واكسن یا كرونا دغدغه این است!

واكسن یا كرونا دغدغه این است!

خود درمانی: بوشهر پس از کرونا که تا مدت ها نقل محافل و موضوع صحبت همه بود، حالا واکسن آن، با ربودن گوی سبقت از خود ویروس توانسته دغدغه مهمی برای مردم دنیا و کشور ایران شود.


دیری نگذشت که تزریق واکسن به یک مطالبه عمومی و درخواست آحاد مردم از دولت تبدیل شد و بعد وعده هایی برای خرید واکسن و تدوین سند واکسیناسیون و آغاز مراحل آن برای گروه های تعیین شده مانند سالمندان و کادر درمان یا افراد دارای بیماری های زمینه ای...
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر درباره جزئیات واکسیناسیون و مراحل مختلف آن اظهار داشت: واکسیناسیون بر ضد کووید۱۹ در کل کشور از ۲۲ بهمن ماه سال ۱۳۹۹ در سرتاسر کشور و به موازات هم شروع شده است.
عبدالمحمد خواجه ئیان در گفتگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه واکسن یکی از راهبردهای مبارزه با ویروس کرونا است که در سرتاسر دنیا خیلی به آن امیدوار هستند، اظهار داشت: البته واکسن به تنهایی کافی نیست و بطور قطع به تنهایی -به علل مختلف- نمی تواند ایمنی کامل به همراه داشته باشد. زمانی میتوان از ایمنی واکسیناسیون صحبت کرد که درصد بالایی از جامعه ایمن سازی شده باشند، یعنی باید حداقل ۷۰ درصد از جامعه ایمن سازی شوند تا بتوان روی ایمنی واکسن برای قطع زنجیره انتقال حساب کرد.
وی افزود: دلیل دیگر اینکه معلوم نیست این واکسن ها تا چه مدت ایمنی می دهند و اینکه در برابر سوش های جدید چقدر ایمنی زایی دارند یا ندارند جای تردید دارد، ولی آنچه که مسلم است واکسن و واکسیناسیون یکی از راهبردهای اساسی است، چونکه هم به افراد تا حدود بالایی ایمنی می دهد و هم بگونه ای عمل می کند (بر اساس شواهد) که حتی اگر فرد به بیماری مبتلا شود هم دیگر تهدید جانی نخواهد داشت، بیماری حاد نمی گردد و خطر مرگ و میر را تا حد زیادی می کاهد.
این مسئول بیان نمود: برای همین در کشور ما، بر روی واکسن بعنوان یک راهبرد اساسی برنامه ریزی می شود و در استان بوشهر هم به موازات کشور در حال اجرای این برنامه هستیم. همانطور که می دانید یک سند ملی واکسیناسیون تدوین شده که ما بر مبنای سند ملّی ایمن سازی و دستور و سهمیه های وزارت خانه، در حال واکسیناسیون گروه های هدف هستیم. این سند فازبندی شده و بر مبنای آن و در فازهای متعدد طبق سهمیه ای که در استان در اختیار ما قرار می گیرد، ایمن سازی را انجام می دهیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار نمود: از ۲۲ بهمن ماه سال قبل که مرحله نخست از واکسیناسیون شروع شد تا ۲۸ فروردین سال ۱۴۰۰ به میزان ۶۳۳۹ نفر برای دو نوبت (۱۲۶۷۸ دوز) به ما واکسن تحویل داده شد که این واکسن ها شامل اسپوتنیک روسی، کوواکسین بهارات هندی و سینوفارم چین است.
خواجه ئیان اضافه کرد: این واکسن ها برای افراد فاز اول بود که به طور عمده گروه بهداشت و درمان، یک سری از جانبازان و خانواده شهدا، بخشی از پاکبانان و سالمندان ساکن در سرای سالمندان بودند.
وی تصریح کرد: هفته گذشته یک محموله جدید از واکسن آسترازنکا به دست ما رسیده که این محموله شامل ۶۷۰۰ واکسن است و امیدواریم با این تعداد بتوانیم فاز اول واکسیناسیون را تمام نماییم. البته واکسن در چند مرحله به دست ما می رسد که هر بار طی دو تا سه روز تزریق می شود. تا هم اکنون مجموعاً در ۷ مرحله واکسن تحویل استان بوشهر شده است.
این مسئول تصریح کرد: تا هم اکنون بیشتر از ۸۸۰۰ نفر در استان بوشهر واکسینه شده اند و ان شالله بعد از اتمام فاز اول، در مراحل بعدی طبق اعلام وزارت بهداشت وارد فاز دوم واکسیناسیون خواهیم شد.
معاون دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در مورد عوارض جانبی و احتمالی تزریق واکسن به ایسنا اظهار داشت: خوشبختانه تاکنون عوارض حادی ثبت نشده و تنها عوارض جزئی شامل تب، درد و تورم محل تزریق، مقداری کوفتگی بدن و علایم سرماخوردگی بوده است که احتمال چنین عارضه هایی در زمان تزریق واکسن عادی هم وجود دارد.

عبدالمحمد خواجه ئیان در مورد اینکه آیا مواردی بوده که پس از دریافت واکسن به کرونا مبتلا شوند، توضیح داد: دو سه مورد داشتیم که بعد از بررسی مشخص شد در اثر واکسن نبوده و احیانا همزمانی رخ داده و بیمار از قبل مبتلا شده و از درگیری خود اطلاع نداشته، و بعد از تزریق واکسن علایم بیماری بروز کرده است. حداقل ما گزارشی نداشته ایم، البته در جاهای دیگر گزارش هایی شنیده ام و همانطور که گفتم واکسن ها ایمنی ۱۰۰ درصد ندارند، مثلا واکسن اسپوتنیک ۹۲ درصد ایمنی می دهد (یعنی ۸ درصد امکان دارد ایمنی پیدا نکنند و یا مبتلا شوند)؛ ولی آنچه تایید شده این است که از حاد شدن بیماری جلوگیری می کند یعنی اگر کسی مبتلا شود به احتمال قریب به یقین به مرحله حاد نمی رسد و خطر جانی برای بیمار ندارد.
به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، شاید زمان زیادی طول بکشد تا همه مردم در مقابل ویروس کرونا واکسینه شوند اما به هر حال پیش از این مرحله و به علت دشواری واکسیناسیون عمومی در کشور ما و تمامی حواشی آن، لازم است که با رعایت پروتکلهای بهداشتی و البته مطالبه صحیح که توجه متولیان را به همراه داشته باشد به حفظ سلامت خود و جامعه کمک نماییم.
منبع:

1400/02/04
10:27:24
5.0 / 5
618
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت