وزیر بهداشت:

اولویتی با اهمیت تر از كرونا نداریم

اولویتی با اهمیت تر از كرونا نداریم

وزیر بهداشت اظهار داشت: با اهمیت ترین کار و اولویت وزارت بهداشت هم اکنون، مدیریت کووید19 است و فعلا اولویتی با اهمیت تر از کرونا نداریم. باید به شدت مراقب باشیم که بیماری کووید19، آتش باردیگر در کشور ایجاد نکند.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در جلسه ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا در قم، گفت: هر ویروس جهش یافته ای در منطقه ای از کشور شکل بگیرد چون تنوع ژنتیکی زیاد و متفاوتی داریم و هر استان ایران به اندازه یک کشور اروپایی است و تنوع ژنتیکی کشور می توانند بستری برای جهش ویروس باشند.
وی ادامه داد: باید همیشه درون مرزها، منتظر جهش ویروس باشیم. نخستین گامی که در دانشگاه های علوم پزشکی باید برداشته شود، حساس بودن روی هر جهش جدید از ویروس می باشد و باید بلافاصله موارد مشکوک را بررسی و تغییر رفتار ویروس را از نظر بیماری زایی، سرعت انتقال و میزان مرگ و میر بیماران، رصد کرده و مرتبا نمونه ها را برای NGS ارسال نمایند.
وزیر بهداشت تصریح کرد: باید حتما تعداد تست ها بازهم افزایش پیدا کند. غیر از افرادی که با بیماران در ارتباط بوده اند، می توانیم از جمعیت عادی هم تست بگیریم و البته باید به سراغ جمعیت های پرریسک مانند پادگان ها، زندان ها، سرای سالمندان و آسایشگاهها و مراکز تجمع و کارخانجات برویم و دوره ای تست های تشخیصی سریع برای آنها صورت گیرد، اگر در میان آنها موارد مثبتی تشخیص داده شد، حتما باید با PCR باردیگر آزمایش شود و نباید اجازه داد که کلونی بیماری، شکل بگیرد.
دکتر نمکی اضافه کرد: انگلیس یکی از قوی ترین زیرساخت های سلامت را دارد و علت زانو زدن آنها این است که سرعت گرفتاری با این واریانت جدید، بمراتب از آهنگ قدم هایی که نظام بهداشتی و درمانی می تواند بردارد، تندتر است. نباید بگذاریم کانون های آلوده بیماری به همدیگر بپیوندند. در صورت مشاهده موارد مثبت، باید با شدت عمل با آن برخورد شود و حتما باید بیماران ایزوله و قرنطینه شوند و افراد با سابقه تماس با آنها رهگیری شوند.
وی اشاره کرد: محکم بر روی اجرای پروتکل ها بایستید و از هیچ کس به جز خدا، نهراسید. وقتی رهبر معظم انقلاب، پایبندترین فرد به رعایت پروتکل ها، رئیس جمهور و رئیس قوه قضاییه متعهد به رعایت پروتکل ها هستند، اجازه نمی دهیم کسی بخواهد پروتکل ها را بشکند.
وزیر بهداشت تصریح کرد: اگر جایی قصور می کنند و پروتکل ها را می شکنند، ایستادگی کنید و کوتاه نیایید چون تاوان آنرا باید ما و همکاران مان در بیمارستانها و مراکز بهداشتی و درمانی بپردازیم. حتما مراکز ۱۶ ساعته و منتخب را فعال نگه دارید.
دکتر نمکی اشاره کرد: بیمارستان ها را آماده تر کنید و دلخوش نباشید. منحنی های ثابت در استانها برای بنده که بدبین هستم، دلخوش کننده نیست؛ چون همیشه از روز اول، بدترین وضعیت را در نظر گرفتم. خودمان را برای بدترین روز آماده کردیم که سربلند باشیم و بیماران ما آواره و سرگردان نشدند. خودتان را برای یک طوفان آماده کنید. خوش بین به اینکه وضعیت همینگونه می ماند، نیستم و معتقدم که یک طوفان سنگین را در راه داریم و باید برای آن آماده بود.
وی اظهار داشت: برای توزیع واکسن، دانشگاه ها باید خیلی مراقبت کنند، واکسن همزمان از سیستم تی تک و سامانه سیب توزیع میشود. امیدواریم با کمک دوستان، بیشتر گروه های لطمه پذیر را تا آخر اسفند، واکسینه نماییم. طبق آنچه در سند ملی واکسیناسیون کووید۱۹ آمده، باید عمل کنید. با فشار، خواهش و تمنا، جایی را با کسی عوض نکنید و اگر هر استانی بفهمم دراین زمینه تخلف شده، اساسا برخورد محکمی خواهیم کرد و به شدت مراقب باشید که رانت برای کسی در تزریق واکسن، ایجاد نشود.
دکتر نمکی اضافه کرد: کمیته ای در دانشگاه ها متشکل از متخصصین رشته های مختلف باید برای رصد وضعیت اثربخشی و عوارض احتمالی واکسن تشکیل گردد.
وزیر بهداشت اشاره کرد: اقدامات وزارت بهداشت در مدیریت کووید۱۹ از زمان اعلام این ویروس در ووهان چین شروع شد اما با بیان مواردی از مبتلاشدن به این ویروس در قم و در سایر شهرها، کار اصلی ما شروع شد. خیلی ها می گفتند از پیش از اعلام کرونا در کشور، این ویروس در ایران وجود داشته و اتهاماتی مانند پنهان کاری، ندیدن و یا نگفتن موارد مبتلاشدن را مطرح نمودند.
دکتر نمکی افزود: حدود دو هزار و ۴۰۰ نمونه که از پیک آنفلوآنزا در پاستور و دانشکده بهداشت نگه داشته بودیم یکبار دیگر با PCR این نمونه ها را با تمرکز بر کووید۱۹ بررسی کردند اما فقط سه مورد از ۲۳ بهمن سال قبل به بعد در این نمونه ها، کووید مثبت بودند و پیش از ۲۳ بهمن سال گذشته، حتی یک مورد مثبت از کووید۱۹ در سراسر کشور نداشتیم اما عده ای در امتداد ادعاهای بیرون از مرزها در داخل هم در این شیپور می دمیدند بتازگی هم ظاهرا برخی برای کار انتخاباتی، فرمایشاتی داشتند که گفتم این موارد را دقیق بگویید و به بنده اعلام کنید در غیر این صورت، مراجع قضایی با عنوان نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی، پیگیری خواهند کرد.
وی اشاره کرد: در طول مبارزه با کرونا، همکاران ما در سراسر کشور خیلی رشادت آمیز کارهای بزرگی کردند. در بدترین شرایط اقتصادی کشور در ظالمانه ترین تحریم هایی که تا بحال بر کشور اعمال نشده بود، همکاران ما افتخارات زیادی کسب کردند و بیماری کووید۱۹ را به زیبایی و شیوه مدبرانه، مدیریت کنند.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وزیر بهداشت اشاره کرد: قم، شهر ویژه ای است، ارتباط زیادی با این شهر داشته ام. ۳۰ سال پیش که معاون بهداشت وزارت بهداشت شدم گفتند روزانه ۵۰ مورد التور در قم، گزارش می شود، ایستگاه کلرزنی راه اندازی کردیم و این خودرو های ابرسان را کلر زدند تا اینکه موارد التور به صفر رسید.
دکتر نمکی اشاره کرد: امروز بسیار خرسند شدم که علمای قم هم از عملکرد مدیریت کرونا راضی بودند. آنها سرمایه های گرانقدر کشور هستند و نشان دادند که برازنده مدبر و مدیر در امور مذهبی هستند و همراهی و همدلی داشتند و در همراه کردن مردم در رعایت پروتکل ها، نقش ویژه ای ایفا کردند که یک نقطه بسیار دلگرم کننده است.1399/12/09
14:48:40
0.0 / 5
1143
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت