیمارستان عمومی ماساچوست استدلال می کنند داروی فنفورمین در مقابله با ملانوما (سرطان پوست) تاثیر قوی تری دارد.
دکتر «بین ژنگ»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «یافته های ما نشان داده است فنفورمین بویژه در تلفیق با ایمن درمانی، تاثیر بیشتری در مقابله با سرطان دارد.»
ایمن درمانی شامل داروهای است که به سیستم ایمنی بدن اجازه می دهد سلول های سرطانی را بعنوان هدف تشخیص دهد.
ژنگ خاطرنشان می کند: «اگرچه فنفورمین به مراتب سمی تر از متفورمین است اما در شرایط شیمی درمانی، ایمن تر است.»
در مطالعات آزمایشگاهی، دکتر ژنگ و همکارانش دریافتند که فنفورمین- و نه متفورمین- توانایی داروهایی معروف به مهارکننده های BRAF را برای سرکوب رشد نوع شایع ملانوما بالا می برد.
تقریباً نیمی از ملانوماها دارای تغییراتی در ژنی به نام BRAF هستند. این تغییرات سبب می شود سلول های آنها به صورت غیرقابل کنترل تکثیر شوند. مهارکننده های BRAF باعث برعکس شدن این تأثیرات شده و مانع از تکثیر سلول می شوند.
اگر آزمایش ها نشان دهد که فنفورمین در این حوزه بی خطر است، محققان امکان دارد آنرا با سایر داروهای شیمی درمانی یا ایمن درمانی در آزمایشات بالینی بعدی برای انواع دیگر تومورهای سفت، مانند سرطان ریه، ترکیب کنند.


منبع:

1400/02/05
13:41:45
5.0 / 5
568
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت